Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Louvre Abu Dabi Sezon için Üç Sergi Açtı

BAE: Louvre Abu Dabi Sezon için Üç Sergi Açtı

Louvre Abu Dabi yeni bir sergi sezonu duyurdu. Program, eğitim atölyeleri, etkileşimli enstalasyonlar ve sergilerin yanı sıra ilgi çekici etkinlikler de dahil olmak üzere çeşitli temalar ve işbirlikleri içeriyor.

Louvre Abu Dabi Direktörü Manuel Rabaté, “Louvre Abu Dabi’deki her sergi, ziyaretçilerimize benzersiz ve zenginleştirici deneyimler sunmaya olan bağlılığımızın bir kanıtıdır” dedi.

“Sadece sanatın zengin mirasını kutlamakla kalmayıp aynı zamanda çeşitli sanatsal ifadeler için diyaloğu ve takdiri teşvik eden bu yaklaşan sergilerle Doğu ve Batı dünyalarının en iyilerini sunmaktan gurur duyuyoruz. Yeni sezonumuz, müzenin diyaloğu teşvik etme, kültürel anlayışı teşvik etme ve insan yaratıcılığının güzelliğini kutlama taahhüdünü daha da sağlamlaştırıyor “dedi.

Louvre Abu Dhabi’de Bilimsel, Küratöryel ve Koleksiyon Yönetimi Direktör Vekili Dr. Guilhem André şunları ekledi: “Amacımız, sınırları aşan ve insanları evrensel sanat dili aracılığıyla bir araya getiren bir platform oluşturmak. Bu sergiler, ziyaretçilere farklı sanatsal hareketleri, kültürleri ve anlatıları keşfetme fırsatı sunacak ve paylaşılan insan deneyimlerimizi daha derin bir şekilde anlamamızı sağlayacaktır.”

Louvre Abu Dabi’de düzenlenecek üç sergi:

Louvre Abu Dabi Sanatı Burada 2024 ve Richard Mille Sanat Ödülü (20 Eylül – 15 Aralık)

Lüks İsviçreli saat markası Richard Mille ile ortaklaşa Louvre Abu Dhabi Art Here’ın dördüncü baskısının küratörlüğünü, Afrikalı çağdaş sanatçıları sergileyen birçok uluslararası serginin küratörlüğünü yapan ünlü bağımsız küratör, öğretim görevlisi, yazar ve sanat eleştirmeni Simon Njami yapacak. Bu yılki baskı Uyanış kavramından ilham alıyor ve KİK’İN yanı sıra Kuzey Afrika’ya da yayılacak. Bu genişleme, müzenin çeşitli sanatsal sesleri sergileme taahhüdünü yansıtan küratör Simon Njami’nin bölgedeki uzmanlığına bağlanıyor. Kısa listeye giren sanatçılar (vatandaşlar ve sakinler), bölgeye özgü anıtsal sanat eserlerini Louvre Abu Dabi’de sergilemek için eşsiz bir fırsata sahip olacaklar. Bir kazanan, saygın bir jüri paneli tarafından Aralık 2024’te saygın Richard Mille Sanat Ödülü’nün sahibi olarak seçilecektir.

İzlenimcilik Sonrası: Görünüşün Ötesinde (16 Ekim – 9 Şubat 2025)

Louvre Abu Dabi’nin Post-Empresyonizm: Görünüşlerin Ötesinde sergisi, Musée d’orsay ile ortaklaşa, büyük sergisi Empresyonizm: Moderniteye Giden Yolların başarısına dayanacak. Bu sergi, özellikle 1886 ile 1905 yılları arasındaki yıllara odaklanan Post-Empresyonizm olarak bilinen büyüleyici dönemi araştıracak. Bu yirmi yıl, İzlenimcilikten Salon d’automne’daki “fauve’ların” patlayıcı bir şekilde ortaya çıkmasına geçişi işaret eden muazzam bir sanatsal yenilik ve deney zamanıydı. Serginin küratörlüğünü Musée D’orsay’da resim konservatörü Jean-Rémi Touzet ve Louvre Abu Dabi’de Küratör Yardımcısı Aisha Alahmadi’nin desteğiyle Louvre Abu Dabi’de Baş Küratör Jérôme Farigoule yapacak. Bu serginin öne çıkan noktalarından biri Vincent van Gogh’un başyapıtı, Van Gogh’un Arles’teki Yatak Odası. Van Gogh’un stüdyosunu kurduğu ve Eylül 1888’den itibaren yaşadığı Arles’teki “Sarı Ev” deki yatak odasını betimleyen bu ikonik sanat eseri, Post—İzlenimciliğin özünü ve geleneksel sanatsal geleneklerden ayrılışını temsil ediyor. Arap dünyasından öne çıkan diğer önemli noktalar, Mısırlı sanatçı Georges Hanna Sabbagh’ın iki başyapıtıdır: Sanatçı ve ailesi La Clarté’de (1920) ve Paris’teki Sabbaglar (1921).

Afrika Kralları ve Kraliçeleri: İktidar Biçimleri ve Figürleri (29 Ocak 2025 – 25 Mayıs 2025)

Musée du quai Branly ile ortaklaşa, Afrika’nın Kralları ve Kraliçeleri: Güç Biçimleri ve Figürleri, kıtanın çeşitli bölgelerinden özenle seçilmiş materyal özlerini sergileyerek Afrika kraliyetinin zengin tarihini ve kültürel mirasını kutluyor. Dış krediler de dahil olmak üzere yaklaşık 300 nesneden oluşan bir koleksiyona sahip olan bu sergi, Afrika krallarının ve kraliçelerinin yaşamlarıyla iç içe geçmiş kültür ve inançların çeşitli ve ilgi çekici bir keşfini sunacak. Sergi, iki yardımcı küratörün desteğiyle musée du quai Branly – Jacques Chirac’taki Afrika Miras Birimi Baş Küratörü Hélène Joubert tarafından küratörlüğünü yapacak: Dakar, Senegal’deki Théodore Monod Afrika Sanatı Müzesi IFAN-Cheikh Anta Diop’un Küratörü Malick Ndiaye El Hadji ve Cindy Olohou, bağımsız bir küratörün yanı sıra Louvre Abu Dabi’de Küratöryel Hakem Mariam AlDhaheri. Sergilenecek birçok eşsiz sanat eseri arasında, musée du quai Branly’den ödünç alınan Nijerya’dan (12. -14. yüzyıl) bir Ife Başkanı bulunmaktadır. Sergi, ziyaretçilere Afrika kraliyet ailesi hakkındaki anlayışlarını ve takdirlerini derinleştirecek aydınlatıcı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Louvre Abu Dhabi, çeşitli sergi dizisine ek olarak, müzenin mimarisini boş bir tuval olarak kullanarak müzenin sanatsal vizyonunu yeni zirvelere taşıyan Beyaz Kanvas projesini, müzenin açık alanlarını geçici sanat projeksiyonlarıyla harici bir sergi alanına dönüştürmek için yeniden başlatacak. Kusursuz bir sanatsal deneyim için galeri alanını müzenin parkına ve çevresine genişleten müze, şehrin sanatsal manzarasının daha da ayrılmaz bir parçası olacak. White Canvas, sanat projeksiyonları aracılığıyla bir dizi sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapacak ve ziyaretçileri sanatla benzersiz ve sürükleyici bir şekilde ilgilenmeye davet edecek. Beklenen İzlenimcilik Sonrası: Görünüşlerin Ötesinde sergisinden Emirlik mirasının kutlanmasına kadar herkesin bu sezon gözünü ziyafet çekeceği bir şey olacak.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar