Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEAltı Günlük Ve 4 Günlük Çalışma Haftası: BAE Sakinleri Daha Uzun Hafta...

Altı Günlük Ve 4 Günlük Çalışma Haftası: BAE Sakinleri Daha Uzun Hafta Sonları Geri Döndü

BAE’deki çeşitli gruplar, ülkenin dört ila 5 günlük çalışma haftasına verdikleri desteği dile getirerek, bunu ‘ilerici bir strateji’ olarak nitelendiriyor ve daha uzun saatlerin artan üretkenliğe eşit olduğu modası geçmiş fikrinin ötesine geçmenin çok önemli olduğunu vurguluyor. Tartışmalar, Yunanistan’ın 1 Temmuz’da başlayacak altı günlük bir çalışma haftasının açıklanmasıyla tetikleniyor. İK uzmanları, sağlık uzmanları ve bölge sakinleri, günümüz neslinin özgünlüğe, ruh sağlığına ve üretkenliği ve kişisel refahı artırmak için teknolojinin akıllıca kullanılmasına değer verdiğini vurguluyor.

Daha fazla ülke davayı takip edecek mi?

Son zamanlarda, ülkedeki radyo programları ve sosyal medya platformları, daha fazla ülkenin daha kısa çalışma haftaları benimseyip benimsemeyeceğini tartışan insanlarla bu tür konuşmalarla dolup taşıyor. Marc Ellis’in Kurucu Ortağı Zaid Alhiali, Khaleej Times’a şunları söyledi: “Son zamanlarda Yunanistan’da altı günlük bir çalışma haftasına geçiş, BAE’nin Sharjah’taki dört günlük haftası ve Almanya’nın 4 günlük haftalık davası gibi yerlere kıyasla öne çıkıyor. Farklı kültürel ve ekonomik faktörler söz konusu olduğundan, Yunanistan’ın modelinin küresel olarak yakalanıp yakalanmayacağı belirsizdir.”

 

Kız Hemnani
Farklı yerlerin farklı çalışma alışkanlıklarına sahip olduğunun farkına varmanın önemli olduğunu vurguladı. Yani, bir ülkede işe yarayan başka bir ülkede işe yaramayabilir. “Daha kısa çalışma haftalarının refahı, odaklanmayı ve iş tatminini artırabileceğine inanıyorum. Bununla birlikte, en büyük endişe üretkenliği korumakla ilgili olacaktır.” Haziran 2022’de bir Gallup çalışması, haftada altı gün çalışan bireylerin en yüksek tükenmişlik oranlarını, en düşük genel refah seviyelerini ve en yüksek aktif ayrılma seviyelerini yaşadığını buldu. Tersine, haftada beş gün çalışanlar en yüksek düzeyde katılım ve en düşük tükenmişlik oranlarını gösterdi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin dönüştürücü yaklaşımı

Dubai merkezli bir Yaşam Koçu ve Enerji Şifacısı olan Girish Hemnani, “Sharjah, küresel bir trend oluşturabilecek dönüştürücü bir yaklaşımın ön saflarında yer alıyor. Bu değişim, Sanayi Devrimi sırasında kurulan geleneksel çalışma paradigmalarını yeniden tanımlayan bazı önemli faktörleri ele almaktadır. Küresel salgın, esnekliğin ve uzak yeteneklerin değerinin altını çizerek iş ve işyeri dinamikleri algılarımızı temelden değiştirdi.”

 

Eman Hüseyin’in
İşyerinde yapay zeka araçlarının artan bir entegrasyonunun da olduğuna dikkat çekti, bu da verimliliği düzene sokuyor ve zamanı boşaltıyor. “Son olarak, Z Kuşağının yükselişi – bu nesil, üretkenliği ve kişisel refahı artırmak için özgünlüğü, zihinsel sağlığı ve teknolojinin akıllıca kullanımını savunuyor. Onlar sadece gelecekteki işçiler değil; anlamlı ve dengeli iş yaşamlarına öncelik veren, yakında gelecek yöneticiler ve liderlerdir. Buradaki felsefe gerçekten daha akıllı çalışmakla ilgili, daha zor değil “diye ekledi. Hemnani, dünyanın işyerinde özerkliğe değer veren ve kişinin bağlılığını veya üretkenliğini ölçmek için sürekli fiziksel varlığın modası geçmiş gerekliliğine meydan okuyan önemli bir kültürel değişim geçirdiğini vurguladı.

Altı günlük çalışma haftası zorlu yaşama eşittir

Bu arada, ülkedeki bazı gurbetçiler, sakinlerinin haftada altı gün çalışmasını gerektiren bir ülkede asla ikamet etmeyeceklerini söylediler.

 

Bhavya Rao’nun
Özellikle Almanya, Şubat ayında başlayan 45 şirketin yer aldığı yeni bir pilot proje ile dört günlük bir haftanın en son test alanı haline geldi. “Daha iyi bir iş tatminine yol açabilecek daha fazla dinlenme ve kişisel zaman anlamına geleceği için en az iki gün izin almayı tercih ederim. Çalışmalar, çalışanların daha kısa çalışma haftalarında daha üretken olabileceğini ve çalışma saatlerinde daha iyi odaklanabileceğini göstermiştir. Daha iyi iş-yaşam dengesi, daha yüksek elde tutma oranlarına yol açabilir ve yetenekleri çekebilir. Daha az gidip gelmek yollardaki trafik sıkışıklığını azaltabilir ve karbon emisyonlarını azaltabilir ”dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar