Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Saç Düzleştirme Böbrek Sorunlarına Neden Olabilir mi? Doktorlar Nadir, Ciddi Risk...

BAE: Saç Düzleştirme Böbrek Sorunlarına Neden Olabilir mi? Doktorlar Nadir, Ciddi Risk Konusunda Uyarıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki doktorlar, rutin saç düzleştirme prosedürlerinin zaman zaman cilt tahrişleri gibi küçük yan etkilere ve böbrekle ilgili sorunlar gibi ciddi komplikasyonlara neden olabileceğini vurguladılar. Ancak ülkede bununla ilgili ciddi bir vaka görülmediğini de vurguladılar. Uyarıcı tavsiyeleri, keratin tedavileriyle ilişkili potansiyel risklere dikkat çeken ve insanları bu tür işlemlerden geçmeden önce olası zararlı etkiler hakkında bilgilendirmeye çağıran yakın tarihli bir olaydan kaynaklanmaktadır. New England Journal of Medicine’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada doktorlar, bir salonda saç düzleştirme tedavisinin ardından böbrek hasarı geçiren bir kadını içeren bir vakayı bildirdiler.

Küçük miktarlar kan dolaşımına emilebilir

Dubai Medeor Hastanesi’nde uzman nefrolog olan Dr. Paulose P Thomas, “Saç düzleştirme işlemlerinde ve saç boyalarında yaygın olarak çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Genellikle güvenli olsalar da, zaman zaman kendilerine duyarlı bireylerde yan etkileri tetikleyebilirler.”

 

Doktor Muhammed Şamma. Fotoğraf: Sağlanan
“En sık görülen yan etki alerjik bir cilt reaksiyonudur. Nadir durumlarda, bu maddelerin küçük miktarları kan dolaşımına emilebilir ve potansiyel olarak alerjik interstisyel nefrite yol açabilir – ciddi böbrek yetmezliği ile karakterize, bazen diyaliz gerektiren ciddi bir durum “diye ekledi Dr. Thomas. Doktorlar, bu reaksiyonun, bu kimyasallara duyarlılığı artan bireylerde meydana geldiğini açıkladı. Erken tanı ve uygun tedavi durumu tersine çevirerek hastanın tam iyileşmesini sağlayabilir.

Belirtileri arayın

Zayıflık, eklem ağrıları, deri döküntüsü ve azalmış idrar çıkışı gibi semptomların derhal ele alınması ve kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğine dikkat çektiler. “Birincil eylem şekli, bir birey için sorunlu olarak tanımlanan kimyasaldan kaçınmak olmalıdır. Bununla birlikte, böbrek yetmezliği vakalarında, hastalar sorunu yönetmek için diyaliz de dahil olmak üzere ilaca ihtiyaç duyabilirler. Neyse ki, bu müdahale genellikle geri dönüşümlüdür ”diye ekledi Thomas.

 

Dr. Swathi Dembala. Fotoğraf: Sağlanan
Dubai ve Sharjah’daki Zulekha Hastanesi’nde uzman nefrolog olan Dr. Mohammad Shamma, “Dünya çapında birçok kadın, pürüzsüz, parlak ve kıvrımsız saçlara sahip olmanın faydalarını deneyimlemek için keratinli saç tedavisinden yararlanıyor. Keratinli saç tedavisi için saç, kafa derisinde ve ülserlerde yanma hissine (duruma göre) neden olması muhtemel olan kimyasal glikolik asidi içeren bir düzleştirme kremi ile tedavi edilir.”

Glioksilik Asit ve Glikolik Asidin Etkileri

Aster Cedars Hastanesi ve Kliniği dermatoloji uzmanı Dr. Swathi Dembala, Jebel Ali, herhangi bir kimyasal ürünün yanı sıra diğer yöntemlerin kullanıldığı rutin saç düzleştirmenin “kıl şaftına zarar verebileceğine ve bu nedenle tavsiye edilmediğine” dikkat çekti.”

 

Dr Swathi Dembala. Photo: Supplied
“Glioksilik asit ve glikolik asit, genellikle keratin bazlı saç düzleştirmede kullanılan güçlü bir saç düzleştirme etkisine sahiptir. Yanlışlıkla sistemik absorpsiyon bazen böbrekler üzerinde toksik etkilere neden olabilir. Piyasada bulunan bu tür ürünleri kullanırken dikkatli olunması tavsiye edilir “dedi. Shamma ayrıca oksalat kristallerinin oluşumunun akut böbrek hasarı (AKI) riskini artırabileceğini de açıkladı. “Daha önce keratin bazlı saç bakım kremleri, potansiyel olarak daha güvenli bir alternatif olarak glikolik asitle değiştirilen formaldehit içeriyordu.” “Ancak, son araştırmalara göre, böbrek hasarı semptomlarınız varsa, bunun saç bakım ürünleri nedeniyle olması muhtemeldir. Bu nedenle, burada akıllıca olan, böbrek hasarını teşhis etmeye, tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olmak için böbrek hasarı belirtilerinin farkında olmaktır.” Shamma, şu ana kadar profesyonel görev süresi boyunca ülkede bu tür örneklere rastlamadığını doğruladı. “Emirates’te çalıştığım süre boyunca saç düzleştirmeden kaynaklanan herhangi bir böbrek yetmezliği vakasıyla karşılaşmadım.” “Ne yazık ki, böbrek yetmezliğinin ortaya çıktığını gösteren erken bir belirti veya bulgu yok. Böbrek fonksiyonuna yönelik laboratuvar testleri, böbrek fonksiyonundaki herhangi bir kusuru erken tespit etmenin tek yolu olmaya devam ediyor ”diye ekledi Shamma.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar