Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeAvrupalı Düzenleyiciler Büyük Teknolojiyi Çökertti

Avrupalı Düzenleyiciler Büyük Teknolojiyi Çökertti

Avrupalı düzenleyiciler, Büyük Teknolojiye yönelik bir dizi araştırma başlattı. Facebook ve İnstagram, son hamlelerinde, çocuklara yönelik riskleri yeterince ele almadıklarından endişe ettikleri için AB’nin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler.

İşte Avrupalı bekçilerin büyük teknoloji şirketlerine karşı yaptıkları eylemlerden bazıları:

Avrupa Birliği

Microsoft, Office ürününün bir parçası olan sohbet ve video uygulama Ekiplerine yönelik bir AB antitröst soruşturmasını çözmek için ek adımlar atmayı bekliyor, ancak davada AB suçlamaları alması muhtemel görünse bile, Başkanı Brad Smith 4 Haziran’da söyledi.

Avrupa Komisyonu, rakip bir çalışma alanı mesajlaşma uygulaması olan Salesforce’a ait Slack’in 2020 şikayetinin ardından geçen yıl Microsoft’un Office ve Teams’i birbirine bağlamasıyla ilgili bir soruşturma başlattı.

AK ayrıca, düzenleyicilerin Reuters tarafından görülen Ocak ayında şirketin en az bir rakibine gönderdiği bir belgeye göre, Microsoft’un müşterilerin rakipleri tarafından sağlanan belirli güvenlik yazılımlarına güvenmelerini engelleyip engellemediğini araştırıyor.

AB antitröst düzenleyicileri aynı ay Microsoft’un ChatGPT üreticisi Openaı’ye yaptığı 10 milyar dolardan fazla yatırımın, Aralık ayında İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nden (CMA) benzer bir uyarının ardından AB birleşme kurallarına tabi olabileceğini söyledi.

Bloğun gizlilik gözlemcisindeki bir görev gücü Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Openaı’nin ChatGPT sohbet robotundan daha az olgusal olarak yanlış çıktı üretme çabalarının AB veri kurallarına tam uyumu sağlamak için yeterli olmadığını söyledi.

Meta Platformları, Nisan ayında Meta’nın aracı aşamalı hale getirme kararının etkisine ilişkin bir soruşturmayı tetikleyen AB endişelerini gidermek amacıyla Haziran ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimleri sırasında kullanılmak üzere yanlış bilgi izleme aracı Crowdtangle’a güvenlik özellikleri ekledi.

Facebook ve İnstagram, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde dezenformasyon ve aldatıcı reklamlarla mücadele edemediklerini söyledi.

Facebook ve İnstagram da çocuk güvenliğiyle ilgili AB çevrimiçi içerik kurallarının ağır para cezalarına yol açabilecek potansiyel ihlalleri nedeniyle soruşturuluyor, AK Mayıs 16’te yaptığı açıklamada.

AB antitröst düzenleyicileri 25 Mart’ta Meta, Apple ve Alfabe’nin Google’ının Dma’nın olası ihlalleri için soruşturulacağını söylemişti.

Eylül 2023’te AB, Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft ve TikTok sahibi ByteDance tarafından işletilen 22 sözde “kapı bekçisi” hizmetini seçti ve Avrupalı kullanıcıların rakip hizmetler arasında geçiş yapmasını kolaylaştırmak amacıyla DMA hükümlerine uymaları için onlara altı ay verdi.

Nisan ayında, AB antitröst düzenleyicileri, Apple’ın iPad’ler için işletim sistemini DMA kapsamında bir kapı bekçisi olarak belirledi.

Meta ve TikTok, Kasım ayında kapı bekçisi statüsüne itiraz ettiler ve ikincisi, Şubat ayında atanmasını askıya alma teklifini kaybetti. Apple, Nisan ayında yaptığı açıklamada, teknoloji kurallarına uymak için AK ile yapıcı bir şekilde etkileşime girmeye devam edeceğini söyledi.

Brüksel, Spotify’ın 2019 şikayetinin ardından iPhone üreticisinin ilk AB antitröst cezası olan 4 Mart’ta Apple’a 1,84 milyar Avro (2,00 milyar dolar) para cezası verdi. Apple, AB kararına mahkemede itiraz edeceğini söyledi.

Avrupa üst mahkemesinin bir danışmanı Ocak ayında söyledi. 11 mahkeme, Google’ın 2,42 milyar Euro (2,63 milyar dolar) tutarındaki AB antitröst cezasını onaylamalıdır. AK, daha küçük Avrupalı rakiplere göre haksız bir avantaj elde etmek için kendi fiyat karşılaştırma alışveriş hizmetini kullandığı için şirkete 2017 yılında para cezası verdi.

İngiltere

Ekim ayında, İngiltere’nin medya düzenleyicisi cma’dan Amazon ve Microsoft’un Birleşik Krallık bulut pazarındaki hakimiyetini araştırmasını istedi ve işletmelerin bulut sağlayıcılarını değiştirmesini veya karıştırmasını ve eşleştirmesini zorlaştıran özelliklere atıfta bulundu. CMA soruşturmasını Nisan 2025’e kadar tamamlayacak.

Fransa

Fransa’nın rekabet gözlemcisi Mart ayında yaptığı açıklamada, medya yayıncılarıyla ilişkilerinde AB fikri mülkiyet kurallarına bağlı ihlaller nedeniyle Google’a 250 milyon Euro (272 milyon $) para cezası verdiğini söyledi.

İspanya’da 700’den fazla girişimi temsil eden bir başlangıç grubu, Microsoft’un bulut uygulamaları hakkında Mayıs ayında ülkenin antitröst düzenleyicisine şikayette bulundu ve son yıllarda rekabete aykırı olduğu iddia edilen birkaç uygulamaya atıfta bulundu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar