Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE: Yaşam Tarzı Seçimleriniz Kısırlığa Neden Olabilir, Doktorları Uyarın

BAE: Yaşam Tarzı Seçimleriniz Kısırlığa Neden Olabilir, Doktorları Uyarın

Doktorlar, yaşam tarzı seçimlerinin doğurganlık üzerindeki önemli etkisi konusunda alarm veriyor ve modern yaşamın çeşitli yönlerinin üreme sağlığını nasıl engelleyebileceğini vurgulamaya hevesli. Diyet alışkanlıklarından ve sigaradan stres yönetimine ve alkol tüketimine kadar, bireylerin günlük olarak yaptıkları seçimlerin gebe kalma yetenekleri üzerinde etkileri olabilir. BAE’deki doktorlar, bu yaşam tarzı faktörlerini anlamanın ve ele almanın, bir aile kurmayı planlayanların yanı sıra genel üreme sağlığını korumak için gerekli olduğunu söylüyor. Onlara göre kısırlığın üç ana nedeni stres, obezite ve diyettir. Her iki erkeğin doğurganlığı, aşırı kilo veya obezite ile sonuçlanan zayıf gıda seçimleri ve hareketsiz yaşam tarzlarından olumsuz etkilenebilir. Thumbay Üniversitesi Hastanesi-Ajman kadın hastalıkları ve doğum başkanı ve danışmanı Dr. Amal Hassan Abddelaziz, ”Fazla kilolu kadınlar düzensiz adet dönemlerine ve yumurtlamaya sahip olabilirken, fazla kilolu erkekler daha düşük sperm sayısına ve kalitesine sahip olabilir” dedi.

Hamileliği ertelemek

“Ayrıca, kariyer odaklı yaşamlar hamileliği erteleme eğiliminde olduğundan, bunun üreme işlevindeki yaşa bağlı kayıpları hızlandırarak doğurganlık üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olabilir. Erkekler ve kadınlar yaşlandıkça doğurganlığı azalıyor: kadınlar 35 yaşından sonra yumurta kalitesi ve miktarı azalırken, erkekler sperm kalitesi ve miktarı azalıyor ”dedi.

 

Dr Deepa Rajan’ın
Doğurganlığı etkileyen diğer faktörler sigara, alkol, stres ve kilodur. “Sigara içmek hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı azaltır. Yumurtalara, spermlere ve üreme organlarına zarar verir. Alkol söz konusu olduğunda aşırı tüketim doğurganlığı olumsuz etkileyebilir “diyor Al Qusais Aster Hastanesi laparoskopik jinekoloji ve kadın hastalıkları uzmanı Dr. Deepa Rajan. Dünya Sağlık Örgütü’nün BAE’de sigara içme konusunda yaptığı bir ankete göre, genç erkeklerin yüzde 14,3’ünün, yetişkin erkeklerin yüzde 24’ünün, genç kadınların yüzde 2,9’unun ve yetişkin kadınların yüzde birinin sigara içtiği tespit edildi. Doktorlar fiziksel aktivitelerin bile ölçülü yapılması gerektiğini öne sürüyorlar. “Hem çok az hem de çok fazla egzersiz doğurganlığı etkileyebilir. Ilımlı, düzenli egzersiz faydalıdır “diye ekledi Dr. Rajan.

 

Dr Deepa Rajan
Ebeveynliğe yolculuk birçokları için daha zor hale geldikçe, bu yaşam tarzı faktörlerini anlamak doğurganlık sonuçlarını iyileştirmenin anahtarı olabilir. Doktorlar, bireyleri ve çiftleri gebe kalma şanslarını artırmak için daha sağlıklı uygulamalar benimsemede uyanık ve proaktif olmaya çağırıyor.

Doğurganlığı etkileyen diyet

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar