Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAfrikaAnc, Güney Afrika'daki Sismik Seçimlerde Çoğunluğu Kaybedecek

Anc, Güney Afrika’daki Sismik Seçimlerde Çoğunluğu Kaybedecek

Afrika Ulusal Kongresi Perşembe günü 30 yıldır elinde tuttuğu parlamento çoğunluğunu kaybedecek gibi görünüyordu, çünkü kısmi seçim sonuçları iktidarda kalmak için bir ortağa ihtiyaç duyacağını öne sürdü – Güney Afrika’nın apartheid sonrası tarihinde bir ilk. Nihai sonuçlar çoğunluğunun kaybını teyit ederse, ANC yönetecek bir veya daha fazla tarafla anlaşma yapmak zorunda kalacak – bu durum önümüzdeki haftalarda veya aylarda siyasi oynaklığa yol açabilecek bir durum.

Birleşme ve satın alma danışmanlığı şirketi Deal Leaders International’ın üst düzey yöneticisi Andrew Bahlmann, “Anc’nin iktidarı elinde tutmak için en büyük rakiplerinden biriyle ittifak kurmayı düşünmesi gerekebilir” dedi.

“Belirsizliğin kilit alanı, gelecekteki bir koalisyonun oluşturulmasıdır.”

Seçim komisyonundan Perşembe günü alınan verilere göre, sandıkların% 20,4’ünden elde edilen sonuçlarla anc’nin Çarşamba günkü seçimlerdeki oy oranı% 43,4, iş yanlısı Demokratik İttifak (DA) ise% 24,9 olarak gerçekleşti. Marksist Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) partisi% 8,8 oranındayken, eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma liderliğindeki yeni bir parti olan uMkhonto we Sizwe (MK), Zuma’nın memleketi KwaZulu-Natal’da yoğunlaşan destekle% 8,1 oranında tepetaklak oldu.

ANC, beyaz azınlık yönetiminin sona ermesi ve Nelson Mandela’nın cumhurbaşkanı olarak yükselişine işaret eden dönüm noktası niteliğindeki 1994 oylamasından bu yana her beş yılda bir yapılan ulusal seçimleri kazandı.

Ancak o baş döndürücü günlerden bu yana, yüksek işsizlik ve yoksulluk, yaygın suç, sık sık elektrik kesintileri ve yolsuzluktan duyulan hoşnutsuzluk nedeniyle anc’nin desteği azaldı.

Erken sonuçlar, anc’nin nispeten güçlü olduğu kırsal alanlara doğru eğilirken, daha zayıf olduğu şehir merkezlerinin sonuçları daha sonra birikmektedir. Anketörler ve ülkenin üç ana yayıncısından ikisi, nihai sonuçların 2019’daki önceki seçimlerde oyların% 57,5’ini kazanan ANC’NİN çoğunluğunu kaybettiğini doğrulayacağını tahmin ediyorlardı. Güney Afrika’nın orantılı oylama sistemine göre, partilerin oy payları, daha sonra bir sonraki cumhurbaşkanını seçen Ulusal Meclis’te aldıkları sandalye sayısını belirler. ANC hala en büyük parti olma yolunda ilerlerken, bu muhtemelen lideri Cyril Ramaphosa, görevdeki.

Bununla birlikte, zayıf bir gösteri, yakın gelecekte veya görev süresi boyunca bir noktada olsun, onu parti saflarından gelen bir liderlik mücadelesine karşı savunmasız hale getirebilir.

KİLİTLENME RİSKİ

ANC’NİN potansiyel koalisyon ortağı olarak muhalefet partilerinden hangisini arayabileceği yoğun spekülasyonlara konu oldu.

Bahlmann, EFF ve mk’ye atıfta bulunarak, “(Bu sonuçlar) ANC’YE, piyasaların şüphesiz tercih edeceği pazar dostu Bölge Savcısı veya madenlerin ve bankaların kamulaştırılmasını savunan iki popülist partiden biri ile ortaklık yapma seçeneği sunuyor” dedi.

“İstikrarsız bir koalisyon olasılığı finansal piyasalarda endişeye neden oluyor, çünkü böyle bir koalisyon muhtemelen yatırımı caydırabilecek politika değişiklikleri talep edecek.”

Rand, ABD doları karşısında% 1’den fazla düşerken, daha geniş özkaynak endeksi% 2’den fazla düştü. Ülkenin uluslararası tahvilleri de düştü.

Anc’nin EFF ve MK ile bazı politika benzerlikleri var, ancak her ikisi de iktidar partisinin liderliğinden ayrılan eski ANC figürleri tarafından yönetiliyor.

Yeni parlamento, nihai sonuçların açıklanmasından sonraki 14 gün içinde toplanmalı ve ilk eylemi ülkenin cumhurbaşkanını seçmek olmalıdır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar