Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Satıcılar, Müşterilere Satılan 'Güvensiz' Ürünlerin Yerini Almayı Reddedebilir mi?

BAE: Satıcılar, Müşterilere Satılan ‘Güvensiz’ Ürünlerin Yerini Almayı Reddedebilir mi?

Soru: Geçenlerde kızım için bir çift paten ayakkabısı aldım ama sadece dört gün içinde kırıldı. Bana bir yedek vereceklerini umarak ayakkabıları dükkana geri götürdüm ama sadece tamir ettiler. Bana satılan çift, kızım için açıkça hatalı ve güvensizdi, ancak bana bir yedek vermeyi reddettiler. Bu yasal mı? Bunu nasıl ele alabilirim?

Yanıt: 2020 tarihli Tüketicinin Korunmasına İlişkin 15 sayılı Federal Yasanın (‘Birleşik Arap Emirlikleri Tüketiciyi Koruma Yasası’) 1. Maddesi, ‘Kusur’ ve ‘Arıza’ ile ilgili ürün veya hizmetler terimlerini aşağıdaki gibi tanımlar:

“Kusur: Bir ürünün veya hizmetin tasarımında, imalatında, üretiminde veya tüketiciye sağlanmasında meydana gelen bir hatadan kaynaklanan kalite, miktar veya verimlilik eksikliği veya bir ürünün veya hizmetin dış şekli, boyutu veya bileşenlerinde bir fark. tamamen veya tamamen zarar görmesine veya mahrum kalmasına neden olabilir. kısmen, Kusurun tüketicinin eyleminden kaynaklanmaması koşuluyla, bundan faydalanmak.

“Arıza: Arızanın tüketicinin eyleminden kaynaklanmamış olması kaydıyla, ürünü üretiminden sonra veya hizmeti verildikten sonra etkileyen, tüketiciye zarar verebilecek veya bundan tamamen veya kısmen yararlanmasını engelleyebilecek her şey.”

Garanti süresi

BAE’de satıcının, satılan ürünün garanti süresini ayrı bir belgede belirtmesi gerekir. Satıcı bunu bir fatura veya makbuzda da belirtebilir. Bu, Tüketicinin Korunmasına İlişkin 2020 tarihli 15 sayılı Federal Yasanın (‘2023 tarihli 66 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’) İcra Düzenlemesine İlişkin 2023 tarihli 66 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 6 (2) nci Maddesine (“2023 tarihli 66 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı”) göre, “Tedarikçi tüketiciye bir garanti belgesi verecek, duruma göre faturadan ayrı olarak veya fatura içinde.”

Ek olarak, garantiyi uygulamak bir ürün tedarikçisinin yükümlülüğüdür. Bu, aşağıdakileri belirten BAE Tüketiciyi Koruma Yasası’nın 10 (1) maddesine uygundur:

“Tedarikçi, tüm garantileri uygulayacak, gerekli yedek parça ve bakımı sağlayacak, ürünü değiştirecek veya parasal değerini iade edecek ve belirtilen süre içinde satılan Mallarla ilgili satış sonrası hizmeti taahhüt edecektir.”

Ayrıca, bir tedarikçi tüketiciye tedarik edilen ürünün arızalı veya arızalı olduğunu anlarsa, bunun BAE Ekonomi Bakanlığı’na (MEB) bildirilmesi ve bu tür ürün (ler) in piyasadan çekilmesi için gerekli düzenlemenin yapılması gerekir. Tedarikçinin ayrıca fiyatı bir tüketiciye değiştirmek, onarmak veya iade etmek için gerekli düzenlemeleri yapması gerekir. Bu, BAE Tüketiciyi Koruma Kanunu’nun 11. ve 12. maddelerine uygundur.

BAE Tüketiciyi Koruma Kanunu’nun 11. Maddesi

Kusurun Tespiti üzerine Mal ve Hizmet Tedarikçisinin Yükümlülükleri

“Tedarikçinin, ürün veya hizmette tüketiciyi kullanırken veya bundan yararlanırken zarar verecek bir kusur veya tehlike tespit etmesi halinde, Tedarikçi, olası zararları ve bunu önleme şeklini derhal Bakanlığa veya Yetkili Makama bildirecektir. Ayrıca, derhal aynı şeyi hatırlayacak ve bu Kanunun Uygulama Yönetmeliği ile belirlenen bu tür ürünlerin tehlikeli olduğunu ilan edecektir.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar