Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEAbu Dhabi: Bu Logoyu Yiyeceklerinizde Gördünüz mü? İşte bunun anlamı

Abu Dhabi: Bu Logoyu Yiyeceklerinizde Gördünüz mü? İşte bunun anlamı

Daha sağlıklı bir gelecek yaratmak için bir araya gelen Abu Dabi Emirliği’ndeki yüzlerce restoran ve yemek mekanı, okul ve hastane ve süpermarket, SEHHI programının bir parçası olarak sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik ediyor. İki yıldan kısa bir süre önce başlatılan Abu Dabi Halk Sağlığı Merkezi’nin (ADPHC) öncü girişimi, topluluk üyelerine uygun yiyecek seçenekleri sunarak sağlıklarını artırmayı amaçlıyor. ADPHC Toplum Sağlığı Sektörü İcra Direktörü Dr. Omniyat Al Hajeri, Khaleej Times’a verdiği demeçte, ”Program, kardiyovasküler hastalıkları koruma ve önleme çabalarımızın bir parçası olarak başlatıldı” dedi. Daha önce Weqaya olarak bilinen SEHHİ programı, mavi renkli logosu ve katılımcı kuruluşlardaki özel bölümleri sayesinde besleyici gıdaların ve bileşenlerin kolay tanımlanmasını sağlar. “SEHHİ birden fazla unsurdan oluşur. Bunlardan biri sağlıklı gıda etiketlemesidir, ”dedi Dr. Omniyat SEHHİ (Arapça sağlıklı anlamına gelen kelime) hakkında. “İnsanların seçim haklarını yerine getirmelerini ve genel olarak sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilecek diğer gıdalara kıyasla kendileri için neyin daha sağlıklı ve daha iyi olduğunu seçmelerini sağlıyor.”

 

Bir düzine isimle başlayan bir hareket şu anda 300’den fazla restoran ve yemek mekanına, Abu Dabi Eğitim ve Bilgi Bakanlığı’na (ADEK) bağlı tüm okullara, tüm sağlık tesislerine ve hastanelere, seçkin hipermarketlere ve daha fazlasına ulaştı. Programın bir parçası olarak, restoran ve yemek mekanlarındaki menülerde kalori içeriği gösterildi. “Neredeyse hiçbir şeyle başlamadık. İlk yıl yaklaşık 23 restoranımız vardı. Bu giderek büyüdü ve şimdi SEHHİ logomuzu yetişkinler ve bazıları çocuklar için menülerinde kullanan 300’den fazla katılımcı kuruluşu ve restoranı kutluyoruz ”dedi. Girişimin kaloriler için öngörülen beslenme kurallarına uyduğunu ve tüketilecek içeriğin ayrıntılarını verdiğini belirtti.

 

Programın bir parçası olarak bir diğer unsur da okullarda ve hastanelerde tanıtılan sağlıklı otomatlardır. “Okullarda ve hastanelerde zorunludur, ancak katılmaya istekli diğer kuruluşlar için isteğe bağlıdır. Sağlıklı bir satış makinesi, satılan normal yüksek kalorili, yüksek karbonhidratlı ve yüksek yağlı atıştırmalıklar yerine size daha sağlıklı bir seçenek seçme özgürlüğü verir ”dedi. Şu anda, SEHHİ etiketleri ve tabelaları içeren programa yalnızca LuLu Hipermarketleri katıldı. “LULU Hipermarketlerindeki meslektaşlarımızı sehhi’den bir unsur benimsemede öncü oldukları için alkışlıyoruz. Çok sayıda şube ve Abu Dabi, Al Ain ve Al Dhafra’nın farklı bölgeleri aracılığıyla aktif olarak katılıyorlar “dedi. LuLu Hipermarketlerinde sağlıklı gıda ürünlerinde SEHHİ logoları ve SEHHİ yemekleri için ayrılmış köşeler bulunur.

 

Program, tüm devlet daireleri ve yüzlerce özel sektör oyuncusu ile işbirliği içinde yürütülmektedir. “Bu, obezite ve kronik hastalıklarla mücadeleye yönelik bir itici güçtür. Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, stres yönetimi, sigarayı bırakma ve uyku hijyeni ile ilgili unsurları olan bir programdır. Sağlıklı alışkanlıkları elimizden geldiğince yaymaya çalışıyoruz ”dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar