Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaGazze Savaşı: Kızıl Haç Ofisi Yakınlarındaki Bombardımanda 22 Kişi Öldü

Gazze Savaşı: Kızıl Haç Ofisi Yakınlarındaki Bombardımanda 22 Kişi Öldü

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, İsrail ordusunun Cumartesi günü Gazze’yi vurmaya devam etmesiyle ofisine zarar veren bombardımanda 22 kişinin öldüğünü söyledi.

İsrail ile Hizbullah militan grubu arasındaki Lübnan sınırındaki ateş değişimleri de son haftalarda tırmanarak daha da geniş bir savaş korkusunu artırdı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, sınır ötesi düşmanlıkların Lübnan’ı “hayal gücünün ötesinde” bir felaketi tetikleme riski konusunda uyararak “başka bir Gazze’ye” dönüştürmemesi gerektiğini söyledi.

Uyarısı, İsrail’in Gazze Kentindeki bir hastanenin Cuma günü en az 30 kişinin öldüğünü bildirdiği Gazze Şeridi’ndeki grevlerini hızlandırmasıyla geldi.

Çatışmalar Cumartesi sabahı devam etti ve tanıklar Gazze kentinde militanlarla İsrail güçleri arasında silahlı çatışmalar olduğunu bildirdi.

Görgü tanıkları, kentin Zeitun semtinde İsrail helikopterlerinin militanlara ateş açtığını söyledi.

Bu arada İsrail ordusu, askerlerin Gazze’nin merkezinde “birkaç silahlı teröristi ortadan kaldırarak ve bölgedeki terör altyapısını sökerek” operasyonlar yürütmeye devam ettiğini söyledi.

“Savaş uçakları ve ek uçaklar, Gazze Şeridi’nde silahlı teröristler, silah depolama tesisleri ve ek terörist altyapı dahil olmak üzere çok sayıda terör hedefine çarptı” dedi.

Güney Gazze’de, ICRC Cuma günü yaptığı açıklamada, Gazze ofisinin yakınında “ağır kalibreli mermilerle” bombalandıktan sonra 22 ölü ve 45 yaralının Kızıl Haç sahra hastanesine götürüldüğünü söyledi.

ICRC, X’te “İnsani yapılara bu kadar tehlikeli bir şekilde ateş etmek sivillerin ve insancılların hayatlarını riske atıyor” dedi.

Hamas yönetimindeki bölgedeki sağlık bakanlığı, yerinden edilmiş binlerce insanın çadırlarda barındığı güney kıyı El Mevasi bölgesinde 25kişinin öldüğünü ve 50kişinin yaralandığını söyleyerek İsrail’e yönelik bombardımanı suçladı.

Bir İsrail askeri sözcüsü olayda hiçbir rolü kabul etmedi, ancak olayın “incelenmekte” olduğunu söyledi.

Şeridin kuzeyinde, Gazze Şehri El Ehli hastanesi müdürü, bölge sağlık bakanlığı tarafından grevlerde 30 kişinin öldüğünü bildirdi.

Sivil savunma ajansı sözcüsü Mahmud Temel, kentteki bir garajın bombalanması sonucu beş belediye işçisinin öldüğünü söyledi.

Öte yandan Lübnan merkezli Hamas müttefiki Hizbullah, Cuma günü İsrail askerlerine ve sınıra yakın mevzilere, ikisi insansız hava aracı kullanmak da dahil olmak üzere bir dizi saldırı düzenlediğini iddia etti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar