Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBAE'de Yaklaşık 50ºc: Doktorlar, Antrenörler Kriketçinin Ölümünden Sonra Güneşte Oynamaya Karşı Uyarıyor

BAE’de Yaklaşık 50ºc: Doktorlar, Antrenörler Kriketçinin Ölümünden Sonra Güneşte Oynamaya Karşı Uyarıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki doktorlar ve spor koçları, sıcaklıklar 50ºc’ye yaklaştıkça sakinleri açık hava spor aktivitelerine katılmayı yeniden düşünmeye çağırıyor. Dün akşam, BAE’de ikamet eden ve amatör kriket oyuncusu Mandeep Singh öğleden sonra bir maç oynadıktan sonra vefat etti. Adli raporlar henüz gelmemiş olsa da, ölümü sporcuların, özellikle kriket ve futbol gibi yüksek yoğunluklu sporlara katılanların sağlığı konusunda endişelere yol açtı. Spor koçları, sıcakta spor yapmanın getirdiği riskleri vurguluyor ve maçları akşam karanlığından sonrasına ertelemenizi tavsiye ediyor. G Force Kriket Akademisi’nde kriket koçu Gopal Jaspara, ”En yoğun ısı saatlerinde açık hava sporlarından kaçınılmalı ve sıcaklıklar nispeten düşük olduğunda akşam 6’dan sonra aktiviteler planlanmalıdır” dedi. Jaspara, ”Bu kadar sert hava koşullarında spor yapmak riskli” dedi. “Tüm oyunculara yaz aylarında gündüz açık hava sporlarından kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Isıya maruz kalmanın sonuçlarının ciddi olabileceğini anlamak çok önemlidir “dedi Jaspara.

 

Gopal Jaspara’nın
Doktorlara göre, ısı tükenmesi, derhal ele alınmazsa hayatı tehdit eden sonuçlara yol açabilecek ciddi bir durumdur. Isı tükenmesi sıcak çarpmasına neden olabilir ve derhal ele alınmazsa ciddi komplikasyonlara veya ölüme neden olabilir. Al Ain, Asharej’deki Burjeel Kraliyet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmed Muhammed Abdelrazek Deabes, ”Sporcular aşırı ısınmaya eğilimlidir ve bunun hayati belirtisi egzersize devam etmekte zorlanmalarıdır” dedi. Dr. Deabes, ”Günün en sıcak saatlerinde yorucu aktivitelerden kaçının ve yorucu aktivitelere başlamadan önce vücudunuzun sıcak havaya alışması için zaman tanıyın” diye ekledi.

Rezerve edilen alanlar

Khaleej Times tarafından yapılan bir ankete göre, kriket ve futbol sahaları hafta sonları sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar ve hafta içi günlerde işgal ediliyor, bu sahalar sabah 6’dan akşam 11’e ve akşam 4’ten akşam 10’a kadar rezerve ediliyor. Antrenörler, birkaç yıl önce, yükselen ısı nedeniyle minimum aktivite olduğu için öğleden sonra, özellikle akşam 5’ten akşam 8’e kadar boş yer olmadığını söyledi. Jaspara, hava çok kötü olduğu için saat 6’dan sonra koçluklarını değiştirdiklerini de sözlerine ekledi, ”Şimdi, akşam 4.30’dan itibaren slotlar mevcut ve birçok genç oynuyor” dedi. “1 Temmuz’dan itibaren içeride oynayacağız.” 24 Fitness salonunda Kamerunlu kişisel antrenör ve fitness koçu Gustave Tarik, birçok sakinin yaz aylarında dışarıda fiziksel aktivite yapmanın sağlık risklerini hafife aldığını söyledi. “Akşam 6’dan sonra dışarıda egzersiz yapmanız gerekiyorsa, aktivitenizin yoğunluğunun düşük olduğundan emin olun; yürümek iyidir. Ancak en iyi tavsiye, spor dahil tüm fitness aktivitelerini iç mekana taşımaktır. Bu aşırı sıcaklıklarda daha güvenli ve daha yönetilebilir ”dedi.

 

Gustave Tarık’ın
“Böbrek sorunları veya kardiyovasküler sorunları olan kişiler günün herhangi bir saatinde dışarıda egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır. Egzersiz yapan herkesin susuz kalmaması ve düzenli olarak elektrolitli içecekler tüketmesi çok önemlidir “diye ekledi Tarık. Son olay ışığında, antrenörler açık hava sporlarına geçici bir ara vermeye çağırıyorlar. Aşırı yaz sıcağından kaçınmak için oyuncuların önümüzdeki iki ay boyunca kapalı spor tesislerine geçmelerini tavsiye ediyorlar. “Üzgün olmaktansa güvende olmak daha iyidir,” dedi Tarık. “Kapalı alan sporları yılın daha sıcak aylarında daha güvenli bir alternatif sunuyor.”

Gün içinde daha düşük fiyat

Düzenli oynayan birkaç oyuncu, sıcakta oynamamak için akşamları geç saatlerde spor sahası kiraladıklarını söyledi. “Sıradan bir oyuncu olarak, gün içinde tarla kiralamanın geceden önemli ölçüde daha ucuz olduğunu fark ettim. Genellikle tarlayı ancak gün batımından sonra kiralarız. Gün içindeki bir maç için oyuncular kişi başı yaklaşık 40 Dh öder. Ancak, güneş battıktan sonra, zemini aydınlatmak için yapılan ek masraflar nedeniyle maliyet kişi başına yaklaşık 70 Dh’ye yükseliyor, ”dedi Shawez (isim değişti), bir kriket oyuncusu ve Sharjah’daki Al Mahatta sakini. “Kalp krizinin semptomları, sadece huzursuzluk hissi, göğüste sıkışma, göğüste ağırlık hissi, göğüste basınç veya sıkışma hissi, bulantı, kusma, açıklanamayan soğuk terleme, baş dönmesi, mide ekşimesi, herhangi bir anormal rahatsızlık hissi arasında değişebilir. ağzınızın alt açısı arasındaki his çeneden göbeğin üstüne. “Vurgulanması gereken şey, hayatta daha önce hiç yaşamadığınız herhangi bir huzursuzluk yaşarsanız, bunun kırmızı bayrak olan bir uyarı işareti olmasıdır. Derhal tıbbi yardım isteyin, “diye vurguladı Dr. Chaudhary. Kriket oynadıktan sonra Perşembe günü Sharjah’da vefat eden Hintli gurbetçinin huzursuzluk ve nefes darlığından şikayet ettiği bildirildi. Sonra nefes nefese kalmaya başladı ve arabanın içinde yere yığıldı. Dr. Chaudhary, “Zaman gerçekten çok önemli. En erken semptom başlangıcını ele almak, ölümcül kalp krizini önlemek için bize en iyi şansı verecektir, çünkü fırsat penceresi gerçekte olduğunda çok dar olabilir.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar