Çarşamba, Haziran 26, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubaili Anne, Kızının Siber Zorbalık Travmasının Üstesinden Gelmesine Nasıl Yardım Ettiğini Açıkladı

Dubaili Anne, Kızının Siber Zorbalık Travmasının Üstesinden Gelmesine Nasıl Yardım Ettiğini Açıkladı

Dubaili ebeveyn Banasri Brandon için sosyal medya zorbalığı terimi kabuslarına neden oluyor. 16 Yaşındaki kızı, arkadaş olduğunu düşündüğü akranları tarafından acımasızca trollendi. ”Kızım, bir anlaşmazlıktan sonra bilinen bazı arkadaşlarının ona zorbalık yapmak için bir İnstagram sayfası oluşturduğu bir duruma karışmıştı” dedi ve Khaleej Times ile konuştu. “Ayrıca, diğer çeşitli okullardan arkadaşlar eklediler ve görünüşünü bozmak için yapay zeka tarafından oluşturulan resimleri kullanarak bile görünüşüyle ilgili onunla dalga geçmelerini söylediler.” Banasri, çocuklarının üzerinde bulunduğu sosyal medyanın karanlık dünyasında gezinmek için mücadele eden dünya çapında milyonlarca ebeveynden biridir. Bunu “zorlayıcı” ve “çoğu zaman şaşırtıcı” olarak nitelendirerek, zorbalık olayından sonra nezaketi vurguladığını söyledi. “Duygularını ve çatışmalarını ele almak için onu güvenilir bir yetişkinle konuşmak, hobilerle uğraşmak veya farkındalık uygulamak gibi olumlu başa çıkma mekanizmalarıyla tanıştırdım. Ek olarak, dayanıklılığını ve özgüvenini geliştirmeye çalıştım, ona güvenin içeriden gelmesi ve başkalarının görüşlerine bağlı olmaması gerektiğini öğrettim.”

 

Banasri Brandon. Fotoğraf: Sağlanan
Siber zorbalık, BAE’deki ebeveynler arasında büyük bir endişe kaynağıdır. Cartoon Network tarafından YouGov ile ortaklaşa 3000’den fazla ebeveyni inceleyen 2022’de yapılan bir araştırma, çocukların% 62’sinden fazlasının zorbalığa uğradığını buldu.

Anonimlik

Uzmanlara göre, internetin sağladığı anonimlik zorbalıkta en önemli faktördür. Lighthouse Arabia’da Danışmanlık Psikoloğu ve Ebeveynlik ve Aile Hizmetleri Direktörü Christine Kritzas, ”Sahte hesapların kullanılmasıyla öğrenciler yakalanma riski olmadan başkalarına zorbalık yapabilirler” dedi. “İnternette insanlar hakkında saldırgan ve saldırgan yorumlar yaparken kimliklerini gizleyen zorbaları tanımlamak için kullanılan terim klavye savaşçılarıdır. Kurbanlarıyla yüzleşmekten kaçınırlar, yakalanmaktan daha az endişe duyarlar ve sonuç olarak klavyelerinin arkasında daha cesurlar.”

 

Christine Kritzas. Fotoğraf: Sağlanan
Christine, zorbanın kurbanları üzerindeki gerçek duygusal etkisini göremediği için zorbalığın yoğunluğunun arttığını söyledi. “Bu, zorbanın normalde şahsen yüksek sesle filizlenmeyecekleri şeyleri söylemesini çok daha kolaylaştırıyor” dedi. Geçen ay Khaleej Times , BAE’deki annelerin, zorbalığın yaygın olduğu ve uygunsuz içeriğin paylaşıldığı rastgele Whatsapp gruplarına gençlerin eklenmesi konusunda uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Sosyal medya hijyeni

Christine, ebeveynlerin çocukları için “medya danışmanı” olmasının önemli olduğunu söyledi. “Çocuklar dediğinizi yapmazlar, sizin dediğinizi yaparlar” dedi. “Sağlıklı sınırları kendiniz uyguladığınızdan emin olun. Aşırı paylaşımdan kaçının, çocuklarınızın fotoğraflarını rızası olmadan yayınlamayın ve yemek sırasında veya araba kullanırken telefonunuzda olmaktan kaçının. Ayrıca teknolojiye erişimin sınırlı olması gerektiğini söyledi. ”Bilgisayarı evde halka açık bir yerde tutun ve oyunların ve akıllı telefonların kullanımına sınırlar koyun” dedi. “Çoğu web sitesi, uygulama ve akıllı telefon, ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi yaşamına erişim sağlayan ebeveyn kontrolü seçeneklerini içerir. Ayrıca, yatak odalarında telefonlarıyla ders çalışmak yok.” Banasri, çocuğunun sosyal medyayı izleme çabalarına direndiğini söyledi. “Çocuğum TikTok gibi platformlardaki gözetimime sık sık direniyor ve bunu bir izinsiz giriş olarak görüyor” dedi. “Ancak, bu durumlarda mahremiyet yerine güvenliği vurguluyorum. Dikkatli dinleme ve gözlem, çevrimiçi etkileşimlerini anlamanın ve refahlarını sağlamanın anahtarıdır.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar