Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBirleşik Arap Emirlikleri: Şeyh Zayed'in İnisiyatifiyle 2.000'den Fazla Şahin 'Doğaya Geri Döndü'

Birleşik Arap Emirlikleri: Şeyh Zayed’in İnisiyatifiyle 2.000’den Fazla Şahin ‘Doğaya Geri Döndü’

Şahinler, 1995 yılında rahmetli kurucu baba tarafından kurulan Şeyh Zayed Şahin Serbest Bırakma Programı kapsamında vahşi yaşamdaki ideal yaşam alanlarına geri bırakıldı.

Son 30 yılda piyasaya sürülen 2.274 şahin, çevresel baskılara maruz kalan hem Saker hem de Peregrine şahinlerini içeriyor.

Program bu yıl 30’uncusunu tamamlarken, Kazakistan, Rusya, Çin, Moğolistan ve komşu ülkelerin bazı bölgelerini kapsayan göçmen bölgelere 38 Peregrin şahini ve 25 Saker şahini olmak üzere 63 şahin bırakıldı.

Bu bölgelerde engebeli dağlar ve uçsuz bucaksız ovalar yaygın olarak bulunur ve bu da onu bol miktarda avla beslenebilen şahinler için ideal yaşam alanları haline getirir. Serbest bırakma, Kazak Tarım Bakanlığı’ndaki Ormancılık ve Yaban Hayatı Komitesi gözetiminde gerçekleştirildi.

“Abu Dabi ve BAE, doğanın korunmasına ve vahşi yaşamın korunmasına, özellikle şahinleri, houbara’yı ve ekolojik, kültürel ve tarihi öneme sahip diğer vahşi yaşam türlerini korumaya yönelik uluslararası üne sahip çabalara öncülük etmeye devam ediyor. Bu, şahinliğin tarihi mirasını sürdürme arayışımızda, hayatta kalmalarına yönelik tehditlerin üstesinden gelme ve vahşi doğada gelişme fırsatlarını artırmak için, “diyor Çevre Ajansı Abu Dabi Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Başkan Yardımcısı Muhammed Ahmed Al Bowardi Houbara’yı Koruma Fonu.

Merhum Şeyh Zayed’in av mevsiminden sonra vahşi şahinleri serbest bırakma geleneğine bağlı olduğunu hatırladı. Bu, geleneğin türlerin korunmasında ve neslinin tükenmesinden korunmasındaki önemine olan inancından kaynaklanıyordu.

Al Bowardi, Şeyh Zayed’in “biyolojik özelliklerini, habitatlarını ve göç yollarını belirlemek için bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yaparak” şahinlerin vahşi doğaya uyum sağlamak için rehabilite edilmesini sağladığını da sözlerine ekledi.

Şeyh Zayed Şahin Serbest Bırakma Programının tüm şahinleri kapsamlı bir veterinerlik muayenesinden ve yoğun eğitimden geçmiştir.

Her zamanki tanımlama halkalarına ek olarak, tüm şahinlere elektronik çipler de yerleştirildi.

Temsili bir 10 şahin örneği (her türden beş şahin), güneş enerjisiyle çalışan pillerle uydulara bağlı izleme cihazlarıyla donatıldı.

Al Bowardi, Kazak makamlarına, ortak ekibin programı uygulama çalışmalarını kolaylaştırmadaki katkıları ve çabaları için minnettarlığını dile getirdi. Çabalar, Abu Dabi’nin savunmasız şahin türlerini koruma çabalarını artırmayı ve çevresel sürdürülebilirlik, biyolojik çeşitliliğin korunması ve yabani türlerin korunması ilkelerini desteklemeyi amaçlıyor.

Şeyh Zayed Şahin Serbest Bırakma Programı, Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed’in himayesinde ve Hükümdarın Al Dhafra Bölgesindeki Temsilcisi ve Çevre Ajansı – Abu Dabi (EAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nahyan’ın takibiyle devam etti.

EAD, programın Uluslararası Houbara Koruma Fonu (IFHC) ve Abu Dabi Falcon Hastanesi (ADFH) ile ortaklaşa yürütülmesini, Özel işler Müşavirliği Ofisi – Başkanlık Mahkemesi Ofisi ve Kazakistan’daki BAE Büyükelçiliği’nin desteğiyle denetler.

Ayrıca OKUYUN:

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar