Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Öğrenciler için 4 İkamet Vizesi Seçeneği; Maliyet, Açıklanan Süreç

BAE: Öğrenciler için 4 İkamet Vizesi Seçeneği; Maliyet, Açıklanan Süreç

Daha fazla eğitim için bae’ye taşınmayı mı planlıyorsunuz yoksa üniversite yolculuğunuza başlayan bir mukim misiniz? BAE’de bir öğrenciye eğitim kurumları veya veliler sponsor olabilir. Ayrıca, seçkin öğrenciler kategoriye bağlı olarak 5 veya 10 yıl boyunca kendilerine sponsor olabilirler.

İşte Emirates’teki öğrenciler için mevcut tüm vize seçeneklerinin bir dökümü.

Eğitim enstitüsü sponsorluğunda

Yabancı öğrenciler, akredite üniversite veya yüksekokul tarafından desteklenen bir vizeden yararlanabilirler. Öğrenciler, süreci kolaylaştırmak için üniversitelerindeki öğrenci işleri ofisleriyle iletişime geçebilirler.

Gerekli belgeler ve ücretler

Sponsorlu, Pasaport fotokopisi, İlgili makamlarca onaylanmış Tıbbi Uygunluk belgesi, Emirates Kimlik Başvurusu, Sağlık Sigortası (Abu Dabi, Dubai), Giriş izni, Üniversite veya enstitü tarafından verilen ve çalışma süresini belirten bir sertifika için beyaz arka plana sahip yeni renkli bir kişisel fotoğraf
Federal Kimlik, Vatandaşlık, Gümrük ve Liman Güvenliği Kurumu’nun (ICP) web sitesine göre, hizmet ücretleri:

Başvuru ücretleri: Dh100, İhraç ücretleri: Her yıl ve her kişi için Dh100, e-Kanal hizmetleri ücreti: Dh150

Vize süresi

Öğrenci vizesi bir yıllığına verilir, ancak ilgili eğitim kurumu tarafından verilen eğitimin devam ettiğinin kanıtı üzerine yenilenebilir.

10 yıllık ikamet

BAE’deki üniversitelerin seçkin mezunları

BAE’nin hükümet portalına göre, BAE’deki üniversite öğrencilerine 10 yıllık bir süre için Altın vize verilebilir, eğer:

Mezuniyetin üzerinden 2 yıldan fazla geçmemiş, Üniversitenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından A veya B sınıfı olarak derecelendirilmesi, Üniversiteden tavsiye mektubu veya akredite bir mezuniyet belgesi veya öğrencinin genel not ortalamasının (CGPA) A sınıfı için 3,5’ten az olmadığını belirten akredite bir akademik kayıt olması gerekmektedir üniversiteler ve B sınıfı üniversiteler için 3,8’den az olmamak üzere sunulur.
Üniversitenin sınıflandırmasını bilmek için başvuru sahibi üniversitenin web sitesine erişebilir veya yönetici bölümüyle iletişime geçebilir.

Yabancı üniversitelerin seçkin mezunları

BAE’nin hükümet portalına göre, yabancı üniversitelerdeki öğrencilere 10 yıllık bir süre için Altın vize verilebilir:

Mezuniyet belgesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiştir, mezuniyetinin üzerinden 2 yıldan fazla geçmemiştir, Üniversite Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan derecelendirme sistemine göre dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında derecelendirilmiştir, Öğrencinin genel not ortalaması 3,5’ten az değildir
Bunlar, seçkin öğrencilerin çalışmaları tamamlandıktan sonra bile ülkede kalabilmelerini sağlar.

5 yıllık ikamet

Lise öğrencileri

Lise öğrencileri, aşağıdaki durumlarda 5 yıllık Altın Vize almaya hak kazanırlar:

Öğrenci, ulusal düzeyde bir üst düzeydir (devlet veya özel ortaokulda en az yüzde 95 notla), Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (Emirates Okulları Kuruluşu) bir tavsiye mektubu sunulur.
Altın Vize 5 yıllık bir süredir, ancak öğrencinin ülkedeki 5 yıldan fazla bir çalışma süresi gerektiren ana dallardan veya kolejlerden birine kayıtlı olması durumunda uzatılabilir.

Bir Amer ajanı Khaleej Times’a verdiği demeçte, Dubai’deki Altın Vizeler için öğrencilerin önce ICP adaylığı onayı almaları ve ardından yarı hükümet kuruluşu olan Amer’in bir şubesini ziyaret etmeleri durumunda daha hızlı bir süreç bekleyebileceklerini söyledi.

Amer web sitesine göre, öğrenciler için altın vize 2978,90 Dh’ye mal olabilir.

ICP web sitesinde, Dh350 ücret karşılığında “BAE’deki akredite üniversitelerin mezunları için oturma giriş izni” ve Dh1250 için “BAE’deki akredite üniversitelerin mezunları için oturma izni” içeren hizmet paketleri mevcuttur. “BAE dışındaki akredite üniversitelerin mezunları için ikamet vizesi” hizmet paketleri 350 Dh’ye ve “BAE dışındaki akredite üniversitelerin mezunları için ikamet” ücreti 1250 Dh’ye mal olur.

Dh350’de “BAE’de lise birinci sınıf öğrencileri için oturma giriş izni” ve Dh1250’de “BAE’de lise birinci sınıf öğrencileri için oturma izni” için hizmet paketleri de mevcuttur.

Ebeveyn destekli öğrenci vizesi

Sakinler çocuklarının çalışmalarına sponsor olabilirler. Kız çocuklar için sakinler, evlenene kadar yaşlarına bakılmaksızın çalışmalarına sponsor olabilirler.

Bununla birlikte, gurbetçi sakinler erkek çocuklarına / çocuklarına 25 yaşına kadar sponsor olabilirler. Ebeveynler, 25 yaşından sonra erkek çocuklara ancak en az bir yıllık kurs için bir yüksek öğretim kurumuna devam ettiğine dair kanıt sağlarlarsa sponsor olabilirler.

Öğrenciler ailelerine sponsor olabilir mi?

Bir Amer ajanı Khaleej Times’a verdiği demeçte, Altın Vizeye sahip öğrencilerin “vizeyi ebeveynlerine, eşlerine ve çocuklarına herhangi bir önyargı olmaksızın uzatabileceklerini” söyledi.

Dubai Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, yabancı öğrencilerin de ebeveynlerine “karşılayabilecekleri sürece” sponsor olabileceğini söyledi. WAM’A göre, aile üyelerinin uygun konutları karşılayabilmeleri esastır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar