Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıBAE: Bu Köpekler Alzheimer Hastalarının Şarkı Söylemesine Nasıl Yardımcı Oluyor, Okuyun

BAE: Bu Köpekler Alzheimer Hastalarının Şarkı Söylemesine Nasıl Yardımcı Oluyor, Okuyun

Reading Dogs ekibinin bir süperstar üyesi olan Labrador Tess, geçtiğimiz günlerde Alzheimer ve demansla mücadele eden on iki yaşlıyla bir saat geçirdi. Kitap okurken ve şarkı söylerken kalplerine doğru kıpırdadı ve özel bir insan-hayvan bağlantısı yarattı. Tess, yakın zamanda Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık yaratan ‘4Get-me-not’ organizasyonu ile işbirliği yapan Reading Dogs’taki bir grup köpek olan ‘Hapinnies’ ekibinin bir parçasıdır. Hayvan destekli müdahalenin ruh halini iyileştirdiği, ajitasyonu azalttığı, sosyal etkileşimi artırdığı ve Alzheimer veya demanstan muzdarip olanlar ve sözlü zorluklarla karşılaşan çocuklar için sakinleştirici bir etki sağladığı kanıtlanmıştır. “Okuma köpekleriyle yaptığımız seanslar Alzheimer hastalarının sosyal ve duygusal refahında kayda değer gelişmeler gösterdi. Reading Dogs genel müdürü Karalynn Thomson, Khaleej Times’a verdiği demeçte, evleriyle sınırlı kalmak ve başkalarıyla sınırlı etkileşimlere sahip olmak yerine, artık Alzheimer’la ilişkili yalnızlıkla mücadelede çok önemli olan köpeklerle bağ kurma fırsatına sahipler “dedi. Okuma Köpekleri programı, yalnızca yetişkinlere değil, öğrenme güçlüğü çeken çocuklara da yardımcı olarak erişimini genişletmeye devam ediyor. Thomson’ın paylaştığı bir hikaye, sözlü zorlukları olan bir çocukla ilgiliydi. Dedi ki: “Konuşma terapisi seansları olan bir çocuğumuz vardı ve terapi sırasında ya da ailesiyle konuşmuyordu. Ancak, bir köpekle konuştuğunu düşündüğü zaman, köpekle konuşur ve hatta köpeğe öğretmeye çalışırdı. Onun için önemli bir dönüm noktasıydı.”

Çok ilerleme

Programda gözlemlenen ilerlemeyi tartışan Thomson, “Birlikte çalıştığımız çocuklarda çok fazla ilerleme gördük, ancak bu çocuktan çocuğa değişiyor. Çok sözlü olmayan bazı çocuklar sonunda köpeğin adını nasıl söyleyeceklerini ve komut vermeyi öğrendiler ki bu büyük bir başarıdır. Ayrıca, çocukların köpek korkularını yenmelerine ve onlarla daha rahat olmalarına yardımcı olduk.”

 

Royal Canin tarafından desteklenen Mutluluk Köpekleri programı, tüm çocuklara hayvan destekli terapi sağlamak ve insan-hayvan bağını geliştirmek amacıyla Ağustos 2021’de başlatıldı. Her çocuğun ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bu terapi seansları, konuşma ve mesleki terapi merkezleri gibi çeşitli ortamlarda gerçekleştirilmiştir. Bu seanslar sırasında köpeklerin varlığı, etkileşimin ve dil gelişiminin artmasına neden olmuştur. Programın etkisini yansıtan Thomson, “Hayvan destekli terapi hem Alzheimer hastaları hem de öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için dönüştürücü olmuştur. İlerlemelerinde büyük atılımlara tanık olduk ve dil becerilerinde, özgüvenlerinde ve genel refahlarında gelişmeler gördük.”

Özenle uyarlanmış oturumlar

Terapi seanslarının yanı sıra Okuma Köpekleri programı da okul okuma seansları düzenlemektedir. Bu oturumlar, genellikle müfredat veya güncel konularla uyumlu olacak şekilde temalı, her sınıfın okuma düzeyine uyacak şekilde özenle uyarlanmıştır. Bu seanslar sırasında çocuklar sessiz bir alanda kesintisiz olarak köpeklere kitap okuma fırsatı bulurlar.

 

Thomson, köpeği olan herkesin de okuma oturumlarının bir parçası olabileceğini paylaştı, ancak ekip üyeleri için uygun işe alım ve eğitimin önemini vurguladı. Thomson, “Birisi ve köpekleri ekibimizin bir parçası olmak istiyorsa, bir değerlendirme için gelebilirler. Kabul edilirse hem sahibine hem de köpeğe yaklaşık altı ay süren eğitim veriyoruz. Bu titiz süreç, terapi seansları sırasında hem çocuğun hem de köpeğin güvenliğini sağlar.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar