Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBirleşik Arap Emirlikleri'nde iş arayanlar, Emirlik için Son Tarih olarak Uyumsuz, Son...

Birleşik Arap Emirlikleri’nde iş arayanlar, Emirlik için Son Tarih olarak Uyumsuz, Son Dakika Tekliflerini Bildiriyor, Para Cezaları Beliriyor

Emirlik’te iş arayanlar tuhaf bir sorunla karşı karşıya; Bazı özel sektör şirketleri, en son zorunlu Emirlik süresi yaklaştıkça onları ‘hızlı’ iş sözleşmeleri imzalamaya zorluyor. Bunun nedeni, bazı firmaların vatandaşları işe almayı son teslim tarihinden birkaç hafta öncesine kadar ertelemesi ve hedeflere ulaşmak ve para cezalarından kaçınmak için son dakika acele etmesine neden olmasıdır.

İş arayanlar Khaleej Times’a, rollerin beceri setlerine veya deneyimlerine uyması gerekmese bile, şirketlerden iş sözleşmeleri imzalama çağrılarıyla dolup taştıklarını söyledi.

İnsan kaynakları ve Emirlik Bakanlığı (Mohre), 30 Haziran’ı 2024’ün ilk yarısı için kamulaştırma hedeflerine ulaşmak için son tarih olarak belirledi.

50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör şirketleri, maaşlarına son tarihten önce yüzde 1 daha fazla Emirlik eklemek zorunda kalıyor ve işe alınmayan her vatandaş için binlerce dirhem para cezasına çarptırılmıyorlar.

Dubai’den iş arayan Amal Mohammed, özel bir şirkette pozisyon için başvurduğunu, ancak ofis ile evi arasındaki mesafe nedeniyle teklifini reddettiğini söyledi. Daha sonra, şirketten birden fazla çağrı aldığında şaşırdı ve onu onlar için çalışmaya çağırdı.

İşin niteliklerine uymadığını ve ofisin kaldığı yerden çok uzakta olduğunu belirtti.

“Sözleşmeyi bana haber vermeden hızlı bir şekilde gönderdiler ve ertesi gün beni aradılar, en kısa sürede imzalamamı ve tıbbi muayeneden ve her şeyden geçmemi istediler. Sözleşmede ne olduğunu okumak için yeterli zamanım bile yoktu ”dedi.

Muhammed, telefon numarası da dahil olmak üzere sözleşmede hatalar bulduğunu söyledi. Üniversite mezunu olmasına rağmen eğitim seviyesini lise olarak listelemişti. “Doğru telefon numaram olmadığı ve eğitim yeterliliğimin yanlış olduğu için şok oldum.”

Şirketin yöneticileri, prosedürleri hızlı bir şekilde imzalamaz ve tamamlamazsa para cezasına çarptırılacaklarını söyleyerek onunla iletişime geçmeye devam etti. Tutarsızlıklar nedeniyle iş teklifini reddetti.

Khaleej Times’ın konuştuğu diğer iki Emirlik, kendi şirketleri tarafından bunu yapmaya zorlandıktan sonra iş sözleşmeleri imzaladıklarını söyledi. Şimdi işlerinden memnun olmadıkları için işlerini bırakmayı planlıyorlar.

Afnan Halid, tam zamanlı bir pozisyonu kabul ettiğini ve düzenli çalışma saatleri bekleyerek sözleşmeyi imzaladığını söyledi. Daha sonra şirket onun yerine vardiyalı çalışmasını istediğinde şaşırdı.

Başka bir Emirlik olan Shamma Khalfan, günde beş saatlik yarı zamanlı bir iş için sözleşme imzaladı. Aniden şirket ondan tam zamanlı çalışmasını istedi ve bu da programıyla çelişiyordu.

Eşleşmeyen iş teklifleri

Bir işe alım uzmanı Khaleej Times’a verdiği demeçte, bazı şirketler gerçekten doğru Emirlik adaylarını bulmaya çalışırken, para cezalarını önlemek için pozisyonları doldurma aciliyetinin kesinlikle uyumsuz iş tekliflerine katkıda bulunduğunu söyledi.

“Emirliklere, yeteneklerine ve deneyimlerine uyan rollerle diğer adaylar gibi davranılmalıdır. Doğru planlama çok önemlidir; Şirketler, kotaları karşılamak için son dakikada acele etmek yerine, doğru sayıda Emirlik adayını işe almak için yıl boyunca bir stratejiye sahip olmalıdır. Emirlikleri istihdam etmek, cezalardan kaçınmak için aceleci bir girişim değil, yaygın, iyi entegre bir uygulama olmalıdır, ”diyor TASC Outsourcing’in kıdemli başkan yardımcısı ve yönetici ekip üyesi Pedro Lacerda.

Uzman, son teslim tarihi yaklaştıkça Emirlikleşme hedeflerine ulaşmak isteyen şirketlerde önemli bir artış gördü.

“Bu son dakika telaşı çoğu zaman bazı şirketlerin Emirleşmenin stratejik bir hedef olarak önemini gözden kaçırması nedeniyle ortaya çıkıyor. Emirlikleşme, şirketin uzun vadeli stratejik planlamasına sorunsuz bir şekilde entegre edilmeli, sonradan düşünülmemelidir.”

Sahte Emirleştirme

MoHRE, şirketleri sadece cezalardan kaçınmak için Emirlikleri işe almamaları konusunda uyardı. Bakanlığa göre, bir BAE vatandaşı gerçek görevleri olmayan nominal bir işte çalışırken Emirlik ‘sahte’ olarak kabul ediliyor.

Bakanlık, kamulaştırma hedeflerini aşmaya ve sahte Emirliği önlemeye çalışan şirketleri tespit edecek bir sisteme sahiptir. Bu yıl 2022 ortasından 16 Mayıs’a kadar 2.170 BAE vatandaşını yasadışı bir şekilde işe almaya çalışırken 1.379 şirketin yakalandığını söyledi.

“İhlal eden şirketler para cezasına çarptırıldı, derecelendirmeleri düşürüldü ve bazı dosyaları Savcılığa sevk edildi.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar