Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaPakistan Adalarında İklim Değişikliğinin Ön Saflarında Ebe

Pakistan Adalarında İklim Değişikliğinin Ön Saflarında Ebe

Pakistan’ın Karaçi metropolündeki yoğun nüfuslu bir adada, bir grup hamile kadın, tek ebenin anakaradan gelmesi için cezalandırıcı bir sıcak hava dalgasında bekliyor. Neha Mankani her hafta tekne ambulansı ile eski bir balıkçı yerleşimi olan ve yaklaşık 6.500 kişinin 0.15 kilometrekareye sıkıştığı dünyanın en kalabalık adalarından biri olan Baba’ya geliyor. İklim değişikliği çevredeki denizleri şişiriyor ve yükselen sıcaklıklarla toprağı pişiriyor. Mankani’nin ambulansı geçen yıl fırlatılana kadar, anne adayları unsurların insafına terk edildi. Ada kliniğinin kapısında, geçen yaz ikinci trimester düşükten sonra tekrar hamile olan 26 yaşındaki Zainab Bibi’yi bekliyor. “Çok sıcak bir gündü, kendimi iyi hissetmiyordum” diye hatırladı. Biri onları anakaraya götürmeyi kabul etmeden önce kocasının tekne sahipleriyle pazarlık etmesi saatler sürdü – ama çok geçti. “Bebeğimi hastanede doğurduğumda çoktan ölmüştü” dedi. İklim değişikliğinden kaynaklanan aşırı hava koşullarına karşı en savunmasız ülkelerden biri olan Pakistan’da sıcak hava dalgaları daha sıcak, daha uzun ve daha sık hale geliyor. Mayıs ve Haziran aylarında, bir dizi sıcak hava dalgası, günlerdir sıcaklıkların 52 santigrat derecenin üzerine çıktığını gördü. 38 yaşındaki Mankani, 20 dakikalık tekne yolculuğu sırasında afp’ye verdiği demeçte, “İklim değişikliği herkesi eşit şekilde etkilemiyor” dedi. “Hamile kadınlar ve yeni doğanlar, doğum sonrası kadınlar kesinlikle daha fazla etkileniyor” dedi. “Yaz aylarında düşük doğum ağırlıklarında, erken doğumlarda ve hamilelik kayıplarında gerçek bir artış görüyoruz.” İngiliz Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde geçen yıl yayınlanan uzmanlara göre, kadınlar bulundukları yer için normal aralığın yüzde 90’ının üzerindeki sıcaklıklara maruz kaldıklarında ölü doğum riski daha yüksek. Mankani, “Kanıtımız olmadan önce, çoğu anekdot niteliğindeydi” dedi. “Ancak iklim değişikliğinin etkisini bir süredir görüyoruz.” Birleşmiş Milletler’e göre Pakistan’da her 100.000 canlı doğumda 154 kadın ölüyor – sosyo-ekonomik statü, sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engeller ve özellikle genç kadınlar arasında sınırlı karar alma yetkilerinin şekillendirdiği yüksek anne ölüm oranı. Mankani, 16 yıllık kariyerine yüksek riskli bir koğuşta çalıştığı bir Karaçi hastanesinde ebe olarak başladı ve genellikle kıyıya dağılmış beş adadan kadınları tedavi etti.

 

Tıbbi konsültasyon isteyen kadınlar, Karaçi’deki Karaçi Limanı boyunca Baba Adası’ndaki Mama Baby Fund tarafından sağlanan ücretsiz bir hizmet olan bir tekne ambulansına varırlar. Afp’nin
2015 yılında Mama Bebek Fonu’nu kurdu ve adalarda anne adayları ve yeni anneler için ilk klinikleri kurdu. “Herkes bize evlerini açtı” dedi. Bunu geçen yıl takip eden 7/24 ücretsiz tekne ambulansı, giderek su baskınlarına eğilimli bir bölgedeki sert denizlerde gezinmek için çok donanımlıydı. 26 yaşındaki Sabira Rashid, iki ay önce Eesha adını verdiği bir kızı doğurdu, bir ölü doğum ve yedi ayda düşük yaptı – hastaneye zamanında ulaşamamakla suçladığı acı kayıplar. “İskelede bizi bekletiyorlar çünkü sadece iki veya üç kişiyi feribotla taşımak istemiyorlar. Acil durum ne olursa olsun daha fazla yolcu beklememizi söylediler “dedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar