Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaFikirBAE'nin Hidrojen Dönüşümünü Renk Kodlaması

BAE’nin Hidrojen Dönüşümünü Renk Kodlaması

Dünya sürdürülebilir bir geleceğe doğru kayarken, hidrojenin renkleri – griden maviye, yeşile – enerji ortamımızdaki dinamik değişiklikleri yansıtıyor. Şu anda kullanılan yılda yaklaşık 90 milyon ton (mtpa) olan hidrojenin neredeyse tamamı gridir. Bununla birlikte, daha temiz enerjiye olan talep arttıkça, yeşil hidrojen daha uygun maliyetli hale geldikçe ve talebi arttıkça gri hidrojene olan talep azalacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan elektroliz yoluyla üretilen yeşil hidrojen kavramı birkaç on yıldır var. Bununla birlikte, özellikle ülkeler ekonomilerini karbondan arındırmaya ve fosil yakıtlardan uzaklaşmaya çalıştıkça, yaygın kullanımı ve ticari uygulanabilirliği son zamanlarda ivme kazanmıştır.

Bazı ülkeler, yeşil hidrojen teknolojisinin geliştirilmesinde ve küresel olarak benimsenmesinde etkili olmuştur. Almanya araştırma ve geliştirmeye büyük yatırımlar yaptı, Danimarka hidrojen merkezleri kurdu, Japonya bir hidrojen tedarik zinciri kurmaya çalışıyor ve Avustralya yeşil hidrojenin ihracat malı olarak potansiyelini araştırıyor.

Bu ülkeler, işbirlikçi çabalar ve stratejik yatırımlarla çevresel faydalar ve ekonomik fırsatlar sunan bir hidrojen ekonomisinin temelini atıyorlar. Geçen ay Abu Dabi’de düzenlenen Yeşil Hidrojen Zirvesi, önemli konuları ele almak için paydaşları bir araya getirdi. Tartışmalar, BAE, Avrupa, ABD ve Asya dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde hidrojenin kullanımına odaklandı. Çelik ve ulaştırma gibi sektörlerdeki uygulamalarını ve hidrojen projelerinin finansal çekiciliğini artırma stratejilerini araştırdılar.

Yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey, temiz hidrojen talebinin 2050 yılına kadar 125 ila 585 mtpa’ya çıkacağını öngörüyor. “2025’ten sonra, çevrimiçi hale gelen neredeyse tüm yeni hidrojen üretiminin temiz hidrojen olması bekleniyor. Mckinsey’in Küresel Enerji Perspektifi 2023 raporunda, bu, temiz hidrojenin artan maliyet rekabet gücü ve karbondan arındırma taahhütlerinin yol açtığı gri hidrojenin beklenen aşamalı olarak sona ermesinin başlangıcına denk geliyor ”dedi.

Bu rapora göre, 2030 yılına kadar temiz hidrojen alımının griden maviye ve yeşil hidrojene geçiş yapan mevcut uygulamalar tarafından yönlendirileceği tahmin ediliyor.

2030 ve 2040 yılları arasında “mevcut talep olmadan yeni uygulamalarda hidrojen alımının temiz hidrojen talebindeki artışı artırması bekleniyor.” Bu talep, her biri kendi değişen dinamikleri olan sektörel, ihracat ve endüstriyel kategorilere ayrılabilir.

Pwc’nin Middle East Economy Watch Nisan ayı baskısı, KİK genelinde yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen ve diğer sürdürülebilir projelere büyük bir yatırımın devam ettiğini iddia ediyor. Bu projeler, sektörün önümüzdeki yıllarda büyüyeceğini öne süren “önemli finansman” gerektiriyor. Ayrıca, bölgenin yeşil hidrojen projelerine doğru önemli ilerleme kaydettiğini ve sürdürülebilirlik ve “ekonominin yeşillendirilmesi” etrafında daha güçlü bir odağın fark edilebileceğini de ekliyor.”

BAE’nin en iyi küresel düşük karbonlu hidrojen üreticisi olma misyonunun ortaya çıktığı yer burasıdır. Ülke bunu hem “tasarlanmış hem de doğal avantajlardan” yararlanarak yapmayı planlıyor. BAE’nin Hidrojen Stratejisi için bu alandaki başarı şöyle görünüyor: “Ekonomisini ilerletmeye kendini adamış bir ülke olarak hidrojen, BAE için değeri ortaya çıkarmak ve endüstriler ve topluluklar arasında sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için düşük karbonlu çözümlerden biri olarak kabul ediliyor.”

Yeşil finans, bölgedeki ekonomik çeşitliliği ve istihdam yaratmayı hızlandırırken ve doğrudan yabancı yatırımları çekme potansiyeline sahipken, BAE’nin Hidrojen Vizyonu, farklı bir enerji ortamı için iyi bir gelişme gösteriyor. Ülkeyi düşük karbonlu bir hidrojen tedarik zinciri geliştirmek ve temiz enerjiye geçişini hızlandırmak için iyi bir konuma getiriyor.

Tüm stratejilerde olduğu gibi, bir dizi zorluk da yolda. Birleşik Arap Emirlikleri söz konusu olduğunda, esnek yaşamın etrafında dolaşacak ve yetenek havuzunu büyüteceklerdi. İyi haber şu ki, ülke düşük karbonlu hidrojeni rekabetçi bir yakıt ve küresel olarak işlem gören bir emtia olarak sunma zorluğunu zaten kabul ediyor. Ayrıca, yakıt depolama ve bunker tesisleri için uygun ve güvenli yerler gibi mikro zorlukların da farkındadır. Verimlilik, ölçeklenebilirlik ve maliyetlerle ilgili zorluklar her zaman hareketli hedef direkleridir.

Enerji dinamiklerindeki küresel değişimin coğrafi bir boyutu da var ve bu bölgeyi daha da alakalı hale getiriyor. Örneğin, Asya’nın 2050 yılına kadar en yüksek hidrojen talebini yaşaması bekleniyor. Bununla birlikte, kıtanın artan ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli hidrojen üretemeyebileceği göz önüne alındığında, bölge Okyanusya veya Orta Doğu gibi bölgelerden hidrojen ithalatına bağlı olabilir.

BAE’nin Ulusal Hidrojen Stratejisi dönüştürücü yolculuğunu şöyle özetliyor: “Hidrojen ekonomisinin başarısı ve BAE’nin yakaladığı değer, ulusal düzeyde yenilik yapma yeteneğine bağlı.” Bu makul bir hedef olsa da, bu taahhüdün yanında başka bir görev daha var. BAE’nin Ulusal Net Sıfır Yolu, 2030 ve 2040’a kadar sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 60’lık geçici karbon azaltımını ve 2050’ye kadar net sıfır olmayı hedefliyor. “Yeşil renkli” hidrojen, bu amaca ulaşmada kritik bir rol oynayacaktır.

Ehtesham Shahid, BAE merkezli bir editör ve araştırmacıdır. X: @e2şam.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar