Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: CBSE'nin Yeni Hamlesi, 10. ve 12. Sınıf Öğrencilerinin Cevap Sayfalarını Çevrimiçi...

BAE: CBSE’nin Yeni Hamlesi, 10. ve 12. Sınıf Öğrencilerinin Cevap Sayfalarını Çevrimiçi Olarak Gözden Geçirmelerini Sağlıyor

BAE’de CBSE kurul sınavlarına giren öğrenciler artık cevap kağıtlarını çevrimiçi olarak gözden geçirme ve kendilerine atanan notları doğrulama seçeneğine sahipler. Ortaöğretim Merkez Kurulu (CBSE) geçtiğimiz günlerde adaylara cevap kağıtlarında kendilerine verilen notları kontrol etmek için bir bağlantı alacağını duyurdu. Adaylar, belirli bir ücret ödeyerek, düşük notlarla ilgili endişeleri gidermek için bu hizmeti kullanabilirler. Bu süreç kurul sonuçlarının açıklanmasını takip eden gün başlayacaktır. Bu arada CBSE, sonuçların çıkış tarihini Pazar günü resmi web sitesi aracılığıyla duyurdu. Kurul, “Sınıf X ve XII için CBSE Kurulu sonuçlarının 20 Mayıs 2024’ten sonra ilan edilmesi muhtemeldir.” Sharjah Hindistan Okulu Müdürü Pramod Mahajan, “Sonuçların açıklanmasından bir gün sonra kurulun web sitesinde, öğrencilerin sınav görevlileri tarafından sağlanan notları görüntülemelerine olanak tanıyan bir bağlantı yayınlanacak.” Bu hizmete, bağlantı etkinleştirildikten sonra beş gün boyunca erişilebilir olacaktır. “Cbse’nin politikası, düzeltme süreci konusunda çok şeffaf ve uyanık olmalarıdır. Öğrencilerin ve velilerin cevap kağıtlarını çevrimiçi olarak görüntülemek için yazabilecekleri veya cevap kağıtlarının Xerox kopyasını almayı da tercih edebilecekleri bununla birlikte geldiklerini açıkça belirtmek için. Kurul bunu ilk kez çevrimiçi olarak kullanıma sunuyor “diye ekledi. Her ders, öğrenci başına yaklaşık 23 Dh’lik veya 500 Rs’lik bir ücret talep edecektir. Yerleşik olmayan Hintli (NRI) öğrenciler, ücreti cbse’nin hesabına Hindistan rupisi cinsinden havale etmelidir. Mahajan ayrıca, bir öğrencinin aynı şeyi tercih etmek istemesi durumunda cbse’nin zaten notların yeniden değerleme sürecine sahip olduğunu açıkladı. “Bir çocuk daha az not aldığını düşünürse, öğrenciler yeniden değerleme başvurusunda bulunabilirler. Yeniden değerleme de iki türdür – biri işaretlerin yeniden toplanması ve ikincisi tam yeniden değerlemedir “diye ekledi.

Eğitimciler nasıl yararlanacak?

Müdürler, beklenen yanıtları net bir şekilde anladıkları için eğitimcilerin de nasıl fayda sağlayacağını açıklayan takdirlerini yinelediler. Bu değerlendirmelerden elde edilen vurgulanan veriler, gelecekteki talimatları bilgilendirmek için analiz edilebilir. Amity School Dubai Müdürü Sangita Chima, “cbse’nin tüm konularda yetkinlik odaklı sorulara geçmesiyle, öğretmenler ve öğrenciler vaka temelli sorulara, kaynak temelli sorulara ve yapıcı yanıtlara verilen özel yanıtları anlayacaklar. Daha önce, bir aydan uzun süren çok uzun bir fiziksel süreç olan yeniden değerlendirme ve yeniden toplama idi. Bu, CBSE sonuç duyuruları tarihinde daha önce hiç görülmemiş şaşırtıcı yeni bir uygulamadır.”

 

Abhilasha Singh’in
Okul müdürleri, öğrenciler ve veliler değerlendirilen cevap senaryolarına hemen erişebildikleri için bunun şeffaflığa ve adalete giden süreci hızlandıracağını vurguladı. “Öğrenciler genellikle daha yüksek notları hak edebileceklerini düşündükleri için bu hiçbir belirsizlik bırakmaz. Tutarsızlıklar olması durumunda, yeniden değerlendirme için başvuru süreci anlıktır. Öğrenciler nerede hata yaptıklarını tam olarak bilecekler “dedi.

Endişeler

Okul liderleri, bunun her öğrenciye ulaşmak için teknolojiden etkin bir şekilde yararlanmanın en önemli örneği olmasına rağmen, bazı paydaşların endişelerini dile getirdiğini vurguladı. Shining Star International’ın Müdürü Abhilasha Singh, “Hindistan hükümetinin bu yenilikçi adımına karşı karışık duygularım var. Bir yandan, öğrenciler için destekleyici bir uygulamadır, ancak tüm öğrenciler ücretli hizmetin notlarını değerlendiricinin notuyla karşılaştırabilmesi için ödeme kapasitesine sahip olmayabileceğinden kapsayıcı değildir.”

 

Abhilasha Singh
Adım adım işaretlerinde gevşek olduğu tespit edilen öğretmenlerin disiplin cezasıyla karşı karşıya kalacağı söyleniyor. Singh, “Hareket, işaretlemede bir tutarsızlık bulunursa öğretmeni cezalandırmaktan da bahsediyor. Bu hizmet yeni bir hamle. Olumlu tarafı, öğrencilerin notlarının yeniden değerlendirilmesi için başvuruda zamandan tasarruf etmeleridir. Daha önce, yönetim kurulu sınavlarından sonra öğrenciler için cevap senaryoları mevcut değildi. Şimdi, cevaplarını kontrol edebilir ve kazanılan notların haklı olup olmadığını analiz edebilirler.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar