Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Çevrimiçi Zorbalık veya Gizlilik İhlali ile Karşı Karşıya mısınız? Siber Suçları...

BAE: Çevrimiçi Zorbalık veya Gizlilik İhlali ile Karşı Karşıya mısınız? Siber Suçları Nasıl Bildireceğiniz Aşağıda Açıklanmıştır

Siber zorbalık, dolandırıcılık ve hatta yetkisiz fotoğrafçılık yoluyla dijital gizliliği ihlal etmekten internet, teknoloji hayatımızla iç içe geçerken çeşitli zorluklar ortaya koyuyor. Hiçbir varlık veya birey çevrimiçi risklere karşı bağışık değildir. Ancak BAE, bireyleri ve kuruluşları bu çevrimiçi tehditlere karşı korumayı amaçlayan yasalar çıkarmıştır. Söylentiler ve siber suçlarla mücadeleye ilişkin 34 sayılı Federal Kanun Hükmünde Kararname 2 Ocak 2022’de yürürlüğe girdi. Yasa, hükümet bilgi sistemlerini ve verilerini hacklemek, saldırmak veya kurcalamak, yanlış bilgi yaymak veya BAE’nin çıkarına ve güvenliğine zarar veren bilgiler için elektronik bir site veya herhangi bir bilgi teknolojisi aracı oluşturabilecek veya kullanabilecek herhangi bir kişiye yönelik suçları ve cezaları listeler. Yasadaki diğer siber suçlar şunları içerir: Yanlış veri dağıtmak için robotlar oluşturmak veya değiştirmek, Elektronik belgeleri tahrif etmek, Başkalarının gizliliğini istila etmek, Tıbbi verileri, banka hesaplarını ve gizli kodları tahrif etmek, ebeglemek, Medya içeriği standartlarına uymayan verileri yayınlamak, Yasa dışı içerik oluşturmak ve kaldırmaktan kaçınmak, insan haklarını tanıtmak için bir web sitesi oluşturmak veya yönetmek. yasadışı para ticareti yapmak, Aktarmak, bulundurmak ve kullanmak, Ruhsatsız para toplamak, Şantaj yapmak ve gasp etmek, Başkalarına hakaret etmek ve iftira etmek, Ruhsatsız istatistiksel araştırmalar yapmak, Ruhsatsız gösterileri teşvik etmek, Yabancı bir ülkeye veya dine hakaret etmek, Ateşli silahları ve patlayıcıları teşvik etmek, Tüketicileri yanlış yönlendiren bilgilerin reklamını yapmak. İnsanların rızası olmadan fotoğraflarını çekmek — bu görüntüleri paylaşmak ve kaydetmek — mahremiyetlerinin ihlali, BAE’de 500.000 Dh’ye kadar para cezası ve hapis cezası ile cezalandırılan bir suçtur. Siber suçları bölgenizdeki en yakın polis karakoluna bildirebilir, yardım için 999’u arayabilir veya çevrimiçi kanallar aracılığıyla arayabilirsiniz.

Çevrimiçi siber suçlar nasıl bildirilir

Siber suçları aşağıdaki kanallardan çevrimiçi olarak bildirebilirsiniz: BAE’nin içişleri bakanlığı tarafından başlatılan ‘eCrimes platformu’ (Google Play, App Store ve appgallery’deki İçişleri Bakanlığı BAE uygulamasında mevcuttur). E-suç – Dubai Polis uygulaması E-Suç self servisi, halkın bireyleri veya mülkleri etkileyen siber suçları bildirmesine olanak tanır. Süreci kolaylaştırmak için, sakinler veya ziyaretçiler mümkün olduğunca fazla bilgi sağlayan bir form doldurabilirler. Raporlar Dubai Polis uygulaması aracılığıyla gönderilebilir.

 

 

Aman servisi – Abu Dabi Polisi Abu Dabi Polisi, toplum güvenliğini ve istikrarını teşvik etmek için Aman hizmetini başlattı. Hizmet, halka güvenlik, topluluk, trafik vb. Alanlarla ilgili bilgi sağlama fırsatı sunmak için yıl boyunca 7/24 çalışan profesyonelce işletilen bir güvenlik kanalıdır. bu da suçun azaltılmasına ve tespit edilmesine katkıda bulunacaktır. Bilgi sağlayıcının kimliğinin gizliliğini garanti eder ve ayrıca güvenlik bilincinin artırılmasına ve BAE’de güvenlik ve güvenliğin geliştirilmesine yardımcı olur. (https://srv.adpolice.gov.ae/en/aman/pages/default.aspx ). E-suçu Abu Dabi Polisi web sitesi veya uygulaması aracılığıyla bildirebilirsiniz. Bir rapor gönderirken adınızı, iletişim bilgilerinizi ve olayın tarihini ve saatini ekleyin. Ek olarak, yetkililere soruşturmalarında yardımcı olmak için suç hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi verin.

 

 

BAE federal Savcılığı tarafından başlatılan ‘Güvenli Topluluğum’ uygulaması (uygulama iTunes ve Google Play’de mevcuttur. Çocuklar / ebeveynler, İçişleri Bakanlığı’nın çocuk esirgeme internet sitesi (116111) adresindeki yardım hattını (116111) içeren çeşitli araçları kullanarak siber suçları İçişleri Bakanlığı’na bildirebilirler.www.moi-cpc.gov.ae ) ve e-posta (116111@moi.gov.ae ), Hemayati uygulaması ve acil durumlar için 999’u arayın. 80091, Dijital Refah Konseyi’nin ilk girişimi olan BAE Dijital Refah Destek Hattıdır (Arapça içerik). Destek hattı, dijital dünyada karşılaştığımız pratik günlük durumlar hakkında ailenin tüm üyelerine özel uzmanlardan profesyonel tavsiyeler sağlar.

Siber güvenlik için RZAM uygulaması

RZAM uygulaması (Dubai Elektronik Güvenlik Merkezi tarafından), kötü amaçlı web sitelerini tespit etmek ve kötü amaçlı web sitelerini engellemek için tasarlanmış bir eklenti tarayıcıdır. Uygulama, kullanıcı tabanını genişletti ve Mozilla Firefox, Safari, Chrome ve Edge dahil olmak üzere çeşitli web tarayıcılarında kullanılabilir hale getirdi. Web sitelerinin bağlantılarını tarar ve web sayfalarını zararlı içerik açısından değerlendirir. Ayrıca güvenli olmayan tarama adreslerini ve çevrimiçi kimlik avı sitelerini de araştırır. Daha sonra potansiyel tehditleri işaretler. Gelişmiş analitik teknikler ve makine öğrenimi algoritmaları kullanan RZAM, insan etkileşimi gerektirmeden veya veritabanlarından geçmiş verileri almadan kötü amaçlı ve orijinal siteler arasında ayrım yapabilir. Aynı zamanda Arapça dilini de destekler ve etkinliğini daha da artırır. RZAM uygulamasını App Store, Firefox Store ve Chrome Store’dan indirebilirsiniz.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar