Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaYetersiz Beslenme Nedeniyle Gazzeli Anneler Süt Arıyor

Yetersiz Beslenme Nedeniyle Gazzeli Anneler Süt Arıyor

Amira Al Taweel, Gazze’nin kuzeyindeki eczanelerde çocuğunu beslemek için süt aradı, ancak açlığını giderecek tek bir şişe bulamadı. 33 yaşındaki anne, oğlunun yetersiz beslenmeye maruz kaldığı Gazze’nin merkezindeki El Aksa Şehitler Hastanesi’nde afp’ye verdiği demeçte, “Yusuf’un tedaviye ve süte ihtiyacı var, ancak Gazze’de hiç yok” dedi. “Onu besliyorum ama mevcut olmadığı için süt yok. Ona buğdayı (unu) besliyorum, bu da onu şişiriyor “dedi Yusuf dar bir yatakta uzanırken, zayıf vücudu ayaklarındaki damar içi tüplerden çaresizce ihtiyaç duyulan ilaçları alıyordu. Hamas hükümeti medya ofisi, Hamas militanlarının İsrail’e eşi görülmemiş bir saldırısının ardından 7 Ekim’de savaşın patlak vermesinden bu yana Gazze’de çoğu çocuk olmak üzere en az 32 kişinin yetersiz beslenmeden öldüğünü söyledi. Cumartesi günü, Dünya Sağlık Örgütü beş çocuktan dördünden fazlasının 72 saatte en az bir kez yemek yemeden bütün gün gittiğini söyledi. DSÖ sözcüsü Margaret Harris yaptığı açıklamada, “Çocuklar açlıktan ölüyor” dedi. Yardım kuruluşları, Gazze’deki çocuklar arasında yetersiz beslenmenin artmasının büyük ölçüde Filistin topraklarına giren ve hedeflenen varış noktasına ulaşamayan insani yardımların bir sonucu olduğunu söyledi.

 

Filistinli kadın Warda Mattar, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Nuseyrat’ta barındıkları bir okulda yiyecek kıtlığı ve sütsüzlüğün ortasında yeni doğan hurmalarını süt yerine besliyor. – Reuters dosyası
Ocak ayının ortasından bu yana BM insani yardım ajansı OCHA, Gazze’de beş yaşın altındaki 93.400’den fazla çocuğu yetersiz beslenme açısından taradı ve bunların 7.280’i akut yetersiz beslendiği tespit edildi. Savaşın ilk aylarında çok az yardım alan Gazze’nin kuzeyinde yetersiz beslenme özellikle yaygındır. Ancak son haftalarda, yardım kuruluşları yakın kıtlık konusunda uyardıktan sonra gıda yardımlarının çoğu yeni geçitlerden yönlendirildi. İsrail ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, bu hafta Kerem Şalom ve Erez Batı geçitleri üzerinden Mısır’dan 764’ü olmak üzere toplam 1.858 kamyon yardımın denetlendiğini ve Gazze’ye gönderildiğini söyledi. El Aksa Şehitler Hastanesi’nde anneler yetersiz beslenen çocukları konusunda endişeliydi. Yusuf ve başka bir erkek bebek olan Seyf hastaneye yatırıldıktan sonra anneleri yanlarına oturdular ve hastanenin sağladığı yiyeceklerle ne kadar süre hayatta kalabilecekleri konusunda endişelendiler.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar