Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAESpinneys, Dfm'de Listelendikten Sonra BAE ve Suudi Arabistan'daki Varlığını Genişletecek

Spinneys, Dfm’de Listelendikten Sonra BAE ve Suudi Arabistan’daki Varlığını Genişletecek

Üst düzey yetkilisi, Spinneys’in perakende sektörü için parlak bir görünüm gördüğünü ve bölgedeki iş fırsatlarından yararlanacağını söylüyor.

Süpermarket zinciri, bölgedeki perakende ürünlere olan talebin artması nedeniyle BAE ve Suudi Arabistan’daki ayak izini genişletecek.

“Mağaza ağımız ve daha geniş çok kanallı platformumuz aracılığıyla işimizin karlı büyümesini hızlandırmak için birçok yol belirledik. Bu, hedef pazarımızdaki büyümenin ve Spinneys’in teklif, özel etiket ve e-ticaret penetrasyonundaki artışın yol açtığı mevcut olgun mağazalar için benzer büyümeyi içeriyor ”dedi.

Spinneys, bu yıl yeni mağazalar açmayı planladığı Umman ve BAE’de Spinneys, Waitrose ve Al Fair markaları altında 75 premium market perakende süpermarketi işletiyor. 2022’de Dubai’deki hedef pazarında yüzde 27, BAE’deki 23 milyar Dh’lik hedef pazarının yüzde 12’sini, çevrimiçi satışlarındaki, özel markalı markalarındaki ve taze gıda tekliflerindeki büyümenin devam etmesiyle oluşturuyor.

“Suudi Arabistan’da daha da genişlemeye ek olarak, BAE’deki iç pazarımızda daha da genişlemeye odaklanıyoruz. Son olarak, 2024 yılında yenilikçi bir konsept olan Spinneys tarafından Mutfağın işletmemiz ve tedarik zincirimizdeki operasyonel verimliliklerin yanı sıra tanıtılması şirkete fayda sağlayacaktır ”dedi.

Boşluk fırsatı

Spinneys’in BAE ve KİK bölgesindeki varlığını genişletme stratejisi hakkında, Spinneys’in bölgedeki iş fırsatlarından yararlanacağını söyledi.

“Hem BAE’de hem de Suudi Arabistan’da büyük bir boşluk fırsatı görüyoruz, bu da mağaza ağımızı genişletmeye devam etme planlarımızda önemli bir faktör” dedi.

Kearney’in en son piyasa raporuna atıfta bulunurken, yalnızca BAE’de, güçlü nüfus artışı ve gayrimenkul gelişiminin hızlanmasıyla desteklenen whitespace’in 2028’e yüzde 2,2’lik bir bileşik yıllık büyüme hızında (CAGR) büyüyeceği tahmin ediliyor.

“Bunu bağlamda ifade etmek gerekirse, böyle bir artış, şu anki 70 Spinney, Waitrose ve Al Fair mağazalarımızı aşarak yaklaşık 540 yeni Spinney veya Waitrose mağazası eklemeye eşdeğerdir. Bu, dokunmamız için büyük bir fırsat sunuyor “dedi.

Bu arada, Suudi Arabistan’da boşluk fırsatı, artan ve giderek zenginleşen kentsel nüfusun sağladığı daha da zorlayıcı bir potansiyel gösteriyor. Kearney’in neredeyse 2.8 Spinneys veya Waitrose mağazalarına eşdeğer olan pazar raporuna göre, 2028’e yüzde 1,200’lik bir cagr’de büyümesi bekleniyor.

”Bu pazarlarda mevcut olan tüm boşlukları işgal etmek mümkün olmasa da, bizim için gerçekte ne kadar büyüme potansiyeli olduğunu göstermek için uzun bir yol kat ediyor” dedi.

Önümüzdeki üç yıl içinde perakende pazarına yönelik görünümle ilgili bir soruya yanıt olarak şunları söyledi: “Müşteriler giderek daha fazla zaman kazandıran seçenekler seçtikçe rahatlığa odaklanmanın arttığını görüyoruz. Güçlü çevrimiçi varlığımız ve olumlu müşteri geri bildirimlerimiz göz önüne alındığında, çevrimiçi etkinlikteki beklenen artıştan yararlanmak için iyi bir konumdayız.

“Özel etiket penetrasyonunda da bir artış görüyoruz. Özel etiketimizin maliyet avantajını ve kalitesini, özellikle promosyonların baskın bir rol oynadığı bir pazarda hayati olarak görüyoruz.”

Önümüzde zorluklar

Kumar, Spinneys’in iş fırsatlarından yararlanmak ve perakende sektöründeki potansiyel zorlukları ele almak için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Şu anda endüstri için en önemli zorluklardan biri, tüketicinin yaşam maliyeti krizi ve tedarik zincirinin bozulmasıdır. Spinneys, bu zorlukların her ikisini de saptırmak için ideal bir konumda olduğunu söyledi.

“Ekonominin 2022’den 2028’e kadar yüzde 3,4’lük bir cagr’de büyümesi beklenen, kişi başına ortalama harcanabilir geliri yüksek, aynı dönemde yüzde 2,3’lük bir cagr’de büyümesi beklenen BAE’nin sağlam ekonomik ortamından yararlanmak için iyi bir konumdayız.

“BAE’nin nüfusunun 2022’den 2028’e kadar yüzde 0,7’lik bir cagr’de büyümesi beklenirken, BAE’deki varlıklı nüfusun 2022’den 2028’e kadar yüzde 4,3’lük bir CAGR ile daha hızlı büyümesi ve sürekli talebi artırması bekleniyor. birinci sınıf gıda için” dedi.

Ayrıca, Spinneys operasyonlarının, şirketin modern perakende endüstrisinin tedarik zinciri zorluklarında etkin bir şekilde gezinmesini sağlayan çok yönlü bir küresel kaynak modeli ve sahip olunan yerel üretim tesisleri de dahil olmak üzere güçlü, dikey olarak entegre bir tedarik zincirinden yararlandığını söyledi.

“Örnek olarak, Covıd-19 salgını ve 2020-21’deki Süveyş Kanalı tıkanıklığı sırasında rafta bulunabilirliği yüzde 84’ün üzerinde tuttuk” dedi.

DFM listesi

Şirketin Dubai Finans Piyasasındaki listesiyle ilgili bir soruya Kumar, Spinneys’in evde yetiştirilen bir Dubai şirketi olduğunu söyledi, bu nedenle bölgenin önde gelen borsası dfm’de son yıllarda güçlü bir performans ve çok sağlıklı bir sicile sahip listelememiz doğal. önemli talep yarattı.

“Yeni yatırımcıların önemli bir kısmı uluslararası olduğu için, bu artık gerçekten küresel bir yatırım hedefi ve uluslararası temel yatırımcıları da içeren hisselerimiz bunu yansıtıyor” dedi.

Halka arz yoluyla toplanan 375 milyon dolarlık fon tahsisi ile ilgili bir soruya, bunun ikincil bir teklif olduğunu, bu nedenle net gelirin satış hissedarı Al Seer Group LLC tarafından alınacağını söyledi.

Kumar, Spinneys’in yatırımcılara nadir görülen bir BAE özel sektör listesine katılma fırsatı sunduğunu ve on yıllar içinde ülkenin önde gelen birinci sınıf taze gıda perakendecilerinden biri haline gelen ve büyümeye devam edecek konumda olan bir işletmenin hikayesinde olduğunu söyledi..

”64 kez fazla aboneliği olan halka arzımıza olan son derece güçlü talep, gerçekten eşsiz bir teklif olduğuna inandığımız şeyi yansıtıyor” dedi.

2024 mali yılından itibaren Spinneys, vergi sonrası yıllık dağıtılabilir karın yüzde 70’i oranında temettü ödeme oranını korumaya çalışarak her yılın Nisan ve Ekim aylarında altı ayda bir temettü ödemeyi planlıyor.

Kumar, ”Temettü politikamız, şirketin nakit akışı beklentisini ve beklenen uzun vadeli kazanç potansiyelini yansıtacak şekilde tasarlanırken, devam eden işletme gereksinimlerini ve uzun vadeli büyüme için devam eden yatırımları finanse etmek için yeterli sermayeyi korumamıza izin veriyor” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar