Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeBAE, Uzaktan Çalışma Dostluğunda Gcc'nin Zirvesinde

BAE, Uzaktan Çalışma Dostluğunda Gcc’nin Zirvesinde

Bir araştırma, altı KİK ülkesi arasında BAE’nin en uzak dostu ülke olarak ortaya çıktığını gösterdi.

Önde gelen bir çevrimiçi işe alım firması olan Gulftalent’in son araştırmasına göre, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki (KİK) profesyonellerin beşte biri şirketlerinde bir tür uzaktan veya hibrit çalışma düzenlemesinden yararlanıyor.

Gulftalent’in çalışması, bölgede bulunan 4.000 profesyonel ve 1.000 yöneticiden oluşan bir ankete dayanıyordu. En yaygın uzaktan çalışma biçiminin evden haftada 2 gün ve işyerinde 3 gün olduğu tespit edildi.

Başlangıç firmaları ve çok uluslu şirketler, en düşük orana sahip büyük yerel firmaların ve devlet kurumlarının aksine, uzaktan çalışmaya öncülük ediyor. Endüstriler arasında BT ve Reklamcılık en belirgin şekilde uzaktan çalışmayı benimserken, inşaat ve İmalat bunu en az, esas olarak çalışmalarının doğası gereği yapar.

Halihazırda hibrit çalışma yürüten şirketler arasında üçte biri hibrit düzenlemelerini daha da genişletmeyi planlarken, yüzde 13’ü uzaktan çalışmayı azaltmayı veya potansiyel olarak tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor.

Gulftalent’in çalışması, uzaktan çalışmaya izin verirken veya izin vermediğinde işveren motivasyonlarını sordu. Uzaktan çalışma yapan şirketler arasında, verilen en yaygın nedenler iyileştirilmiş üretkenlik, daha uzun çalışma saatleri, daha yüksek personel tutma ve azaltılmış kiralama alanı yoluyla maliyet tasarrufuydu.

Öte yandan, uzaktan çalışmaya izin vermeyen ankete katılan şirketler, işbirliği, üretkenlik ve ekip bağı üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra veri gizliliği risklerini de belirtti. Bazıları ayrıca işin fiziksel temas gerektirdiğini ve uzaktan gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu bildirdi.

Verimlilik üzerindeki etkisi

Çalışma, ofis tabanlı çalışanların büyük çoğunluğunun, kısmen evden çalışmalarına izin verirse işleri değiştireceğini buldu. Buna, herhangi bir ücret artışı olmadan hibrit bir işe geçmeye hazır olanların yüzde 70’i ve maaş kesintisi olsa bile atlayabilecek yüzde dokuzu da dahildir. Çalışma, KİK şirketlerinin maaş artışlarına yönelik baskıyı hafifletirken personel tutma oranını iyileştirmek için hibrit düzenlemeleri kullanabileceği sonucuna varıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar