Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEAbu Dabi: ’Gazze Savaşının Yakında Sona Ermesini Umuyoruz'; Arap Birliği Genel Sekreteri,...

Abu Dabi: ’Gazze Savaşının Yakında Sona Ermesini Umuyoruz’; Arap Birliği Genel Sekreteri, İstikrarın Yatırımların Anahtarı Olduğunu Söyledi

Arap Devletleri Birliği Genel Sekreteri Ahmed Abul Gheit, İsrail-Filistin ihtilafına acil bir çözüm çağrısında bulunurken, istikrarın bir ülkeye yatırım çekmek için önemli olduğunu ve herhangi bir savaşın komşular ve bölge üzerinde bir etkisi olduğunu söyledi.

Abu Dabi’deki Yıllık Yatırım Toplantısı (AIM) Kongresi 2024’e değinen Gheit, devam eden İsrail-Gazze savaşının bölgeyi etkileyen ekonomik etkileri olacağına dikkat çekti.

Gheit, son on yılda bölgedeki ekonomiler üzerinde kalıcı bir etki bırakan Arap Baharı ve diğer krizlerin ekonomik sonuçlarına işaret ederken, ”İstikrar, yatırımlarla doğrudan bağlantılı olduğu için çok önemlidir” dedi.

“Arap dünyasının son on yılda yaşadığı tüm krizlerin ekonomik büyüme üzerinde etkisi oldu. Arap bölgesine yapılan yatırımları geciktirdi, “dedi Gheit, diğerlerinin yanı sıra devlet başkanları, bakanlar, politika yapıcılar ve yatırımcılar da dahil olmak üzere izleyicilere. 175 ülkeyi temsil eden 12.000 kadar delege, ‘Değişen Yatırım Ortamına Uyum Sağlamak: Küresel Ekonomik Kalkınma için Yeni Potansiyelden Yararlanmak’ teması altında düzenlenen Kongrenin bu baskısına katılıyor.’

Gheit, Gazze’ye karşı uzun süren savaşın, yatırımlarda daha fazla gecikmenin bir işareti olduğunun altını çizdi.

“İsrail’in savaşı uluslararası hukukun ihlalidir. Gazze’de insanları ve altyapıyı içeren böyle bir savaş komşu ülkeleri etkiliyor. Savaşın bölge üzerinde etkisi var. Tedarik zincirini etkiledi. Gıda ürünlerinin fiyatlarında artışa neden olur. Gazze’ye acil insani yardım çağrısında bulunuyorum. Umarım bu savaş yakında sona erer” dedi ve Kızıldeniz bölgesindeki gemilere yapılan saldırıların Süveyş Kanalı’ndan geçen trafiği nasıl azalttığını ve küresel ekonomiye nasıl tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Ayrı olarak, Gheıt yapay zeka ve ileri teknolojiye yatırım yapılması çağrısında bulundu.

“AI gelecekte kilit bir rol oynayacak. Yapay zekanın tehditleri herkes tarafından iyi bilinmektedir. Yapay zeka düzenlemelerine ve mevzuatına ihtiyacımız var. Hepinizi yapay zeka şirketlerine yatırım yapmaya çağırıyorum. Bu konuda Arap politikalarını geliştirmek zorundayız “dedi.

AIM Kongresi’nin üç günlük baskısı Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi’nde (ADNEC) düzenleniyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar