Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeBelirlenen Serbest Bölgelerdeki Ticaret Firmaları En Çok Sıfır Vergi Karşılığından Yararlanır

Belirlenen Serbest Bölgelerdeki Ticaret Firmaları En Çok Sıfır Vergi Karşılığından Yararlanır

BAE Federal Vergi Dairesi tarafından yayınlanan yeni yönergelere göre, ihracatçılar ve ithalatçılar da dahil olmak üzere belirlenmiş serbest bölgelerdeki ticaret şirketleri, anakara şirketleriyle olan ilişkilerinden bağımsız olarak kurumlar vergisindeki sıfır yüzdeli vergi hükmünden en fazla yararlanmaktadır.

Emirates Yeminli Mali Müşavirler Grubu CEO’su ve kurucu ortağı Manu Palerichal, toptan ve açık deniz tüccarlarının yanı sıra ithalatçılar ve ihracatçılar için bu vergi avantajının BAE’nin ihracat ve imalat sektörlerine önemli bir katkı sağlayacağını söylüyor.

2023’te yürürlüğe giren BAE Kurumlar Vergisi çerçevesine göre, tüm işletmeler için 375.000 Dh’nin üzerindeki yıllık vergilendirilebilir gelir için yüzde 9,0 vergilendirme oranı belirlenmiştir. Nitelikli serbest bölge işletmeleri, nitelikli gelir üzerinden sıfır vergi oranından yararlanabilir. Ancak, bu faydaya hak kazanabilmek için vergi makamları tarafından belirlenen ilgili koşulları sağlamaları gerekir. Qfzp’lerin nitelikli olmayan gelirleri yüzde 9,0 oranında vergilendirilebilir.

Palerichal, ”Tüm serbest bölgelerdeki dağıtım işletmeleri, Nitelikli Faaliyetlere yönelik sıfır yüzdelik faydaları alamayacak olsa da, belirlenen bölgede mal veya malzeme dağıtımı yapan şirketler, belirli koşulları sağlamaları koşuluyla vergi avantajlarını talep edebilirler” dedi.

Kılavuzlar, belirlenen serbest bölgelerden ticaret mallarının vergilendirilmesine ilişkin muameleyi açıklığa kavuşturmuştur. ”Jafza, Dafza veya Saif Bölgesi gibi belirlenmiş bir serbest bölgede mal ithal eden bir tüccar, BAE dışından anakara müşterilerine satış yapmak üzere mal ithal ediyor, bu tür ithalatın belirlenmiş herhangi bir serbest bölgeden yapılması koşuluyla artık sıfır yüzde avantajdan yararlanabilir” dedi.

“BAE’deki birçok şirket açık deniz ticareti veya üçüncü liman nakliyesi yapıyor. Bu, A ülkesinden mal satın aldıkları ve mallar BAE limanlarından geçmeden B ülkesine dağıttıkları anlamına gelir. Emirates Yeminli Mali Müşavirler Grubu Kıdemli Vergi Müdürü Purvi Mehta, açık deniz satışlarından elde edilen gelirin de sıfır dereceli vergilendirmeye uygun olacağı açıklığa kavuşturuldu ”diyor.

Varghese, “Bu nedenle, her şirketin 2024 yılındaki uygunluğu analiz etmesi ve gerekli tüm koşulları yerine getirerek önümüzdeki yıllar için avantajlardan yararlanabilmesi çok önemli bir yıl” diyor.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar