Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Daha Fazla Sivrisinek Fark Ettiniz mi? Sakinleri, Görüldüğüne ve Üreme Alanlarına...

BAE: Daha Fazla Sivrisinek Fark Ettiniz mi? Sakinleri, Görüldüğüne ve Üreme Alanlarına Rapor Verdiğini Söyledi

Yetkililer sinekleri yok etme çabalarını artırdıkça BAE sakinlerine sivrisinek görüldüğünü ve potansiyel üreme alanlarını bildirmeleri isteniyor. Üst düzey bir yetkili Khaleej Times’a verdiği demeçte, İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı’nın (MoCCAE), özellikle Nisan ortasındaki şiddetli yağışlardan ve Mayıs ayının ilk haftasından sonra aldığı sivrisinek gözlem raporlarının sayısında bir artış gördüğünü söyledi. Bakanlığın Belediye işleri Dairesi müdürü Othaibah Saeed Al Qaydi verdiği röportajda, artışı değişen iklim ve hava koşullarına bağladı. “İklim değişikliğinin sivrisineklerin dağılımını ve davranışını değiştirdiği görülmüştür. Yağış düzenindeki değişiklikler yeni üreme habitatları yaratabilirken, daha sıcak sıcaklıklar sivrisinek üreme mevsimini uzatabilir ”dedi.

 

Othaibah Saeed Al Qaydi
Sivrisineklerin sıcak ve nemli ortamlarda geliştiğini ve son birkaç ay içinde BAE’nin ılıman bir yağışlı mevsim yaşadığını açıkladı. “BAE, bu yıl 16 Nisan’dan önce (ülkenin rekor düzeyde en yüksek yağışını aldığı) yağışlı bir mevsim yaşadı ve bu da ülkenin birçok yerinde su birikmesine neden oldu. Göletler, su birikintileri ve hatta yanlış drene edilmiş saksılar gibi durgun suya sahip alanlar sivrisinekler için üreme alanı olabilir ”dedi. Kentleşme sivrisinekler için de yeni yaşam alanları yaratabilir. “Yeşil alanlara ve su kaynaklarına sahip kentsel ortamlar, büyük sivrisinek popülasyonlarını destekleme eğilimindedir.”

 

Nasıl güvende kalınır

Sakinler, bir süredir gözetimsiz bırakılan durgun suya sahip alanları bildirmek için 8003050’yi arayacaklar. Sivrisineklerin çoğalmasının yüksek olduğu alanları da bildirmeleri söylendi. Othaibah, ”İnsanlar, uygun önlemleri alarak ve konut ve ofis alanlarında su birikmesini önleyerek sivrisinek ısırığı riskini ve sivrisinek kaynaklı hastalıkların potansiyel bulaşmasını önemli ölçüde azaltabilir” dedi. Sakinlere ayrıca sivrisinek kovucu kullanmaları ve maruz kalmayı en aza indirmek için kollarını ve bacaklarını örten koruyucu giysiler giymeleri tavsiye edildi. “Sivrisinek önleyici ekranlar ve ağlar kurmak çok yardımcı oluyor. Sivrisinek tuzakları da sivrisinek popülasyonlarını ortadan kaldırmada uzun bir yol kat eder. Sakinlerin bahçelerini ve bahçelerini düzenli olarak temizleyerek ve bu alanlarda su birikmesini önleyerek korumaları çok yardımcı olacaktır.” Bakanlık, tüm topluluk üyelerini sivrisinek kontrol çabalarına katılmaya çağırdı. “Topluluklar, evlerinin etrafındaki durgun su alanlarını ortadan kaldırarak ve yağmur suyunun kapaksız dışarıda bırakılan kaplarda ve kaplarda toplanmasına izin vermeyerek yardımcı olabilirler. Ayrıca sulama havzalarından, yüzme havuzlarından ve çeşmelerden durgun suyu kurutarak, kaplayarak veya düzenli olarak hareket ettirerek gidermeleri önerilir. “Sivrisinekler için üreme alanı görevi gören su sızıntılarını onarmak önemlidir. Özel yüzme havuzlarının düzenli olarak izlenmesi, sivrisineklerin üremesini ve yayılmasını önlemede de kritik öneme sahiptir.”

Yayılmayı azaltmak için teknolojiyi kullanma

Bakanlık, sivrisinek çoğalmasını engellemek için CBS haritalaması, sensörler, tahmine dayalı modelleme ve büyük veri analitiği kullanıyor. Uydu görüntüleri ve dronlar, sivrisinek üreme alanlarının belirlenmesine ve yayılmayı etkileyen çevresel faktörlerin değerlendirilmesine yardımcı olur. “En yeni sivrisinek tuzakları, sivrisinekleri verimli bir şekilde izleyebilen ve yakalayabilen sensörler, kameralar ve cezbedicilerle donatılmıştır. Bu çözümler, sıcak noktaları belirlemeye, sivrisinek hareketini izlemeye ve hedeflenen kontrol çabaları için gerçek zamanlı veriler sağlamaya yardımcı olabilir ”dedi. “Büyük veri analitiği ile beslenen tahmine dayalı modelleme teknikleri, hava durumu, arazi kullanımı ve insan davranışı gibi faktörlere dayalı olarak sivrisinek popülasyonu dinamiklerini ve hastalık bulaşma modellerini tahmin ediyor. Bunlar, salgınları önlemek için proaktif karar vermeyi ve zamanında müdahaleleri mümkün kılan harika araçlardır.”

İnsan güvenli sivrisinek kontrolü

Bakanlığın kampanyada kullandığı malzemeler insanlara veya hayvanlara zararlı değildir. MoCCAE yetkilisi, ”Yerleşim yerlerinde sivrisinekleri öldürmek için kullanılan pestisitler, güneş ışığı ve diğer çevresel bileşikler / faktörler tarafından hızla bozuluyor” dedi. BAE, sivrisinek larvalarını yok etmek için silikon filmler, biyolojik kontrol ve fiziksel yöntemler kullanıyor. “Ayrıca, özellikle yetişkin sivrisinekleri hedef alan ve insanlara veya hayvanlara zarar vermeyen termal sisleyiciler, sisleme makineleri ve ULV püskürtücüler kullanıyoruz.”

Kampanya 2025 yılına kadar devam edecek

BAE’nin sivrisinek karşıtı kampanyasının ilk aşaması Şubat 2022’de başlatıldı ve Mayıs 2025’e kadar devam edecek. “Kampanyanın şu anki aşaması, ülkedeki son zamanlarda ülkenin birçok yerinde su birikmesine neden olan şiddetli yağışlar nedeniyle daha fazla dikkat gerektiriyor. Yağmurlar sivrisineklerin üremesi için elverişli bir ortam yarattı ”diye açıkladı Othaibah.

Üreme noktaları

Bakanlık, sakinlere sivrisinek noktaları haline gelebilecek durgun su kütlelerini belirlemeleri için ipuçları sundu: Atılan lastiklerde, teneke kutularda veya saksılarda küçük su havuzları., Fıçılar, kovalar ve saksılar gibi kaplar açık bırakılırsa su toplayabilir ve sivrisinekler için potansiyel üreme alanları haline gelebilir., Göletler, bataklıklar, bataklıklar ve göller., Şantiyeler genellikle geçici olarak su toplamak için çukurlar, hendekler ve tanklar kullanır. Sivrisineklerden kaçınmak için bu alanların düzenli bakıma ihtiyacı vardır.,Ortaya çıkarılan septik tanklar., Kullanılmayan yüzme havuzları, dekoratif havuzlar ve çeşmeler., Tıkanmış yağmur suyu drenajları, tıkanmış oluklar ve uygun olmayan şekilde bakımı yapılmış drenaj hendekleri.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar