Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBiden, 2024'te Çin'in Huawei için 8 Lisansını İptal Etti: Rapor

Biden, 2024’te Çin’in Huawei için 8 Lisansını İptal Etti: Rapor

Reuters’in yeniden dirilen şirkete baskı yapmak istediği bir belgeye göre, Biden yönetimi bu yıl bazı şirketlerin Çinli telekomünikasyon ekipmanı devi Huawei’ye mal göndermesine izin veren sekiz lisansı iptal etti.

ABD ihracat politikasını denetleyen Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayında “belirli” lisansları iptal ettiğini, ancak etkilenen tedarikçilerin adını veya sayısını belirtmediğini söyledi. Reuters’in o sırada bildirdiğine göre, Qualcomm ve Intel için lisanslar iptal edilenler arasındaydı.

Ajans, Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Michael Mccaul’un soruşturmasına yanıt olarak hazırlanan belgede, “2024’ün başından bu yana (Ticaret Bakanlığı) Huawei’yi içeren sekiz ek lisansı iptal etti” dedi.

Huawei, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Qualcomm ve Intel, çalışma saatleri dışında yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Ayrıntılar, Washington’un ulusal güvenlik gerekçesiyle sakat bırakma çabalarına rağmen şirket toparlanmaya başladığından, Biden yönetiminin Huawei’yi engellemek için aldığı önlemlere yeni bir ışık tuttu. Huawei bunun bir güvenlik riski olduğunu reddetti.

Ayrıca, Kongre’deki Cumhuriyetçi Çin sertleştiricilerinin, geçen Ağustos ayında endüstriyi, her iki şirkete de ABD ihracat kısıtlamalarına rağmen Çinli yonga üreticisi SMIC tarafından üretilen sofistike bir çiple çalışan yeni bir telefonla şok eden şirkete çekiçleme baskısının ortasında geliyor.

Özet ayrıca, ajansın 2018’den 2023’e kadar, varlık listesindeki Çinli taraflara satış izni isteyen toplam 880 milyar dolarlık başvurudan 335 milyar dolarlık lisansı onayladığını da belirtiyor. Ajans, bu onaylardan Biden’in görevdeki ilk yılı olan 2021’de o yıl alınan 560 milyar dolarlık başvurudan 222 milyar dolar değerinde geldiğini de sözlerine ekledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar