Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE Yaz: Haziran ayında Yaklaşık 14 Saat Sürecek Yılın En Uzun Günü

BAE Yaz: Haziran ayında Yaklaşık 14 Saat Sürecek Yılın En Uzun Günü

Astronomi ve Uzay Bilimleri’ne göre BAE, 20 Haziran – 22 Haziran tarihleri arasında 13 saat 48 dakika süren yılın en uzun günü olan yaz gündönümünü yaşayacak.

Yaz gündönümü çoğu yılda her 21 Haziran’da gerçekleşir. Ancak bu yıl yaz gündönümü, dünyanın çoğu ülkesi için 1796’dan bu yana en erken gündönümü olan 20: 51 UTC’de 20 Haziran’da olacak.

Yetkililer ayrıca yaz gündönümü tarihinin önümüzdeki artık yıllarda da daha erken olacağını belirtti.

Haziran ayının üçüncü haftası, ülkenin ‘astronomik yaz’ olarak bilinen döneme geçişini görüyor. Mevsim, Dünya’nın kutuplarından birinin güneşe en yakın eğildiği yaz gündönümü ile başlar. BAE’deki en uzun günü işaret ediyor.

“Yaz gündönümü tarihi ile güneş, en kuzeydeki konumunda Yengeç Dönencesi’ne diktir… ülkenin güney bölgeleri de dahil olmak üzere dik bölgelerde öğle saatlerinde gölge yokken meridyen gölgesi kaybolur. Emirates Astronomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Arap Astronomi ve Uzay Bilimleri Birliği üyesi İbrahim El Jarwan, Arap Yarımadası boyunca en kısa meridyen gölgesi Dünyanın kuzey yarısıdır “dedi.

Başkan, sıcaklıkların gündüz 41ºC ile 43ºC, gece ise 26ºC ile 29ºc arasında değişeceğini sözlerine ekledi. Bazı bölgelerde sıcaklık 50ºc’yi aşacaktır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar