Cuma, Haziran 28, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamHavacılıkABD Soruşturma Ajansı, Soruşturmayı Tartıştığı için Boeing'e Yaptırım Uyguladı

ABD Soruşturma Ajansı, Soruşturmayı Tartıştığı için Boeing’e Yaptırım Uyguladı

Bir ABD soruşturma otoritesi, kamuoyunda tartışılmaması gereken felakete yakın bir havacılık olayının devam eden soruşturmasıyla ilgili ayrıntıları paylaştığı için Boeing’i sert bir şekilde azarladı.

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB), sonuç olarak Boeing’in soruşturmasında toplanan bilgileri gözden geçirmesini engelleyeceğini söyledi.

NTSB Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Boeing’in soruşturmaya taraf olarak imzalanan bir anlaşma uyarınca soruşturma düzenlemelerini “açıkça ihlal ettiğini” söyledi.

Ajans ayrıca, NTSB’NİN Ağustos ayı başlarında Washington’da düzenleyeceği davayla ilgili iki günlük bir soruşturma duruşmasında Boeing’in diğer katılımcılara soru sormasını da yasaklıyor.

Soruşturma, bir gövde panelinin uçuş ortasında patlamasının ardından acil iniş yapan bir Boeing 737 MAX üzerindeki 5 Ocak Alaska Havayolları uçuşuyla ilgili.

Bu haftanın başlarında Boeing, haber medyasını kalite kontrolünü iyileştirme çabaları hakkında bir tura ve brifinglere davet etti. Perşembe sabahına kadar bilgi ambargosu anlaşması kapsamında Salı günü düzenlenen toplantıya bir AFP muhabiri katıldı.

Ancak NTSB, Boeing’in “medyaya kamuya açık olmayan soruşturma bilgileri sağlayarak ve Ocak ayının olası nedenleri hakkında spekülasyon yaparak anlaşmayı bozduğunu” söyledi. 5 kapı tapası patlaması.”

NTSB, “Geçtiğimiz on yıllardaki birçok NTSB soruşturmasına taraf olarak, çok az kuruluş kuralları Boeing’den daha iyi biliyor” dedi.

Boeing’in NTSB ile imzaladığı parti anlaşması uyarınca, şirketin Alaska Havayolları soruşturmasıyla ilgili tüm yorumları ajansa yönlendirmesi gerekiyor.

Boeing, ntsb’den özür diledi ve bir şirket açıklamasına göre “ajans soruşturmasına devam ederken her türlü soruyu yanıtlamaya hazır olduğunu” söyledi.

Boeing, “Güvenlik ve kalite planımız hakkında derinlemesine bir brifing verdik ve 5 Ocak kazasından öğrendiğimiz dersler hakkında bağlam paylaştık” dedi.

“Kazadaki sorumluluğumuzu açıklığa kavuşturmayı ve yaptığımız eylemleri açıklamayı amaçlayan bazı yorumlarımızın NTSB’NİN soruşturma bilgisinin kaynağı olarak rolünü aştığı için çok üzgünüz.”

NTSB, Doj’a “Boeing’in 737 MAX 9 kapı tapası soruşturmasındaki son yetkisiz soruşturma bilgileri bültenleri hakkında ayrıntılar” sağlayacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar