Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıBAE: Gençler Neden Kaçıyor? Uzmanlar Tehlike Sinyallerini Bozuyor

BAE: Gençler Neden Kaçıyor? Uzmanlar Tehlike Sinyallerini Bozuyor

Uzmanlar, tedavi edilmeyen zihinsel sağlık sorunları yaşayan ergenlerin, farklı konularla ilgili suçluluk duyguları yaşayabileceğini ve onları evden kaçmaya teşvik edebileceğini söylüyor. Bu tavsiye, BAE’de evden ayrılan çok sayıda gencin örneğini takip ediyor ve çoğu, 17 yaşındaki bir çocuğun talihsiz ölümü vakası dışında güvenli bir şekilde geri dönüyor. Sağlıklı yaşam ve tıp uzmanları, çocuklar bir şeyden kaçıyor olsalar da, bir şeyle de karşılaşıyor olabilirler. Kaçmanın da olumsuz sonuçlara yol açabileceğini kabul etmek çok önemlidir. Bu nedenle sağlık profesyonelleri, ebeveynlerin “evde kabul” atmosferi yaratmaya çalışması gerektiğini yineliyor. Televizyon izlemek veya internette gezinmek yerine, konuşurken çocukları dinlemeye öncelik vermek çok önemlidir. Khaleej Times, ebeveynlerin uyanık olması gereken göstergeleri belirlemek için uzmanlara ulaştı ve bu da gençlerinin çeşitli kaynaklardan karşılaştığı potansiyel baskıyı gösteriyor.

Kaçak davranış bir ‘başa çıkma mekanizmasıdır’

Doktor Sanghanayak. Zulekha Hastanesi Sharjah Psikiyatri Uzmanı S. Meshram, “Evden kaçmak, çocuklarda bir sıkıntı belirtisi olarak görülebilir ve birçok nedeni olabilir. Çalışmalar, ilişkiler, cinsel yönelim, hataların veya sınav sonuçlarının sonuçlarından korkma, zorbalık nedeniyle okula gitmekten kaçınma, madde bağımlılığı sorunları veya evde fiziksel veya cinsel istismar gibi sorunlar, sert ebeveynlik, ebeveynlerin ayrılması veya boşanması veya yeni bir adımın gelmesi gibi stresli durumlardan değişebilir-ebeveyn, alkol alan veya uyuşturucu kullanan ebeveynler ve diğerleri arasında kardeş rekabeti.”

 

Doktor Sanghanayak. S. Meşram. Fotoğraf: Sağlanan
Uzmanlar, gençler madde bağımlılığını düzenli olarak kullanmaya başladıklarında, sonunda ebeveynlerinden gizlemek için evden ayrılabileceklerini vurguladı. Ayrıca, stresleriyle baş edemeyen çocuklar kaçmayı tüm sorunlarından kaçınmak için bir strateji olarak görebileceklerinde koşmayı bir “başa çıkma mekanizması” olarak algılarlar. “Tedavi edilmeyen zihinsel sağlık sorunları olan gençler durumları için kendilerini suçlu hissediyorlar ve hastalıkları nedeniyle ailelerinin sorunlu olduğunu görüyorlar. Gençler, ebeveynlerin davranışları hakkında tartıştıklarını veya şikayet ettiklerini gözlemleyebilir. Genellikle kendilerine zarar vermenin veya koşmanın sorunları çözeceğini hissederler. Ek olarak, sosyal medya ve filmler genellikle sokaklardaki hayatı büyülüyor ve bunu özgürlük ve bağımsızlığa giden bir yol olarak gösteriyor.”

Dikkat edilmesi gereken işaretler

Sağlık görevlileri, gençler arasında akademik performansın düşmesi, saldırganlığın artması ve sinirlilik gibi davranışlarda ani değişiklikler içerebilecek endişe belirtilerine dikkat çekti. Ebeveynlerin, erken yaşlardan itibaren ahlaki rehberlik sunarak çocuklarının arkadaşlıklarına ve davranışsal değişimlerine dikkat etmelerinin önemli olduğunu öne sürüyorlar.

 

Doktor Bino Mary Chacko. Fotoğraf: Sağlanan
Abu Dabi Medeor Hastanesi Uzman Psikiyatristi Dr. Bino Mary Chacko, “Kurallara aykırı eğilimler ve hayvanlara yönelik zulüm eylemleri de endişe verici göstergelerdir. Ek olarak, empati eksikliği ve kin tutma eğilimi aşırı derecede dikkati gerektirir. Tecrit, özellikle odalarında uzun süre yalnız kalmak ve başkalarının girmesini yasaklamak, müdahale gerektiren daha derin sorunlara işaret edebilir.”

Çözünürlük

Sağlıklı yaşam uzmanları ayrıca, özellikle saygısız davranış, kardeş rekabeti, olumsuz akran etkisi, zorbalık, risk alma davranışları ve çocukları ergenlik döneminde gezinirken vücut utancının etkisi gibi konulardan endişe duyan ebeveynlerin genellikle yardım istemeye geldiklerini vurguladı. Dubai merkezli Enerji Şifacısı ve Yaşam Koçu Girish Hemnani, “Ebeveynlere bu sorunlarla etkin bir şekilde mücadele etmek için açık iletişimi geliştirmeye odaklanmalarını tavsiye ediyorum. Hem evde hem de otorite figürlerine karşı saygının önemini tartışmak ve tutarlı sınırlar koymak çok önemlidir. Kardeş çatışmalarında, çatışma çözme becerilerini öğretmek ve her çocuğun eşit derecede değerli hissetmesini sağlamak rekabeti azaltabilir. Akran etkisini anlamak da anahtardır; Ebeveynler çocuklarını olumlu grup etkinliklerine katılmaya teşvik etmeli ve onlara olumsuz baskılara direnmeleri için stratejiler sağlamalıdır.”

 

Kız Hemnani. Fotoğraf: Sağlanan
Gençlik öncesi ve gençlik zorluklarında gezinmenin proaktif bir yaklaşım gerektirdiğini – açık iletişim, tutarlı disiplin ve destekleyici bir ortam gerektirdiğini detaylandırdılar. Ebeveynlerin, çocuklarının hayatlarının bu zorlu aşamasını daha iyi desteklemek ve yönlendirmek için kaynak aramaları, atölye çalışmalarına katılmaları ve profesyonellere danışmaları önerilir. Hemnani, “Ergenliğin vücut utandırma gibi zorluklarıyla, görünüm yerine sağlığı vurgulayarak ve çeşitli vücut tiplerini kutlayarak sağlıklı bir vücut imajını geliştirmenin önemini vurguluyorum. Korkuları hafifletmek için ergenlik ve vücut değişiklikleri hakkında doğru bilgi verin. Bu, yanlış bilgilerin önlenmesine ve güven oluşturulmasına yardımcı olur.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar