Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaYaşamSağlıkBAE'de En Sık Sorulan Cilt Bakımı Sorguları Nelerdir? En iyi Dermatologlar içgörüler...

BAE’de En Sık Sorulan Cilt Bakımı Sorguları Nelerdir? En iyi Dermatologlar içgörüler Sunar

BAE ve daha geniş Orta Doğu bölgesi gibi ülkelerdeki iklim, yoğun ısı, yüksek UV ışınlarına maruz kalma ve düşük nem nedeniyle cilt sağlığı için özel zorluklar doğurmaktadır. Güneş hasarı birincil endişe kaynağı olsa da, güneş yanıklarına yol açan güçlü UV ışınları, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri gibi erken yaşlanma, dehidrasyon ve cilt kuruluğu da düşük nem seviyeleri nedeniyle insanların karşılaştığı ve cildin sıkı ve pul pul hissetmesine neden olan yaygın sorunlardır. Akne, artan sebum üretimi ve terden gözenek tıkanması nedeniyle sıcak iklimlerde gelişen bir başka cilt sorunudur. Sıcak iklimlerde cilt sağlığını yönetmek, ısı, UV ışınlarına maruz kalma ve nem seviyelerinin çevresel stres faktörlerine etkili bir şekilde karşı koymak için proaktif güneş koruması, nemlendirme ve özel cilt bakım rutinleri gerektirir. Sonuç olarak, hastalarından en yaygın cilt bakımı sorgularını ve bu kurak koşullara rağmen taze, parlak bir cildi nasıl koruyabileceğini ortaya çıkarmak için BAE’deki en iyi dermatologlara ulaştık.

1) Hangi ürünler ideal bir cilt bakım rutini oluşturur?

Kuşkusuz bir dermatolog ofisinde en sık sorulan sorulardan biri olsa da, bu sorunun herkese uyan tek bir cevabı yok! Dubai, Zia Tıp Merkezi’nde dermatolog ve lazer ve estetik anabilim dalı başkanı Dr. Maria Thomas, “Klinik uygulamada, özel cilt tipinize ve endişelerinize uyacak şekilde özelleştirilmiş ürünleri savunuyoruz” diyor.

 

Dr. Aiza Jamil, dermatolog, Healthpoint Hastanesi Abu Dabi
Önerilerinden biri, her sabah bir SPF 50 güneş kremi altına yerleştirilmiş% 10 ila% 15 C Vitamini serumu kullanmayı içeriyor. Ferulik asit gibi bileşenler içeren yüksek kaliteli C Vitamini formülasyonları, mevcut koyu lekeleri önlemek ve hafifletmek için etkili bir şekilde çalışır. Thomas, ”Bu kombinasyon, erken yaşlanma belirtileriyle mücadeleye yardımcı olan C Vitamininin antioksidan özellikleriyle güneşten korumayı artırıyor” diyor. Akşamları haftada iki veya üç kez (cilt tipinize bağlı olarak) retinol tedavisi uygulamak cilt sağlığını daha da destekleyebilir. “Retinol, kollajen üretimini uyardığı, iltihabı azalttığı ve sebum üretimini düzenlediği bilinen çok yönlü bir bileşiktir. Klinik olarak, bu eylemler daha sıkı, daha genç görünümlü ve daha pürüzsüz bir cilt görünümüne katkıda bulunur. Ancak bir dermatolog desteği ile uygulanmalıdır “diye ekliyor.

2) Sivilceme ne sebep oluyor?

Akne, stres, ilaçlar, hormonlar ve tıkanmış gözenekler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir. “Cilt, hidrasyonu korumaya çalışırken artan sebum üretimi nedeniyle daha sıcak iklimlerde sivilcelere ve sivilcelere karşı daha duyarlı hale gelebilir. Ek olarak, sıcak iklimlerde aşırı terleme kopmalara katkıda bulunabilir ”diyor ödüllü estetik, hormon ve cilt uzmanı Dr. Sophie Shotter.

 

“Günlük cilt bakımı için gerekli olsa da, formülasyon cilt tipinize uygun değilse SPF zaman zaman kırılmaları tetikleyebilir. Hafif ve güzel emdiği için hastalarım için İntradermoloji Sinerji 6 güneş koruyucusunu tavsiye ediyorum.”

3) Hormonlar sivilceye neden olabilir mi ve nasıl?

Hormonlar ayrıca ciltteki yağ üretim seviyelerini etkiledikleri için akne için birincil ve genellikle adreslenmemiş bir neden olabilir. Biolite Dubai’de ikamet eden Dr. Shotter, ”Özellikle ergenlik ve menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler akne gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir” diyor. “Stres, diyet ve genetik gibi faktörler de hormonal dalgalanmalarda kilit rol oynuyor. Hormonal akne tedavisi zor olabilir. Hepsi çok etkili olabilen kimyasal peeling, Aviclear Lazer ve mavi LED ışık tedavisi gibi tedavileri öneriyorum. Bununla birlikte, hormonal dengesizliğin temel nedenini ele almak, sistemik hormon dengeleme tedavileri ve yaşam tarzı değişiklikleri gerektirebilir ”diye ekliyor.

4) Akne izlerini etkili bir şekilde nasıl tedavi edebilirim?

Bu soru sıklıkla sorulur çünkü akne izleri inatçı olabilir ve kişinin güvenini etkileyebilir. Abu Dabi’deki Healthpoint Hastanesi’nin önde gelen danışman dermatoloğu Dr. Aiza Jamil, akne izinin olasılığını ve şiddetini çeşitli faktörlerin etkileyebileceğini söylüyor. “Ailede yara izi öyküsü olan bireyler daha yüksek risk altında olduğundan genetik önemli bir rol oynamaktadır. Ek olarak, cilt tipi kritik bir faktördür ve koyu ten tonları genellikle hipertrofik ve keloid izlerine karşı daha hassastır.”

 

Aknenin kendisinin şiddeti başka bir belirleyicidir; Daha şiddetli veya kistik akne, yara izi riskini artırma eğilimindedir. “Aknenin geciktirilmesi veya etkisiz tedavisi, iltihabı kötüleştiren ve yara izi olasılığını artıran sivilceleri toplama veya sıkma alışkanlığı gibi yara izini şiddetlendirebilir.” Önemli bir zorluk teşkil edebilmesine rağmen, cilt görünümünü iyileştirmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Dr. Jamil’e göre, sivilce izi ve potansiyel tedaviler hakkında bazı önemli ipuçları: Akne izleri türleri Akne izlerinin türlerini anlamak, en etkili tedaviyi seçmek için çok önemlidir ve dermatologlar, belirli yara izlerine göre kişiye özel tedavi sağlayabilir. Atrofik yara izleri: – Buz Kıracağı İzleri: Dermise uzanan derin, dar izler. – Boxcar İzleri: Keskin kenarlı geniş, kutu benzeri çöküntüler. – Yuvarlanan İzler: Cilde yuvarlanan bir görünüm veren dalga benzeri çöküntüler. Hipertrofik yara izleri: Orijinal yaranın sınırları içinde kalan kabarık yara izleri. Keloid izleri: Orijinal yara sınırlarının ötesine uzanan, genellikle daha koyu ten tonlarına sahip kişilerde daha yaygın olan kabarık izler.

 

Akne izlerinin tedavisi “Çoğu zaman, en iyi sonuçları elde etmek için tedavilerin bir kombinasyonu gereklidir. Bir dermatolog, akne izlerinin türüne, şiddetine ve konumuna göre özel bir tedavi planı sağlayabilir ”diyor Dr. Jamil. Akne izlerini tedavi ederken, topikal tedaviler cilt dokusunu ve görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilir. Kimyasal peeling, mikroiğne iğneleme, lazer tedavisi ve dermabrazyon gibi prosedürlerin yanı sıra aşağıdaki topikal tedavilerin dahil edilmesini önerir: Retinoidler : Bunlar hücre döngüsünü arttırır, yara izlerinin görünürlüğünü azaltır ve genel cilt dokusunu iyileştirir. Alfa Hidroksi Asitler (aha’lar): aha’lar cildi pul pul dökerek yeni cilt hücrelerinin büyümesini uyarır ve yara izlerinin solmasına yardımcı olur. Beta Hidroksi Asitler (bha’lar): bha’lar cildin derinliklerine nüfuz ederek pul pul dökülmeye yardımcı olur ve yara izlerinin görünümünü azaltır. Silikon Jeller: Hipertrofik ve keloid yara izlerinde etkilidir, daha pürüzsüz bir cilt dokusu için düzleştirir ve yumuşatır. Bu tedaviler, bir dermatoloğun profesyonel tavsiyesiyle birleştiğinde, akne izlerinin görünümünü etkili bir şekilde yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

5) Pigmentasyonu nasıl önleyebilirim?

Pigmentasyona sıklıkla güneşe maruz kalma neden olur ve daha sıcak iklimlerin ve yıl boyunca güneşin bu sorunu şiddetlendirdiği Orta Doğu’da bulunan birçok hasta için önemli bir endişe kaynağıdır. Dr. Shotter, ”Pigmentasyon kendisini yalnızca yüzde değil vücutta da görülebilen düzensiz, daha koyu cilt lekeleri olarak gösteriyor” diyor ve ana endişe alanlarının tipik olarak alın, yanaklar ve ağız çevresi olduğunu ekliyor.

 

Dr. Maria Thomas, dermatolog, Ziya Tıp Merkezi

8) Köstebek haritalaması nedir ve neden önemlidir?

Köstebek haritalaması, benlere ve diğer cilt lezyonlarına odaklanan cildin yüksek çözünürlüklü görüntülerinin zaman içinde çekildiği ve kaydedildiği invaziv olmayan bir prosedürdür. Bu teknik, dermatologların mollerdeki değişiklikleri izlemelerine yardımcı olur ve olası melanom veya diğer cilt kanseri belirtilerini erkenden tespit eder. Jamil, ”Sürekli güneşe maruz kalma nedeniyle, Orta Doğu cildi UV hasarına eğilimlidir ve günlük SPF kullanımını sabah cilt bakım rutininizin bir parçası olarak gerekli kılar” diyor. Mollere genellikle güneşe maruz kalma neden olur ve uzun süre güneşe maruz kaldığında daha sık ortaya çıkabilir. “Endişe uyandıran herhangi bir mol için, hastanın cildinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini aldığımız, molleri etkili bir şekilde ‘haritalandırdığımız’ ve zaman içindeki olası değişiklikleri izlediğimiz invaziv olmayan bir prosedür olan mol haritalaması sunuyoruz. Bu adım, melanom gibi cilt kanserlerinin erken teşhisi için çok önemlidir.”

9) Çift çene / sarkan boynu durdurmak için ne yapabilirim?

Yaşlanma, hormonlar ve yaşam tarzı faktörleri genellikle daha yuvarlak veya sarkık bir görünüme neden olabileceğinden, birçok hasta boynu ve çenesi için daha belirgin bir görünüm arar. Shotter, ”Klinikte çene çizgisini ve boynunu şekillendirmek ve sıkılaştırmak isteyen hastaları düzenli olarak görüyorum” diyor. “Dolgu maddeleri genellikle çene çizgisinin yapısını yeniden oluşturmaya yardımcı olarak daha yontulmuş görünmesine yardımcı olsa da, bu büyük ölçüde hastaya bağlıdır. Ayrıca, sadece submental bölgelerde değil kaşların çevresinde de gevşekliğe yardımcı olan ve üst yüzdeki gevşekliği artıran bir ultrason tedavisi olan Sofwave gibi kolajen güçlendirici tedaviler kullanmanızı öneririm ”diye ekliyor. Diğer bir önemli tedavi, lenfatik drenajı artıran ve vücuttaki inatçı yağ hücrelerini küçülten termal olmayan düşük seviyeli bir lazer olan Zümrüt Lazerdir. “Bmı’si 40’a kadar olanlar için FDA onaylıdır. Bu tedavi vücutta kullanılabilir, ancak boyun bu endişeye sahip olanlar için mükemmel bir bölgedir.”

10) En iyi yaşlanma karşıtı tedavi nedir?

Doğal yaşlanma, genetik, yaşam tarzı ve diyet gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Estetik tedaviler yardımcı olabilirken, optimal beslenme ve egzersize odaklanan sağlıklı bir yaşam tarzının yerini alamazlar, diyor Dr. Thomas. “Kök hücre tedavisi, cilt güçlendiriciler ve ekzozom tedavileri gibi ileri tedaviler, görünür yaşlanma belirtileriyle mücadelede etkili araçlar olarak ortaya çıkıyor. Bu tedavilerin düzenli seansları cilt dokusunu önemli ölçüde iyileştirebilir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir.”

 

Dermal dolgu maddeleri ayrıca yaşa bağlı hacim kaybını düzeltmek ve sarkan yüz cildine destek sağlamak için de faydalıdır. “Nöromodülatörler ince çizgileri gevşetmeye ve görünümü gençleştirmeye yardımcı olarak yorgun cildin görünümünü azaltır. RF Mikroiğneleme ve Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason (HIFU) gibi enerji bazlı cihazlar, cilt oluşturucu proteinlerin üretimini uyararak, kaldırılmış ve daha sıkı bir görünüm sağlar. Dermatoloğunuz, özel ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi etkili bir şekilde karşılayan özel bir yaşlanma karşıtı rejim önerebilir ”diye ekliyor. somya@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar