Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: İş kaybı sigortası talebi reddedildi mi? Çalışanlar Bir Hata Nedeniyle Iloe'nin...

BAE: İş kaybı sigortası talebi reddedildi mi? Çalışanlar Bir Hata Nedeniyle Iloe’nin Tüm Faydalarını Kaybedebilir

Dubai’de ikamet eden Syed Paşa, işine dört ay kala çifte darbe aldı – denetimli serbestlik döneminde feshedildi ve ardından iş kaybı sigortası talebini reddetti. Bunun yerine, işvereninin gözetimi onu belirsizlik ve mali sıkıntıyla boğuşmaya bıraktı. İstemsiz iş Kaybı (ILOE) planına abone olarak Syed, sigortanın önümüzdeki birkaç ay boyunca onu destekleyeceğini ummuştu. Programa göre, abone olan kişiler, iş kaybından önceki altı aydan itibaren ortalama temel maaşlarının% 60’ına kadar hakkına sahiptir. Aylık primi üst üste en az 12 ay ödemiş olan uygun çalışanlar, bu nakit ödeneği üst üste en fazla üç ay boyunca alacaktır. Bir kişi veya şirket tarafından yapılan bir hata, bir çalışanı iş kaybı yardımlarından mahrum bırakarak sigortanın vaat ettiği aylık nakit desteğini kaçırmasına neden olabilir.

İşveren gözetimi

“İyi ücretli bir işi kaybetmenin şoku yetmezmiş gibi, bir tutarsızlıktan haberdar oldum ve bu nedenle yardımlardan yararlanmaya uygun değildim. Çaresizdim, çözüm için nereye başvuracağımı bilmiyordum, “dedi Syed, hissettiği hayal kırıklığını ifade ederek Khaleej Times’a. Hintli göçmen, “Şirketin bana yazdığı mektup bunun bir fesih olduğunu belirtirken, İnsan kaynakları ve Emirlik Bakanlığı’na (Mohre) gönderilen istihdam iptal mektubu istifa ettiğimi gösterdi. İmzaladığım vize / iş iptali başvurum sırasında şirket tarafından yapılan bir gözetimdi.” Tutarsızlığı açıklığa kavuşturmak için mücadele eden Syed, şirketi ile Dubai Sigorta tarafından yönetilen ILOE arasında gidip gelerek bu bilmeceye bir çözüm aradı. “ILOE, Mohre’nin kaydının şirketin fesih mektubunun yerini aldığını, yani talebimin reddedileceğini söyledi. Ülkede kalmak ve başka bir iş aramak için çaresizce paraya ihtiyacım vardı. Şirketle temasa geçtim, ancak ilerlemenin net bir yolu yoktu ve kimse ne yapacağını bilmiyor gibiydi.” Şirket, istemeden yaptıkları hatayı kabul etti ve durumu çözmek için Mohre ve Taseel ile iletişime geçerek Syed’e yardım etmeye çalıştı. İşte ıloe’ye gönderdikleri, karışıklığı belirten ve destekleyici belgeler sağlayan e-postanın bir kopyası:

 

Firmalar yasal işlem riski taşıyor

Mohre, Khaleej Times’a yaptığı açıklamada, özel sektör şirketlerini usulsüzlüklerden ve yasal işlemlerden kaçınmak için çalışanları işten çıkarırken doğru veriler sağlamaya çağırdı. “Mohre anormallikleri tespit edebiliyor ve doğru bilgi vermeyen işverenlere karşı harekete geçebiliyor. Bu da çalışanların, gönüllü olarak görevlerinden istifa etmemeleri veya disiplin nedenleriyle görevden alınmamaları da dahil olmak üzere gerekli koşulları sağlamaları koşuluyla İşsizlik Sigortası Programından maksimum faydayı almalarını sağlar.” Bakanlık, istihdamın sona ermesinin asıl nedeni ile Bakanlığa verilen bilgiler arasındaki herhangi bir tutarsızlığın, yanlış bilgi veren şirket olarak kabul edileceğini, bunun da soruşturmaya yol açacağını ve şirket aleyhine yasal işlem başlatabileceğini söyledi. İhlalin doğrulanması halinde, ceza işlemlerinin tamamlanması için firma Savcılığa sevk edilmeden önce şirkete para cezası verilir. Nispeten yeni ILOE sürecini anlamak hem işverenler hem de çalışanlar için zor olabilir. Dubai merkezli bir hukuk firması olan Clyde and Co’nun Ortağı Sara Hoca, “ILOE yeni bir plandır ve bu nedenle çalışanlar ve işverenler, gerekliliklerine ve işsizlik ödeneği talep etme sürecine hala aşina hale gelmektedir. Program 2023’te tanıtıldı ve bireyin en az 12 aylık bir süre için katkıda bulunmasını gerektirdi. “Ayrıca, çalışanlar faydayı ancak vizelerinin iptal edilmesi ve fesih nedeninin çalışanın kendisine atfedilememesi (örneğin istifa) durumunda talep edebilirler. Bu nedenle, bireyin faydayı talep edebilmesi için işveren ve çalışanın bu pozisyonla tutarlı bilgiler ortaya koyması önemlidir.” Syed’in davasında, çeşitli yetkililerle birkaç arama ve e-posta alışverişi yapıldı, ancak 30 günlük sürenin sona ermesi yaklaşırken, Syed sonunda ıloe’den hoş geldiniz haberi aldı. Davasını dikkatlice inceledikten sonra, iddiayı onaylamışlardı (aşağıdaki ekran görüntüsü) :

 

Yanlışlıkla yapılan hatalar nasıl giderilir

Söz konusu işçinin işsizlik tazminatı almasını engelleyecek olan bir işçinin işten çıkarılma nedeninin girilmesinde kasıtsız hatalar olması durumunda Mohre, işçinin iş şikayeti sunmasına veya iptal belgesinde değişiklik yapmak için teknik destek talep etmesine gerek olmadığını açıkladı. “Bu gibi durumlarda, şirketin işçinin feshini başlattığını açıkça belirttiği fesih mektubunu vermek ve bu mektubu İşsizlik Sigortası Planı portalı aracılığıyla sunulan tazminat talebine eklemek yeterlidir.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar