Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceEmirati Müzik Yapımcısı, 'Şarkılar Sosyal Medyada Viral Başarı için Aşırı Tasarlanıyor' Diyor

Emirati Müzik Yapımcısı, ‘Şarkılar Sosyal Medyada Viral Başarı için Aşırı Tasarlanıyor’ Diyor

Fransa’nın Paris kentinde doğup büyüyen ıcekream olarak bilinen Emirlik müzik yapımcısı, genç yaşlarından beri müzik sahnesine daldı ve sadece 13 yaşında DJ olarak başladı. 24 Yaşına gelindiğinde, aslen Issam Freiha olarak adlandırılan ıcekream, Soundcloud’da benzersiz bir Tuzak müziği girişimi başlatarak kendini tamamen müzikal özlemlerine adadı. Gelişen Tuzak sahnesini kucaklayan kendine özgü sesi, hızla özel bir uluslararası takipçi topladı ve hem yeraltı öncüleri hem de Wyclef ve Diplo gibi ana akım ikonlarla işbirliklerine yol açtı. Şimdi, Kübalı sanatçı El Larra ile ortaklaşa müzik yapımcısı, müzikal yolculuğunda bir dönüm noktası olan ilk albümü Santa Cruz’u piyasaya sürdü. Yapımcı, Khaleej Times ile yaptığı bir konuşmada yolculuğunu, BAE’nin müzik manzarasını ve yapay zekanın müzik üretiminin geleceğini nasıl bozacağını anlatıyor.

 

ıcekream’in ilk albümü ‘Santa Cruz’, türlerin elektrikli bir karışımını sergileyen 10 parçaya sahip

Erken başlangıçlar ve etkiler

Paris’te doğup büyüyen Issam, mesleğini hayatının erken dönemlerinde buldu. Bir genç olarak, bir konserde DJ’ler arasında şiddetli bir savaşa tanık olduktan sonra dj’lik sanatıyla büyülendi. Henüz 13yaşındayken dj’lik yolculuğuna başladı ve kendini Paris müzik sahnesine kaptırdı. “Kalabalığın tepkisine, kayıtların manipüle edilmesine ve kalabalığın üzerindeki kontrole aşık oldum. Sadece içine girmek istediğim şeyin bu olduğunu biliyordum “diyor Issam. Müziğe olan erken tutkusuna rağmen, Issam’ın yolu zor değildi. Bir Emirlik hanesinde büyümek, sanat alanında kariyer yapmak başlangıçta herkes tarafından benimsenmemişti. Amerikalı annesi müzikal özlemlerini yürekten desteklerken, Emirlik babası çekinceleri vardı ve bunu uygulanabilir bir kariyer yolundan çok bir hobi olarak görüyordu. “Günün sonunda, bağırsaklarında doğru olduğunu hissettiğin şeyi yapmalısın. Arkadaşlarınızla veya ailenizle düşseniz bile, sonuçta ortaya çıkacaklar “diyor Issam. “Özellikle ailen, senin iyi olduğunu ve ilerlediğini gördüklerinde seninle gurur duyacaklar.”

Dondurmanın evrimi

Issam’ın yörüngesi, BAE’deki hızlı büyüme ve gelişme zemininin ortasında Paris’ten Dubai’ye taşındığında çok önemli bir dönüş yaptı. Büyüyen müzik sahnesinden ve yeni keşfedilen fırsatlardan ilham alan ıcekream, sanatsal paletini zenginleştiren Kuzey Afrika ritimlerinden Orta Doğu melodilerine kadar çeşitli müzikal etkilerle çevrili becerilerini geliştirdiği Dubai’deydi. Batılı müzikal etkiler hayatında önemli bir rol oynarken, Issam’ın Orta Doğu kökleri derinden kök salmış kaldı ve zihninde her iki dünyanın duyarlılıklarını harmanladı. “Fransa’da Cezayirli ve Faslılarla dolu büyük bir Kuzey Afrika topluluğu var, bu yüzden her zaman çok fazla Levanten müziğine maruz kaldım. Ek olarak, Lübnan ve diğer Orta Doğu müziklerini arkadaşlarım aracılığıyla dinledim, bu yüzden zaten kültürüme derinden kök salmıştım ”diyor zamanını Dubai ve Miami arasında bölen Issam.

 

Her iki şehrin de kariyeri üzerindeki derin etkisini yansıtarak şunları ekliyor: “Dubai, zanaatımı geliştirebileceğim temeli sağlarken Miami, rekabetçi Amerikan müzik pazarına açılan bir kapı sundu.”

Sosyal medya ve müzik

Issam’ın yolculuğu, özellikle SoundCloud, Apple Music, Spotify, İnstagram ve daha yakın zamanda TikTok gibi sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla müzik endüstrisinde daha geniş bir değişimin altını çiziyor. Sanatçıların otantik, zamansız müzik yaratma ile viral başarı için tasarlanan kısacık trendleri takip etme arasında gezinmesi gereken gelişen manzarayı yansıtarak, “Bu çok önemli bir soru çünkü yalnızca soundcloud’a odaklanmaktan geçişi yaşadım. başlangıçta yatak odası yapımcılarının ritimlerini ve müziklerini sergilemeleri için tasarlandı —memnun olduğumuz bir şey. Ardından Soundcloud’u tam olarak yok etmeyen ancak yaklaşımımızı yeniden düşünmeye zorlayan Apple Music ve Spotify geldi.” Sanatçıların değişime uyum sağlaması gibi İnstagram da devraldı ve onu hızla TikTok izledi. Issam, ”Artık müzik klipleri dokuz, altı veya on beş saniyelik bölümlere yoğunlaştırılıyor, bunlar ya yavaşlatılıyor, hızlandırılıyor ya da mashuplarla dolduruluyor” diyor. “Bu seni meraklandırıyor, buna nasıl ayak uyduracağım? Viral ilgiyi zahmetsizce yakalayan kişilerle nasıl rekabet edebilirim?”

 

Sanatçı için, viral trendler aracılığıyla çevrimiçi izleyicilerin kısa ilgi alanlarına hitap edecek müzik yaratmak, yaratıcıların “şarkı yapmayı değil, virallik için tasarlanmış 10 saniyelik jingle’ları” hedeflediği “rastgelelik ve hesaplanmış mühendisliğin kaotik bir karışımı” gibi geliyor. amacı bu değil. “Gerçek duyguları ve deneyimleri yansıtan zamansız bir müzik yaratmaya çalışıyorum. Bir aydır hakim olan, sadece solup giden geçici bir trend olmamın içinde değilim ”diyor Issam, trendler ve viralite için tasarlanan müziğin, her zaman orijinal olmayan müziği tanıtarak sanatı sulandırma riskini taşıdığını ekliyor. “Tam olarak olan bu. Sanatçılar her yerde hayal kırıklığını dile getiriyorlar ve izleyicilerin artık yalnızca canlı şovlarda yedi saniyelik bir İnstagram klibi çekmekle ilgilendiklerini belirtiyorlar. Şarkı söylemiyorlar ya da şarkı sözleriyle ilgilenmiyorlar; Sadece o kısa anı kaydetmeyi ve ardından şarkıya olan ilgisini kaybetmeyi bekliyorlar ”diye ekliyor.

Sanatsal bütünlük ve Yapay zeka

İlk albümü Santa Cruz’a bakarken, ıcekream viral trendleri aşan müzik üretme taahhüdünde kararlı olmaya devam ediyor. Albüm, çeşitli etkilerini ve müzikal evrimini sergileyen elektronik, modern Latin ve oluk unsurlarının eklektik bir karışımı olan yaratıcı yolculuğunun doruk noktasını temsil ediyor. “Bir müzik yapımcısı olarak sınırlamalarım var çünkü şarkıcı veya rapçi değilim. Müzikle, ritimle iletişim kurarım. Bu yüzden kendimi ifade edebilmemin en iyi yolu, bir sanatçının ritmime adalet yapıp onu hayata geçirmesidir. El Larra tam da bunu yaptı “diyor Issam. Müzik endüstrisinin geleceğini düşünerek, yapay zeka tarafından üretilen müziğin sanatsal özgünlük üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişelerini dile getiriyor. “İleriye baktığımızda, bir sonraki endişe AI. Ne yazık ki, plak şirketleri ve büyük şirketler, maliyet düşürme potansiyeli nedeniyle muhtemelen yapay zekayı kullanmaya başlayacak ”diyor Issam. Gelecekte, yapay zeka tarafından üretilen müzikle insan yapımcıların yarattığı müziği ayırt etmenin giderek zorlaşabileceğinden bahsediyor. “Bu endişe verici çünkü bir şarkının yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini açıklayan bir mevzuat olmayabilir. Yapay zeka yazılımı, bir insan üreticisinin elle yaratacağı benzer gövdeleri üretecek kadar gelişiyor ve insan tarafından yaratılanla yaratılmayanın arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor. Sonuçta, sanatçılar üzerinde baskı yaratacaktır.”

BAE’nin gelişen müzik sahnesi

Sanatçı ayrıca, büyüme ve yenilik için muazzam bir potansiyel gördüğü BAE’deki müzik sahnesini beslemeye de tutkuyla bağlı. Sanatçıların haklarını korumak için daha güçlü telif hakkı yasalarını ve fikri mülkiyet korumalarını savunurken Issam, “BAE müzik sahnesinde artık onu giderek daha sağlam ve çeşitli hale getiren birçok sanatçı var.” Ve ona göre bu büyüme, alternatif temaları, yer altı hip hopunu ve çeşitli şovları destekleyen bir ekosistemi teşvik ederek çok çeşitli yetenekleri çeken stratejik kararlara bağlanabilir.

 

el Larra ile dondurma
Soul DXB ve BRED in Abu Dhabi gibi etkinlikler, BAE’nin Orta Doğu’da bir kültür merkezi olarak ortaya çıkmasına katkıda bulunarak, yerel yetenekleri sergilemede ve sanatçıları küresel izleyicilerle buluşturmada da çok önemlidir. “Bu etkinlikler, sanatçıların yeteneklerini sergilemeleri ve izleyicilerle bağlantı kurmaları için platformlar sağlıyor. Festival sahnesini daha da geliştirmek, buradaki müzik endüstrisini ilerletmek ve daha yeni zirvelere ulaşmak için çok önemlidir. Bu çabalar, bu hedefe ulaşmada çok önemli bir rol oynayacaktır.” somya@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar