Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE, Gcc Otelleri 90.000'den Fazla Vasıflı işçiye İhtiyaç Duyuyor, Çalışan Sıkıntısı Çekiyor

BAE, Gcc Otelleri 90.000’den Fazla Vasıflı işçiye İhtiyaç Duyuyor, Çalışan Sıkıntısı Çekiyor

KİK konaklama pazarı, bölgenin 2026 yılına kadar 90.000’den fazla işçiye ihtiyaç duyacağı için vasıflı profesyonel sıkıntısı ile karşı karşıya.

Bir Colliers raporundan alıntı yapan Alpen Capital direktörü Lokesh Singhania, BAE ve Suudi Arabistan’ın 2026 yılına kadar 82.000 kalifiye misafirperverlik uzmanına ihtiyaç duyan birincil pazarlar olacağını söyledi.

KİK Ağırlama Endüstrisi Raporunun başlatılması sırasında yaptığı konuşmada, vasıflı işçi eksikliğinin eğitim, öğretim ve diğer programlara yatırım yapmak gibi proaktif önlemler gerektirdiğini söyledi.

Alpen Capital yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Rohit Walia, sektörün vasıflı işçi sıkıntısı ile karşı karşıya olduğunu ve yönetim pozisyonlarından servis personeline kadar çeşitli roller için yeterli eğitimli profesyonelleri işe almak ve elde tutmak için yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ayrıca, sektördeki rekabetin artması mevcut altyapı, kaynaklar ve pazar konumlandırması üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

Alpen Capital’in Salı günü yayınlanan GCC Konaklama Endüstrisi Raporu 2024’e göre, vasıflı işçi kıtlığı, sektörün büyüme yörüngesine önemli bir engel teşkil ederek, çeşitli roller için eğitimli profesyonelleri işe alma ve elde tutma yeteneğini engelliyor.

“İleriye baktığımızda, KİK ülkeleri uluslararası ziyaretçileri çeken önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam edecek. Önemli etkinlikler arasında Formula 1 Suudi Arabistan Grand Prix 2024, Olimpik Asya Kış Oyunları 2029, Riyad Expo 2030 ve Fıfa Dünya Kupası 203472 yer alıyor. Bu etkinliklere ek olarak, KİK ülkeleri havaalanı genişletmeleri, lüks otel ve tatil köylerinin inşası, MICE’NİN tanıtımı ve kurumsal turizm ve artan kültürel etkinlikler dahil olmak üzere altyapı iyileştirmelerine önemli yatırımlar yapıyor. Bu çabalar, bölgenin gelişen bir konaklama sektörü için iddialı vizyonuna toplu olarak katkıda bulunuyor, “dedi Alpen Capital son raporunda.

Raporda, tüm KİK ülkelerinin ortak çabalarıyla sektörün 2023 ile 2028 yılları arasında yüzde 7,5 oranında büyüyerek 2028 yılına kadar tahmini 48,1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

10 milyar dolarlık sektör

BAE’nin konaklama pazarının, 2023’teki 7,1 milyar dolara kıyasla 2028’de yıllık yüzde 6,9 artarak 10 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve bu, ülkenin iyi gelişmiş bir turizm altyapısı tarafından desteklenen bir eğlence ve iş merkezi olarak uluslararası turistlere hitap etmesine bağlanıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar