Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaAvukat, Avustralya'da Tutuklanan Eski ABD Pilotunun Çinli Bilgisayar Korsanıyla Çalıştığını Söyledi

Avukat, Avustralya’da Tutuklanan Eski ABD Pilotunun Çinli Bilgisayar Korsanıyla Çalıştığını Söyledi

Avukatı, ABD’nin Çinli askeri pilotları uçak gemilerine inmeleri için eğitmekle suçlamasıyla Avustralya’dan iadeyle savaşan eski bir ABD Deniz pilotunun bilmeden Çinli bir bilgisayar korsanıyla çalıştığını söyledi.

Avukat, Reuters tarafından görülen yasal bir dosyalamada, vatandaşlığa kabul edilmiş bir Avustralya vatandaşı olan 55 yaşındaki Daniel Duggan’ın Batılı istihbarat teşkilatlarının hassas bilgi taleplerinin ailesini riske attığından korktuğunu söyledi.

Avukatın dosyalaması, Duggan’ı hükümlü Çinli savunma korsanı Su Bin ile ilişkilendiren Reuters raporunu destekliyor.

Duggan, ABD silah kontrol yasalarını çiğnediği iddialarını reddediyor. Pekin’de altı yıl çalıştıktan döndükten sonra 2022 tutuklanmasından bu yana Avustralya yüksek güvenlikli bir hapishanede bulunuyor.

Duggan’ın avukatı Bernard Collaery, bir sulh yargıcının Duggan’ın iade davasını duymasının ardından Duggan’ı ABD’ye teslim edip etmeyeceğine karar verecek olan Avustralya Başsavcısı Mark Dreyfus’a Mart ayında yaptığı açıklamada, ABD makamlarının Duggan ile Su Bin’den ele geçirilen elektronik cihazlarda yazışmalar bulduğunu söyledi.

Dava, İngiltere’nin eski askeri pilotlarını Çin için çalışmamaları konusunda uyardığı bir zamanda Avustralya’nın kırsal kesimindeki tutuklanmasından iki yıl sonra bu ay Sidney mahkemesinde görülecek.

2014 yılında Kanada’da tutuklanan Su Bin, 2016 yılında büyük ABD savunma müteahhitlerini hackleyerek ABD askeri uçak tasarımlarını çalmaktan suçlu bulundu. İade talebinde Duggan ile yedi komplocu arasında yer alıyor.

Avukat Collaery, Duggan’ın Su Bin’i Çin devlet havacılık şirketi AVIC için bir istihdam komisyoncusu olarak tanıdığını ve bilgisayar korsanlığı davasının “müvekkilimizle tamamen ilgisiz” olduğunu yazdı.

Duggan’ın avukatı, Su Bin’in “(Çinli) ajanlarla uygunsuz bir bağlantısı olsa da, bunun müvekkilimiz tarafından bilinmediğini” yazdı.

AVIC, geçen yıl ABD tarafından Çin ordusuna bağlı bir şirket olarak kara listeye alındı.

Su Bin’in elektronik cihazlarından alınan mesajlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Avustralya mahkemesine verdiği iade belgelerine göre, Duggan’ın Mayıs 2012’de Avustralya’dan Pekin’e yaptığı seyahatin bedelini ödediğini gösteriyor.

Collaery, Duggan’ın Su Bin’den Avustralya’daki Top Gun turist uçuş işi için Çin uçak parçalarının kaynağına yardım etmesini istediğini yazdı.

Avukatı, Avustralya Güvenlik İstihbarat Teşkilatı (ASIO) ve ABD Donanması ceza müfettişlerinin Duggan’ın AVIC için pilot yetiştirdiğini bildiğini ve Aralık 2012 ve Şubat 2013’te Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde tanıştığını yazdı.

ASIO ve ABD Donanması Ceza Soruşturma Servisi, Reuters’in toplantılar hakkında yorum yapma taleplerine yanıt vermedi. ASIO daha önce konunun mahkeme önünde olduğu gibi yorum yapmayacağını söylemişti.

Avukatı, “Bir ASIO görevlisi, Çin’deki meşru ticari faaliyetlerini sürdürürken Bay Duggan’ın hassas bilgileri toplayabileceğini öne sürdü” diye yazdı.

Avukatı, Duggan’ın 2013 yılında Çin’e taşındığını ve 2014 yılında ülkeden ayrılmasının yasaklandığını söyledi. Duggan’ın LinkedIn profili ve kendisini tanıyan havacılık kaynakları, Çin’de 2013 ve 2014 yıllarında havacılık danışmanı olarak çalıştığını söyledi.

Avukatı, 2016 yılında Pekin’deki ABD Büyükelçiliği’nde ABD vatandaşlığından vazgeçtiğini ve “ABD makamlarının aile güvenliğini tehlikeye atmış olabilecek açık istihbarat temasından” sonra bir sertifika ile 2012’ye geri döndüğünü yazdı.

Avukatları, eğittiği Çinli pilotların askeri olduğuna ve iddia edilen suçlardan önce Ocak 2012’de Avustralya vatandaşı olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını savunarak iadeye karşı çıkıyor.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Duggan’ın 2016 yılına kadar ABD vatandaşlığını kaybetmediğini savundu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar