Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Sakinleri Neden Tamamen Yabancıların Cenazeleri için Kalabalığa Çıkıyor

BAE Sakinleri Neden Tamamen Yabancıların Cenazeleri için Kalabalığa Çıkıyor

Hayatında hiç tanımadan birinin cenazesine katıldığını hayal et. Merhamet, doğru işi yapmak ya da insanlık olsun, birçok faktör, ölümlü bölüm sona erdiğinde bir kişiyi tamamen yabancıya karşı saygılarını göstermeye itebilir. Bu tür sahneler, binlerce kişinin Liodmila Shtshebynia için dualara katıldığı Pazartesi günü gerçekleşti.

İslam’a döndükten iki gün sonra, Rus göçmen Pazartesi öğleden sonra vefat etti. Ölüm haberi İnstagram hesabı @Janaza_UAE tarafından bir şeyin sakinlerini talep eden bir başlıkla duyuruldu. “Onun kimsesi yok, kardeşleri ve oğulları olun.”

Cenazesine katılan binlerce insan arasında, iki yıldır Dubai’de ikamet eden Bahreynli bir göçmen olan Fouzia A da ardı. Khaleej Times ile konuşurken, yapabileceği en az şey olduğu için aramayı cevaplama motivasyonunu açıkladı.

Liodmila’nın cenazesini anlatırken, “Birinin ailesi olmadan vefat ettiğini duyduğumda ilk tepkim onların ailesi olmamız gerektiğidir” dedi. “Cami doluydu – sadece kadınlar bölümü 400 kişiye kadar kapasiteliydi ve doluydu. Kocam yanımdaydı ve o gömülene kadar insanların gelmeye devam ettiğini söyledi.”

Şefkat alışkanlığı

Fouzia için bu, tanımadığı birinin cenazesine ilk kez katılmıyordu. “Tanımadığım insanlar için kaç cenazeye gittiğimi saymıyorum. Bunu alışkanlık haline getirdim. Ne zaman bir tanesini duysam, günümü onun etrafında planlamaya ve katılmaya çalışıyorum.”

Bu şefkat eylemi sadece onun için cenazelere katılmakla sınırlı değildir. Ayrıca, yardım çabalarını koordine etmek için WhatsApp gruplarına katılarak 16 Nisan’da BAE’Yİ vuran şiddetli yağışlardan etkilenen insanlara yardım etmede aktif olarak yer aldı.

Sharjah’ta yaşayan 45 yaşındaki Kanadalı gurbetçi Muhammed Fariduddin, Rus gurbetçinin cenazesini kaçırdı. Ancak, bir başka Dubai sakini olan Daria Kotsarenko’nun cenazesine katıldığı için minnettardı. 25 Mayıs’ta İslam’a döndükten sonra 30 Mart’ta vefat etti. Ani ölümünün kalp krizinden kaynaklandığına inanılıyor.

‘Janaza Uyarıları’

Muhammed yıllarca tanımadığı insanların cenazelerine katıldı. Yaklaşan cenaze namazlarını takip etmek için Farid, BAE’deki cenaze olaylarını üyelerine bildiren ‘Janaza Uyarıları’ adlı bir WhatsApp grubunun bir parçasıdır. “Grupta, bir cenaze töreni gerçekleştiğinde uyarılar alıyoruz. Emirlik, özel olarak belirlenmiş cami ve cesedin nerede yıkanacağı hakkında ayrıntılar alıyoruz.”

Bu uygulamanın islam inancına nasıl derinden dayandığını ve gençliğinden beri bunu yaptığını açıkladı. “Ne zaman fırsat bulsam, tanıdığım ve tanımadığım insanların peşine düşüyorum.” Farid paylaştı.

İnancına göre bu, diğer Müslümanlara karşı hayati bir islami yükümlülüğü de yerine getirir. “Bir Müslümanın hakkı, onların cenazesine katılmamız gerektiğidir” diye ekledi.

Bunun arkasındaki dini motivasyon basittir: “Merhametli bir dinimiz var. Bir cenazeye katılmak sadece ölenler için değil, bir Müslüman olarak sizin için de geçerlidir” dedi. “Cenaze namazına kim katılırsa, büyük bir iyilik dağına eşit olan bir Kıraat (Kur’an-ı Kerim tilaveti) için ödül alacaktır. Ve eğer cenazeye gidersen, iki Qirat alırsın.”

Manevi ödüllerin ötesinde, Farid bu uygulamayı, başkalarının öldüğünde onun affı için dua etmesini sağlamanın bir yolu olarak da görür. “İyilik her zaman geri gelir” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar