Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE'deki işler: Patronların Fırtınalar, Zorlu Durumlar Sırasında Çalışanları Desteklemesinin 5 Yolu

BAE’deki işler: Patronların Fırtınalar, Zorlu Durumlar Sırasında Çalışanları Desteklemesinin 5 Yolu

Soru: Yöneticiler ve şirket liderleri, çalışanlara, özellikle BAE’nin en şiddetli yağışları sırasında birçok sakininin yaşadığı gibi zorlu durumlarda, onlara değer verdiklerini nasıl gösterebilir?

Cevap: Günümüzün çalkantılı zamanlarında, liderlerin yalnızca iyi iletişim ve finansal zeka gibi geleneksel güçlere değil, aynı zamanda empatik bir örgüt kültürü yaratacak duygusal zekaya da sahip olmaları beklenir.

2021 Catalyst araştırmasına göre, empatik üst düzey liderleri yüksek olan işçilerin tahmini yüzde 61’i işte sık sık veya her zaman yenilikçi olduğunu bildirirken, empatik üst düzey liderleri daha az olan yalnızca yüzde 13’tür. Empatinin iş katılımını artırdığı da kanıtlanmıştır; empatik liderliği yüksek profesyonellerin yüzde 76’sı, empati eksikliği olan liderleri olanların yalnızca yüzde 32’sine kıyasla, sık sık veya her zaman meşgul hissettiğini bildirmektedir.

BAE’deki son hava olayları, zorlu durumlarla uğraşırken empatinin her zaman olağan olmadığını vurguladı. BAE’deki son fırtınalardan etkilenen bazı insanlar elektriksiz ve akan su olmadan bırakıldı ve bazı aileler yaşanabilir olmadıkları için evlerini terk etmek zorunda kaldılar. Ne yazık ki, bazı insanlar koşullarına bakılmaksızın işyerine gitmekle görevlendirildi.

Yetenek için yoğun rekabetle, personeli yeterince destekleyememenin işgücü arasındaki hoşnutsuzluğu artırması muhtemeldir. İnsanları çalışmaları için basitçe ödüllendirmek yeterli değildir; liderler ayrıca iyi bir örgüt kültürünün neye benzediğini ve insanları etkili ve empati ile en iyi nasıl yönetebileceklerini de dikkate almalıdır.

Peki, empatinin bu kritik liderlik becerisini etkili bir şekilde nasıl gösteriyorsunuz? İşte başlamak için yapabileceğiniz birkaç şey:

1. Etkin bir dinleyici olun

Empatik liderliğin temel yetkinliği, çalışanların bakış açılarını ve duygularını güvenli bir ortamda ifade etmelerini sağlayan aktif dinleme yeteneğidir. Bu psikolojik güvenlik ve karşılıklı güven kültürü yaratır. Paylaşılanları yansıtan eylemlerle geri bildirimleri takip etmek ve bunlara göre hareket etmek çok önemlidir.

2. Kişisel sıkıntıya karşı şefkatli olun

Ekip üyelerinizi tam olarak anlamanın en iyi yolu, kendinizi onların yerinde hayal etmektir. Bazen liderler günlük operasyonlardan o kadar uzaklaşabilirler ki robotları değil insanları yönettiklerini unuturlar. Ekibinizi potansiyel olarak olumsuz etkileyebilecek (veya olumsuz etkilediği algılanabilecek) bir karar vermeden önce, onların bakış açısını düşünün ve kendinize sorun:

Bu sayede ekibimi en iyi nasıl destekleyebilirim?, Başka hangi seçenekleri araştırabilirim?, Bu durumda olsaydım hangi desteğe ihtiyacım olurdu?
Durumla ilgili herhangi bir varsayımda bulunmamak veya ekibinizin duygusal tepkilerini hafife almamak çok önemlidir.

3. İş-yaşam dengesini teşvik etmek

Gelecek nesil çalışanlar, özellikle de Z Kuşağı, muhtemelen 2030 yılına kadar işgücünün en büyük payını oluşturacak. İşyerinde neye değer verdikleri sorulduğunda, ortak mezhep refah ve dengeli bir yaşam tarzıdır. Örneğiniz ve iletişiminiz aracılığıyla, çalışanlarınıza bütünsel refahlarına değer verdiğinizi ve onları teşvik ettiğinizi açıkça belirtin. Çalışanlarınızla düzenli olarak check-in yapın ve onları başarı için gerekli araçlarla donatın.

4. Empati ile iletişim kurun

Her seferinde empatik olun. Bazen, çalışanlarınızın zor zamanlarda onları almak için bu sözlü güvenceye ihtiyacı vardır. “Bunun ne kadar zor olabileceğini anlıyorum. Size nasıl destek olabileceğimi bana bildirin ” tüm farkı yaratabilir.

Empati gösterdiğinizi görmek, ekibinizi daha empatik olmaya da teşvik edecektir.

5. Uygun işlemi yapın

Ekip üyelerinizi bireysel düzeyde aktif olarak desteklemek için atabileceğiniz adımlar hakkında bütünsel düşünün. Bu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

Duygusal, esnek, psikolojik destek sunun, eğitim, alternatifler, seçenekler sağlayın ve ekiplerinizle yakın çalışın, dahili akran danışmanlarıyla arkadaş olun, Çalışma programlarını, kalıplarını veya konumlarını ayarlayın, Daha uyumlu olmak için sorumlulukları değiştirin, Açık kapı politikasını sürdürün
Eleni Anastasova, İK ve insan gelişimi için profesyonel bir kuruluş olan cıpd’nin Topluluklar ve Pazar Operasyonları Yöneticisidir. Güçlü topluluklar oluşturmaktan ve şirketin Mena bölgesindeki dış erişimini şekillendirmekten sorumludur. Yaptıkları iyi işi paylaşmak için üst düzey profesyonellerle ve önde gelen kuruluşlarla yakın çalışır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar