Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Eski Beden Eğitimi Öğretmeni Futbol Yorumcusu, 2 Yıllık 'Hayallerinin İşini' Yansıtıyor

BAE: Eski Beden Eğitimi Öğretmeni Futbol Yorumcusu, 2 Yıllık ‘Hayallerinin İşini’ Yansıtıyor

BAE, fırsatlar ülkesi olmasıyla ünlüdür ve kesinlikle eski beden eğitimi öğretmeni Amy Gillingham’a hayallerinin işini sağlamıştır. İki yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Ras Al Khaimah sakini, ülkenin ilk kadın futbol yorumcusu olarak sahneye çıktığında manşetlere çıktı. O zamandan beri kendini Abu Dabi TV’nin düzenli muhabiri ve BAE Pro Ligi, Suudi Pro Ligi ve Suudi Kadınlar Premier Ligi’nde yorumcu olarak kurdu. Aslen Merseyside, İngiltere’den olan 32 yaşındaki oyuncunun yeni keşfedilen kariyeri, ona dünyanın en ünlü oyuncularından bazılarıyla röportaj yapma şansı da verdi. “Aralık 2022’de Dubai Süper Kupası’nda çalışmak benim için büyük bir andı. Liverpool, Arsenal, AC Milan ve Olympic Lyonnais gibi dünyanın en büyük kulüplerinden oyuncularla röportaj yapmalı ve oyunlar için de yorum yapmalıyım. Ayrıca Dubai’deki Globe Soccer Awards 2023’te de rapor verdim. Pek çok büyük yıldız katıldı ve bir parçası olmak inanılmaz bir olaydı.”

Liverpool taraftarı öldü

2016’da Bae’ye taşınmadan önce Gillingham, Liverpool Federalleri ve Manchester United FC için yarı profesyonel futbol oynadı. Ömür boyu süren bir futbol fanatiği olarak, işi bir rüyanın gerçekleşmesi gibi geliyor. “Ben Liverpool taraftarıyım ve bu yüzden Jürgen Klopp, James Milner ve diğer bazı oyuncularla tanışmak inanılmazdı.

 

Amy Gillingham, Liverpool menajeri Jürgen Klopp ile birlikte (solda)
“BAE kendisini gerçekten dünya futbolu için bir merkez olarak kuruyor ve pek çok üst düzey kulüp ülkeyi orta ve sezon öncesi için bir üs olarak kullanıyor. Dürüst olmak gerekirse hala her gün kendimi çimdikliyorum. Çok, çok şanslıyım ve şanslıyım.” Daha önce sunum deneyimi olmadan, bir araba yıkamada BAE Pro Ligi ile bağlantısı olan biriyle tanıştığında heyecan verici rolünü oldukça tesadüfen kazandı. Dedi ki: “Farklı yorumcuları gölgeledim ve son iki yılda çok şey öğrendim. Joe Morrison, Graham Clews ve Brian Murgatroyd bana yardım edenlerden sadece birkaçı. Şampiyonlar Ligi, La Liga ve Premier Lig için çalışma deneyimi getiriyorlar ve sektördeki en iyilerden bazılarını öğrenebildiğim için çok minnettarım.”

 

Maçtan önce hazırlık

Her maç büyük bir hazırlık gerektirir ve tepki vermesi ve ayakları üzerinde düşünmesi için hızlı olması gerekir. “Bence birçok insan futbol yorumuna ne kadar hazırlık yapıldığının farkında değil. Maç başına yaklaşık beş saat araştırma yapıyorum ve her oyuncu için post-it notları oluşturup gerçekleri ve istatistikleri hazırlıyorum “dedi. “Ama ne kadar plan yaparsan yap, yine de ne olacağını tahmin edemezsin. Oyunun sesiyim, bu yüzden anında tepki verdiğimden ve duygu ve heyecan kattığımdan emin olmalıyım. Eylemi eğlendirmek ve yükseltmek için baskı altındayım. Oyuncularla röportaj yaparken, son dakikaya kadar kiminle konuşacağımı da çoğu zaman bilmiyorum.”

 

Sporda rol oynayan kadınlar

Gillingham, BAE’deki tek kadın futbol yorumcusu olmaya devam ederken, daha fazla kadının spor sunum rolleri üstlendiğini fark etti. “Sık sık futbol endüstrisindeki tek kadınlardan biri olmaktan rahatsız olup olmadığım soruluyor, ama aslında tam tersi. En başından beri çok hoş karşılandım ve stadyumlarda ve kulüplerde çalışan herkesi ismen tanıdım. Diğer ülkelerdeki bazı kadın sunucuların yaşadıkları hakkında korku hikayeleri duyuyorsunuz ama burada hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım. Yeteneğiniz ve iyi bir fikriniz varsa, BAE sizi destekleyecek ve size bir platform sağlayacaktır.” Suudi Arabistan kadın milli takımını ancak 2021’de kurdu ve şimdiden kadın futbolunu televizyonda canlı yayınlamaya başladı.

 

Dedi ki: “Suudi Arabistan’ın kadın oyunuyla yaptığı şey dikkat çekicidir, özellikle de sadece birkaç yıl önce kadınların bir futbol stadyumuna girmesine bile izin verilmediğini düşünürsek. BAE Futbol Federasyonu da kadın oyununa yoğun bir şekilde odaklanıyor ve önümüzdeki yıllarda çok fazla gelişme görmeyi bekliyorum.” Rapor vermediği zamanlarda Gillingham, Emirates Okul Kuruluşunda spor koordinatörü olarak çalışıyor. Ras Al Khaimah ve Fujairah’ta kız ve erkek futbol müsabakaları ve diğer spor etkinlikleri düzenlemektedir. “BAE’de pek çok genç kadın futbolcu var ve umarım hikayem daha fazla kadın ve kıza sektöre girmeleri için ilham verir. Örneğin, Abu Dabi televizyonunun Arapça kanalında yorum yapan bir Emirlik veya Arap kadını görmek isterim. Herkesi hayallerinin peşinden gitmeye teşvik etmek istiyorum.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar