Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaRefah Sakinleri İsrail Saldırısının 'Cehenneminden' Kaçıyor

Refah Sakinleri İsrail Saldırısının ‘Cehenneminden’ Kaçıyor

Savaştan bıkmış Gazzeliler Pazar günü Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinin kıyı bölgelerine doğru sular altında kaldılar ve İsrail’in tahliye emri vermesinin ardından doğu bölgelerindeki ağır bombardımandan kaçtılar.

İsrail’in savaştan kaçtığını söylediği 300.000 Filistinli arasında yer alan 24 yaşındaki doğu Refah sakini Muhammed Hamad, “Cehennem sayılabilecek üç güne katlandık” dedi.

Refah’taki herhangi bir büyük askeri operasyona karşı uluslararası muhalefete rağmen İsrail, Hamas’ın son kalesini yok etme çabası olduğunu söylediği için odağını yoğun nüfuslu bölgeye kaydırdı.

Tanıklara göre, İsrail’in “hedefli baskınlar” sırasında bölgelere tank ve kara birlikleri göndermesi nedeniyle şehrin doğu kısımları son günlerde yoğun bir şekilde bombalandı.”

Hamad, yardım gruplarının böyle bir akına hazır olmadığı konusunda uyarmasına rağmen İsrail’in “insani bölge” olarak belirlediği bir bölge olan El Mevasi’den Afp’ye verdiği demeçte, “Savaşın başlangıcından bu yana bizim için en kötü gecelerdi” dedi.

Refah’ın nüfusu, yüz binlerce Filistinlinin Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerinde savaştan kaçması ve yedi aydan fazla süren savaş sırasında oraya sığınması sonrasında yaklaşık 1,4 milyona yükseldi.

Hamad, “Sabah el ilanları dağıtarak başladılar ve insanlara eşyalarını düzgün düşünme veya düzenleme şansı vermeden hemen acımasız topçu ve hava bombardımanına başladılar” dedi.

AFP fotoğrafçıları düzinelerce ailenin kamyonlara mobilya ve ev eşyaları yüklediğini ve Refah’tan kaçtığını gördü, birçoğu Filistin topraklarının güneyindeki ana şehir olan Han Yunis’e yöneldi.

Başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere birçok insan, taşınmadan önce evlerinin dışındaki sokaklarda oyalandı.

Hamas tarafından yönetilen bölgenin sağlık bakanlığına göre, İsrail’in Hamas saldırısına yanıt olarak misilleme saldırısı Gazze’de çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 35.034 kişiyi öldürdü.

Savaş, İsrail’in resmi rakamlarından oluşan bir AFP çetelesine göre, Hamas’ın İsrail’e saldırmasıyla başladı ve bu da çoğu sivil olmak üzere 1.170’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Salı günü İsrail güçleri, tüm yakıtın Gazze’ye geçtiği Mısır’a geçen Refah’ın Filistin tarafını ele geçirdi ve kapattı.

Gazze sivil savunma ajansı sözcüsü Mahmud Bazal, “Kuzey Gazze Şeridi’nde yerinden edilmiş kişilere tıbbi hizmet veya insani yardım sağlanmıyor” dedi.

“Öldürme ve yok etme konusunda tanık olduğumuz şey bize saldırganlığın ilk günlerini hatırlatıyor.”

Ümmü Muhammed El-Muğayyir, savaştan kaçmak için ailesini yedi kez taşımak zorunda kaldığını söyledi.

“Ölümü istediğimiz bir noktaya geldik” dedi.

“Yanımızda özel ihtiyaçları olan insanlar, yaşlılar ve çocuklar var. Bombardıman gece gündüz hiç durmadığında nereye gideceğiz?”

BM insan hakları yüksek komiseri Volker Türk Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Refah’a yönelik tam ölçekli bir saldırısının “gerçekleşemeyeceğini” belirterek, bunun uluslararası hukukla karelenemeyeceği konusunda ısrar etti.

“Son tahliye emirleri Refah’ta bir milyona yakın insanı etkiliyor. Peki şimdi nereye gitmeliler? Gazze’de güvenli yer yok!” dedi bir açıklamada.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar