Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Birçok Üniversite Öğrencisi Stajyer Olmak için Yaz Tatilini Atlıyor

BAE: Birçok Üniversite Öğrencisi Stajyer Olmak için Yaz Tatilini Atlıyor

Karl Makahamadze bu yaz tatilinde Zimbabve’ye gitmeme kararı aldı. Ve BAE’de kalmak için çok iyi bir nedeni var. Dünyanın en prestijli kuruluşlarından biri ve ödüllü bir işverenle staj yaptı. “DIFC merkezli Phillip Morris International ile staj yapmayı başardım. İK departmanı üniversiteme geldiğinde bu stajı öğrenmiştim. Gelip stajın reklamını yaptılar. Bu küresel bir organizasyon. Dubai’deki Wollongong Üniversitesi’nde Finans diploması alan ikinci sınıf öğrencisi, ”Deneyimin özgeçmişimde harika görüneceğini düşünüyorum” dedi.

Rekabetçi stajlar

Arka planı ve dayandığı zorlu turları anlatan göçmen, firmada bir yer edinmenin çok rekabetçi olduğunu söyledi.

 

Karl Makahamadze’nin
“İçeri girmek son derece rekabetçiydi. Bu staj için dokuz yüz kişi başvurmuştu ve birkaç titiz görüşme ve değerlendirme turumuz vardı. Sonunda Philip Morris International’da staj yapmak için tüm BAE’deki en iyi 8 öğrenci arasına girdim.” Karl, Dubai’nin en iyi seçim olduğunu söyledi. Bunu kariyerinde heyecan verici yeni bir aşamanın başlangıcı olarak nitelendirerek şunları söyledi: “Dubai küresel bir merkez. Kendimi bir daha yaz boyunca eve dönerken görmüyorum. Sanırım sadece yaz boyunca staj yaptığımdan emin olacağım ve tüm yazlarımı iş deneyimine ve stajlara adayacağım çünkü özgeçmişinizde staj yaptığınız an, özellikle iyi bir şirkette, sizi iş piyasasındaki rekabetin önüne koyuyor.” Başlamış olan stajın beklentilerini aştığını söyledi. “Bu harika bir organizasyon ve çok şey öğreniyorum ve hepsi uygulamalı. Stajyerlerini gerçekten kullanıyorlar. Birçok kuruluş stajyerlerini o kadar fazla kullanmaz.” “Sadece kahve yapması istenen biri değil, çok ilgiliyiz” diye espri yaptı.

Pratik deneyim kazanmak

Karl, staj yaptığı firma hibrit bir çalışma modeli sunarken, üniversitesinin esnek sınıfların çakışmalardan kaçınmasına da izin verdiğini söyledi. Karl’ınki gibi birçok üniversite, staj için akademik kredi sunarak öğrencilerin pratik deneyim kazanmalarına ve aynı zamanda derece gerekliliklerini yerine getirmelerine olanak tanır. “Bu şekilde stajımı üniversite hayatımla sürdürebilirim. Bu harika bir denge “diye ekledi. Benzer şekilde, Keiraa Kaur Khurana stajına iki hafta önce Adex International’da başladı. Güneydeki Haydarabad kentinden gelen Hintli göçmen, ailesini staj için Dubai’de kalma kararı konusunda ikna etmekte zorluklarla karşılaştığını söyledi.

 

Keiraa Kaur Khurana’nın
“Ailem ve ben büyük bir tartışma yaşadık çünkü Hindistan’da da birkaç staj fırsatım oldu. Ama mezun olduktan sonra buraya yerleşmek istiyorum. Başka bir yerde Yüksek lisansıma gitmeden önce birkaç yıl Dubai’de çalışmak istiyorum.” Karl gibi, özgeçmişinde staj deneyimine sahip olmanın mezunları potansiyel işverenler için daha çekici hale getirdiğini yineliyor. “Geçenlerde 21 yaşına girdim ve yaşla birlikte belli bir ciddiyetin başladığını hissediyorum. Ayrıca, hayatımdaki gelecekteki eylem tarzı hakkında net olmama yardımcı olacak bir şey yapmak istedim. Bu aynı zamanda kurumsal yaşamın neyle ilgili olduğunu anlamama da yardımcı olacaktır, ”dedi pazarlama ve satış stajyeri olarak çalışan Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği öğrencisi. Keiraa ayrıca bu stajı hayatında disiplin ve finansal bağımsızlık hakkında dersler çıkarmasını sağlayan heyecan verici yeni bir bölüm olarak nitelendirdi. “Yaptığım işi seviyorum ve bu konuda tutkuluyum. Ayrıca, BITS Pilani Dubai Kampüsü Uygulama Okulu, akademik gereksinimin bir parçası olarak iki staj istiyor, ancak bu yıl benim için isteğe bağlıydı.”

Temel dersleri öğrenmek

Keiraa, sınıf arkadaşlarının çoğunun aileleriyle birlikte olmak için eve gittiğini söyledi. Sonuç olarak, tatil zamanı yaklaştıkça ikamet ettiği ücretli misafir konaklama yeri yavaş yavaş boşalmaktadır. Filipinli göçmen, ”Tatilimi normal tatil aktiviteleri yerine staj yaparak geçirmeyi tercih ederim çünkü meşgul kalmak ve üniversiteyi sürekli bir yolculuk olarak görmek istiyorum” dedi. John’un ailesi Abu Dabi merkezli olmasına rağmen, yakında uygun bir fırsatı yakalamayı umduğu için üniversite yurdunda yaşamaya devam ediyor. “Uluslararası bir organizasyon için uzaktan çalışma yapıyordum. Aynı zamanda Dubai’de staj pozisyonları için başvuruyor ve kontrol ediyorum. Stajlar, çalışma alanımızda önemli olan farklı kariyer yollarını keşfetme şansı sunuyor, ”dedi Wollongong Üniversitesi’nde Öğrenci Konseyi Başkanı olarak da görev yapan birinci sınıf öğrencisi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar