Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaApollo 8 Astronotu William Anders, 'Earthrise' Fotoğrafını Çekti, Uçak Kazasında Öldü

Apollo 8 Astronotu William Anders, ‘Earthrise’ Fotoğrafını Çekti, Uçak Kazasında Öldü

Ailesi, NASA’nın 1968’deki Apollo 8 görevi sırasında tarihi “Dünya” fotoğrafını çeken eski ABD astronotu William Anders’ın Cuma günü 90 yaşında bir uçak kazasında öldüğünü söyledi.

Oğlu ABD medyasına verdiği demeçte, Anders’ın Cuma sabahı Washington eyaleti kıyılarında düşen küçük bir uçağı pilotluk yaptığını söyledi. Anders uçakta yalnızdı.

Şerif Eric Peter, afp’ye ekiplerin bölgeyi aradığını ancak henüz bir ceset bulamadığını söyledi.

Aralık 1968’de Apollo 8 misyonunun bir üyesi olan Anders, Amerikalı arkadaşları Frank Borman ve James Lovell ile birlikte Aya ulaşan ilk insanlardan biri oldu.

Mürettebat, 27 Aralık 1968’de Dünya’ya başarıyla dönmeden önce, Ay’ın yörüngesine inmeden on kez döndü.

Ay yörüngelerinden birinde Anders, uzayın engin karanlığına karşı parlak mavi Dünya’nın bir fotoğrafını çekti ve Ayın kraterli yüzeyi ön plandaydı.

“Earthrise” fotoğrafı sık sık önemli tarihi görüntülerin toplanmasında listelenir ve Life Dergisinin “Dünyayı Değiştiren 100 Fotoğraf” kitabında yer almıştır.”

Fotoğrafın orijinal versiyonu 2022’de Kopenhag müzayedesinde 11.800 avroya satıldı.

NASA şefi Bill Nelson, sosyal medya platformu X’e “1968’de Apollo 8 sırasında Bill Anders, bir astronotun verebileceği en derin hediyeler arasında insanlığa teklifte bulundu” dedi.

“Ayın eşiğine gitti ve hepimizin başka bir şey görmesine yardım etti: kendimiz. Dersleri ve keşif amacını somutlaştırdı. Onu özleyeceğiz, “diye ekledi Nelson.

17 Ekim 1933’te Hong Kong’da doğan Anders, ABD Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu ve daha sonra nükleer mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Astronot olarak geçirdiği zamanın ardından Anders, daha sonra teknolojiyle ilgili çeşitli hükümet pozisyonlarında bulundu, özellikle Nükleer Düzenleme Komisyonu’nun ilk başkanı oldu ve daha sonra ABD’nin Norveç büyükelçisi olarak görev yaptı.

1990’ların başında, emekli olmadan önce ABD savunma ve havacılık şirketi General Dynamics’e CEO ve başkan olarak başkanlık etti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar