Perşembe, Haziran 27, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaBiden, Trump'ın Yaşı ve Zindeliği Erken Tartışma Çatışmasında Odakta

Biden, Trump’ın Yaşı ve Zindeliği Erken Tartışma Çatışmasında Odakta

Demokrat Başkan Joe Biden ve Cumhuriyetçi selefi Donald Trump, Perşembe günü, seçmenlere ülkenin en yüksek makamını arayan en eski iki adaya yan yana bir bakış sunacak alışılmadık derecede erken bir tartışmaya başladılar.

Oturan bir cumhurbaşkanı ile eski cumhurbaşkanı arasındaki ilk 90 dakikalık televizyon tartışması, cnn’de saat 9’da et’de (Cuma günü 0100 GMT) yayınlanacak ve büyük bir izleyici kitlesi çekmesi bekleniyor. Trump’ın 2016’da Hillary Clinton’a karşı ilk tartışmasını 84 milyon rekor izledi.

Her iki adam da Atlanta’daki tartışmaya risk ve fırsat karışımı sunan siyasi kırılganlıklarla giriyor. Tartışma normalden çok daha erken gerçekleşiyor – Kasım ayından dört aydan fazla bir süre önce. 5 Seçim Günü – ve iki adamı ölü sıcağında gösteren ulusal kamuoyu yoklamaları fonunda.

Çatışma aynı zamanda seçmenler arasında Amerikan siyasetinin durumu hakkında derin bir kutuplaşma ve derin bir endişe anında ortaya çıkıyor. Seçmenlerin üçte ikisi Mayıs ayında yapılan bir Reuters / Ipsos anketinde, bir grup Trump destekçisinin ABD Başkentine baskın yapmasından yaklaşık dört yıl sonra, seçimin ardından şiddetin gelebileceğinden endişe ettiklerini söyledi.

78 Yaşındaki Trump, 2020 seçimlerini iptal etme çabalarıyla ilgili suçlamalar da dahil olmak üzere hala üç ceza davasıyla karşı karşıya olan bir suçlu olarak sahneye çıkacak. Seçildiği takdirde siyasi düşmanlarını cezalandıracağını öne süren eski cumhurbaşkanının, kararsız seçmenlere Biden’in iddia ettiği gibi demokrasi için ölümcül bir tehdit oluşturmadığını göstermesi gerekecek.

81 yaşındaki Biden, aylarca süren Cumhuriyetçi iddialarının yaşla birlikte körelmesinin ardından sözlü tökezlemelerden kaçınmak ve güçlü bir tartışma performansı sergilemek için yoğun bir baskı altında.

Tartışma öncesinde, her kampanya rakibine saldıran yeni bir reklam kampanyası başlatmaktı.

Biden kampanyası, Atlanta bölgesinde, üreme özgürlüğüne yönelik tehditler, kürtaj yasağı, Sosyal Güvenliğe kesintiler ve demokrasiyi baltalama dahil olmak üzere ikinci bir Trump başkanlığının nasıl görünebileceğine odaklanan yeni bir reklam saldırısı başlatacağını söyledi.

Trump kampanyası, tartışma sırasında biri ekonomiyi, yasadışı göçü ve suçu hedef alan, diğeri Biden’in fiziksel tökezlemelerine odaklanan ve “Beyaz Saray’da dört yıl daha yapmayacağını” söyleyen iki yeni televizyon reklamı yayınlayacağını söyledi.”

YÜKSEK BAHİSLİ

Sahneye çıktıklarında, ne Biden ne de Trump hataya çok yer bırakacak ve muhalif kampanyanın bilişsel gerilemenin kanıtı olarak herhangi bir hatayı ele geçirmesi muhtemel.

Michigan Üniversitesi’nden profesör ve başkanlık tartışmaları konusunda uzman olan Aaron Kall, ırkın yakınlığı, ülkenin derin siyasi kutuplaşması ve kalıcı bir boşluk potansiyeli göz önüne alındığında, bunun “şimdiye kadarki en çok beklenen ve önemli” olabileceğini söyledi.

Özellikle Biden için, bir anlık kafa karışıklığı veya unutkanlığın, yaşı hakkında “sonsuz haber döngülerine” yol açacağını ve Ağustos ayındaki Demokratik Ulusal Kongre öncesinde olası bir ikame hakkındaki spekülasyonları körükleyeceğini söyledi.

Ulusal anketler birbirine bağlı bir yarış gösterirken, Biden çoğu savaş alanı eyaletinin anketlerinde Trump’ı takip etti ve son zamanlarda Trump’ın bir porno yıldızına yapılan gizli para ödemeleriyle bağlantılı olarak mahkum edilmesinden sonra mali avantajının silindiğini gördü.

Partizan olmayan Inside Elections web sitesinde seçim analisti olan Jacob Rubashkin, “Biden’in statükoda bir değişikliğe ihtiyacı var ve bu tartışma henüz bunu yapmak için en iyi fırsatı” dedi.

“Şu anda seçmenler bu yarışa bir seçim seçiminden çok Biden’deki referandum gibi bakıyorlar ve bu onun içinde olması için tehlikeli bir bölge. Ancak tartışmada kontrast açısını eve götürebilir – ve Trump da spot ışığında olacak.”

Ne Biden ne de Trump popüler değildir ve birçok Amerikalı seçimleri konusunda derinden kararsız kalmaktadır. En son Reuters / Ipsos anketine göre, seçmenlerin yaklaşık beşte biri aday seçmediklerini, üçüncü taraf bir adaya yöneldiklerini veya seçime katılabileceklerini söylüyor.

Önceki tartışmaların Reuters fotoğraf slayt gösterisine bakın.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar