Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Uluslararası Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır; Ücretler, Süreç Açıklandı

BAE: Uluslararası Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır; Ücretler, Süreç Açıklandı

Ailenizle sınır ötesi bir yolculuğa çıkmayı hayal ediyor musunuz? Ya da belki yaklaşan iş seyahatiniz için bir araba kiralamayı düşünüyor musunuz? İster iş ister eğlence olsun, çoğu ülke ziyaretçilerin araç kullanmaları için Uluslararası Ehliyete (IDL) sahip olmalarını ister.

IDL almak, BAE vatandaşları ve yurtdışına çıkmayı planlayan sakinler için vazgeçilmezdir. Birleşmiş Milletler sözleşmesi ile uyumlu olan bu izin yasal bir gerekliliktir.

BAE’de araba kullanmayı planlayan ziyaretçilerin, seyahat etmeden önce kendi ülkelerinde veya ikamet ettikleri ülkede de bir ÜİYOK edinmeleri gerekir. Ayrıntılar burada.

Uluslararası iznin önemi

İzin, sürücülerin araçlarını daha fazla test ve başvuru yapmadan yasal olarak BAE dışına sürmelerine izin veriyor., Yerel ehliyetinizin bir çevirisidir., Bir yıl boyunca geçerli olan Uluslararası Ehliyet, ehliyetinizin kendi ülkenizdeki geçerliliğini onaylar., Yurt dışındayken pasaport gibi kaza sonucu araç hasarı veya yasal kimlik kaybı durumunda koruma sağlar., Dünya çapında tanınan, dil engellerini aşmak için 10 dilde mevcuttur., Lisansınızı kendi dillerinde sunarak diğer ülkelerdeki kolluk kuvvetleri ve yetkililerle iletişimi kolaylaştırır.

IDL nasıl elde edilir

IDL almak kolay bir işlemdir ve birkaç farklı portal üzerinden yapılabilir:

Dubai, Abu Dabi, Al Ain, Sharjah, RAK, Ajman, Fujairah, Um Al Quwain ve Batı Bölgesinde ofisleri bulunan Dubai’nin Yollar ve Ulaşım Otoritesi (RTA) web sitesi, BAE Otomobil ve Tur Kulübü (ATCUAE)., iTunes ve Google Play’de bulunan MOI BAE uygulaması aracılığıyla İçişleri Bakanlığı atcuae’nin bağlı üyeleri., Emirates Postaneleri, Dnata ofisi, Şeyh Zayed Yolu, Dubai
Gerekli belgeler:

IDL formu, Pasaport, geçerli ikamet ve Emirates kimliği, Geçerli BAE lisansının kopyası, iki vesikalık fotoğraf
Ücretler ve işlem süresi:

RTA web sitesine göre, bir IDL almak size Dh177’ye ve ayrıca Dh20 Bilgi ve Yenilik ücretlerine mal olacaktır.

Çevrimiçi başvurular alındıktan sonraki üç iş günü içinde tamamlanır, bu nedenle tüm çevrimiçi başvuruların istediğiniz adrese teslim edilmesi için beş iş günü bekleyin. Tezgah üstü başvurular yarım saat içinde tamamlanabilir.

RTA web sitesi üzerinden prosedür:

Müşteri, hizmet için RTA web sitesi aracılığıyla başvurur., Sistem, sistemde kayıtlı telefon numarasına bir OTP göndererek müşterinin kimliğini doğrular., Müşteri gerekli ücretleri belirler.Müşteri, yeni ehliyetin orijinal kopyasını alana kadar 2 iş günü içinde dijital uluslararası ehliyeti görüntülemek için bir bağlantı içeren bir SMS alır.Müşteri, yeni lisansın orijinal kopyasını 2 kanal üzerinden alır:
Normal teslimat ücretleri: Dh20

Aynı gün teslimat: Dh35

2 Saat içinde teslimat: Dh50

Uluslararası teslimat: Dh50

Hatırlanması gerekenler:

Seyahatinizden önce IDL almanız gerekir, Sürücüler aynı uluslararası lisansa sahip birden fazla ülkede araç kullanabilirler, ıdl’nin yalnızca bir yıl geçerli olduğunu ve süresinin dolmasından sonra yenilenmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.
IDL, BAE’deki sürüş izninizden farklıdır; Emirates’te geçerli bir yerel lisansa sahip olmanız gerekir.

Ayrıca, hangi ülkelerin geçerli bir BAE ehliyeti alışverişinde bulunduğunu kontrol etmek için Dışişleri ve Uluslararası işbirliği Bakanlığı’nın web sitesine bakın. BAE Otomobil ve Tur Kulübü web sitesi, ÜİYOK’YE ihtiyaç duyan 174 ülkeyi listeler.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar