Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Kurumlar, Otorite Para Cezası Vermeye Başladığında Lisanslı Etkileyicilerle Çalışmayı Tercih Ediyor

BAE: Kurumlar, Otorite Para Cezası Vermeye Başladığında Lisanslı Etkileyicilerle Çalışmayı Tercih Ediyor

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki birçok reklam ve pazarlama ajansı artık birlikte çalıştıkları etkileyicilerin lisanslı olmasını sağlıyor. Bu, Abu Dabi’nin gerekli izinler olmadan sosyal medya kampanyaları yürütenleri cezalandıracağını açıklamasının ardından geldi. Sektör uzmanları bunun, etkileyici pazarlama endüstrisinin gelişigüzel bir hobi endüstrisinden iyi düzenlenmiş, resmi olarak tanınan bir reklam biçimine geçtiğinin bir göstergesi olduğunu söylüyor. Omorfia Group Pazarlama Uzmanı Abeer Faisal, sosyal medya yıldızlarının lisansları üzerinde sıkı kontroller yaptıklarını söyledi. “Influencer endüstrisi çok büyük ve çoğu zaman yaptığımız kampanyalardan bazıları milyonlarca dolarlık kampanyalar” dedi. “Bu tür kampanyalar için influencer 500.000 Dh’yi aşıyor. Bu nedenle, lisans izleme amacıyla son derece önemli hale gelir. Her iznin faturalandırma sırasında gerekli olan Vergi Sicil Numarası (TRN) vardır. Bu kadar büyük bütçeli çekimlerle, her şeyin takip edilebilmesi ve muhasebeleştirilebilmesi için tüm lisansların yerinde olması son derece önemlidir.”

 

Firose Han’ın
1 Temmuz’dan itibaren Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Bakanlığı (ADDED), geçerli bir lisansa sahip olmadıkları takdirde sosyal medya etkileyicilerine ve reklam hizmeti veren kuruluşlara 10.000 Dh’ye kadar para cezası verecek. Bireyler için lisans ücreti 1.250 Dh’dir ve şirketler için 5.000 Dh’dir. Uzmanlara göre, bu duyurudan bu yana bu tür izinler için talepler istikrarlı bir şekilde arttı. Arap iş Merkezi operasyon müdürü Firose Khan, “Her gün lisans ve maliyetleri hakkında bilgi almak için en az beş telefon alıyorum” dedi. “Abu Dabi’nin cezalar getirme hamlesi, insanları sosyal medya kampanyalarını yasalara göre yürütmeye kesinlikle teşvik etti. Arayanlar genellikle Abu Dabi’deki bu izinlerin masraflarını sorarlar ve ayrıca Dubai’de bu tür cezaların uygulanıp uygulanmadığını sorarlar. Dubai’de henüz herhangi bir ceza olmamasına rağmen, müşterilerimize influencer kampanyalarını yürütmeleri için e-trader lisansı almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.”

 

Noushad Hassan’ın
Şu anda diğer emirliklerde kayıtlı influencer’ların Abu Dabi’de kampanya yapmak için lisans almaları da mümkün. EKLENEN çağrı merkezine göre, Dh50 için kampanya başına izin başvurusunda bulunabilirler. Bu, Tamm web sitesi aracılığıyla uygulanabilir.

İstisnai talep

Sektör uzmanları, bu tür cezaların diğer emirliklerde uygulanmamasına rağmen, pazarın daha iyi organize edilmiş bir yöne doğru ilerlediğine dair spekülasyonlar olduğunu söylüyor. Alhind İş Merkezi’nden Noushad Hassan, ”Bu yılın Ocak ayından bu yana talepte bir artış görüyoruz” dedi. “Dubai, 2018’de ınfluencer lisanslarını uygulamaya koyduğundan beri, onlara olan talep artıyor. Ancak bu yıl iştah son derece yüksekti. 2024, şirketimin ülkedeki operasyonlarımız sırasında en fazla sayıda influencer lisansı verdiği yıl diyebilirim.”

 

Noushad Hassan
“Bu yıl Dubai’ye geldiğimde yasal olarak kampanya yapmak için lisans almaya karar verdim. Bu lisansın hobi etkileyicilerini tam zamanlı içerik oluşturuculardan ayırmada temel bir faktör olacağını düşünüyorum. Zanaatını ciddiye alan bir etkileyici olarak görülmek istiyorum ve bu yüzden bir lisansa yatırım yapmaya karar verdim “diye ekledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar