Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE, Fikri Mülkiyet Haklarını İhlal Eden Web Sitelerini Tespit Etmek, Engellemek için...

BAE, Fikri Mülkiyet Haklarını İhlal Eden Web Sitelerini Tespit Etmek, Engellemek için Korsanlıkla Mücadele Laboratuvarı Kuracak

BAE, fikri mülkiyet haklarını ve yaratıcı çalışmaları ihlal eden web sitelerini tespit etmek ve engellemek için Dubai Media City’de bir laboratuvar kuracak.

Dijital platformlarda görsel ve işitsel içeriğin yasa dışı kullanımını tespit etmek ve ele almak için BAE Ekonomi Bakanlığı ile ispanya Ulusal Profesyonel Futbol Ligi ‘La Liga’ arasında bir mutabakat zaptı (Mutabakat zaptı) imzalandı.

Proje, Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu ve Dijital Hükümet (TDRA) ile işbirliği içinde yürütülecektir.

Korsanlıkla Mücadele Laboratuvarı, La Liga’nın Madrid’deki Korsanlıkla Mücadele Laboratuvarına benzeyecek ve 3 yıl içinde tamamlanacak.

Laboratuvar, yasa dışı olarak kullanılan görsel-işitsel içeriği tespit etmek, analiz etmek ve kaldırmak için en son teknolojik ve dijital araçları kullanacaktır. Dubai, yaratıcı endüstrileri teşvik eden ve fikri mülkiyet haklarını koruyan politikalar oluşturmak için ilgili hükümet organlarıyla ortak çabaları nedeniyle seçildi.

Telif Hakları ve Komşu Haklar Hakkında 2021 tarihli 38 sayılı Federal Yasaya göre, entelektüel bir eser, tanımı, ifade biçimi, önemi veya amacı ne olursa olsun edebiyat, sanat veya bilim alanlarındaki herhangi bir orijinal eserdir. 2. Madde uyarınca, fikri eser yazarları, Birleşik Arap Emirlikleri’nde haklarının ihlal edilmesi durumunda korunacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri fikri mülkiyet ihlalleriyle agresif bir şekilde mücadele ediyor. Ekonomi Bakanlığı, ‘İnstaBlock’ girişimi ile mübarek Ramazan 2024 ayı boyunca dijital platformlarda yaratıcı içeriğin telif hakkını ihlal eden 1.117 web sitesini, Ramazan 2023’teki 62 siteye kıyasla engelledi.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Abdullah bin Ahmed El Salih, BAE’nin hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde son derece uyarlanabilir ve rekabetçi bir yasal çerçeve oluşturduğunu söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar