Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlence'Biz De Yetenekliyiz': Filipinli Gurbetçinin Benzersiz Girişimi Otizmli Sanatçıları Nasıl Güçlendiriyor?

‘Biz De Yetenekliyiz’: Filipinli Gurbetçinin Benzersiz Girişimi Otizmli Sanatçıları Nasıl Güçlendiriyor?

Geçtiğimiz hafta sonu Dubai Dünya Ticaret Merkezi, binlerce sanat meraklısının ve yaratıcısının ilgisini çeken bir toplantı olan World Art Dubai’nin (WAD) dönüm noktası niteliğindeki 10. baskısına ev sahipliği yaptı. Dubai Kültürü ile işbirliği içinde düzenlenen etkinlik, hayatın her kesiminden ziyaretçi çeken bir sanat ve kültür kutlaması olarak ortaya çıktı. Art extravaganza’nın hareketli salonlarında, tuvallerin ve sohbetlerin ortasında, sadece sanatsal yetenekleriyle değil, anlattığı hikayeyle de bir sergi öne çıktı. Gerçeküstü başyapıtların sergilenmesinden çok, ilk kez küratör Carlo Garrido tarafından bir araya getirilen Spectro Lucid Art, çeşitlilik, yaratıcılık ve savunuculuğun bir kutlamasıydı. 2005’ten beri Dubai’de ikamet eden bir işadamı ve psikoterapist olan Carlo Garrido, kendisini hiçbir zaman sanat küratörü olarak hayal etmedi. Bununla birlikte, sanata olan derin tutkusu ve otizm spektrumunda bir birey olarak kişisel yolculuğu, onu olağanüstü bir girişime sürükledi. Carlo, ”Gençliğimden beri sanatla ilgileniyorum” diye açıklıyor. “Dubai’ye geldiğimde sanat toplamaya başladım ve sonunda kişisel bir koleksiyon haline geldi.” Sürrealizme olan sevgisinden yola çıkan Carlo, kısa bir süre önce iki temaya odaklanan bir serginin küratörlüğünü yaptı: steam punk ve feminizm, hepsi sürrealizmin kapsayıcı şemsiyesi altında. Bilim kurgunun bir alt türü olan Steam punk, geçmiş ve geleceğin çağdışı karışımıyla Carlo’yu büyüledi. “Steam punk geleceği geçmişe taşıyor“ diyor ve ekliyor: “Örneğin, 18. veya 19. yüzyıldaki uçan araçlar kavramını düşünürseniz, bu zamanın yanlış bir yer değiştirmesidir. Birçok Hollywood filmi bu fikirden yola çıkıyor.”

 

Carlo, serginin adı Spectro Lucid’in derin bir öneme sahip olduğunu söylüyor. “‘Spectro’ çünkü ben de dahil sanatçıların yarısı otizm spektrumunda” diye paylaşıyor. “Ve yaratıcılık nedeniyle ‘berrak’. Ben berrak bir hayalperestim ve diğer sanatçıların çoğu da öyle.” Carlo, hayallerini olağanüstü bir hassasiyetle kontrol etme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Hoş senaryolar hayal ettiğinde onu genişletebilir ve eğlendirmek istemediği bir kabus olduğunda rüyayı uygun gördüğü şekilde kısaltabilir bile. “Çok canlı rüya görüyorum ve her zaman rüya gördüğümün farkındayım.” Carlo’nun küratör olarak alışılmadık yolculuğu, onu bu dönüm noktasına götüren şeydir ve dördü onun gibi otizm spektrumunda olan Filipinli sanatçılardan oluşan bir topluluğu bir araya getirerek benzersiz yetenekleri için bir platform sağlar. “İnsanların becerilerini, özellikle de spektrumdakileri sergilemeleri için bir fırsat yaratmak istedim. Ben de otistikim, arkadaşlarımın ve ailemin çoğu öyle olduğumu düşünmese de. ‘Normal’ olduğumu hissediyorlar.”

 

Geçen yıl resmi olarak hastalık teşhisi konan Carlo, ”Ama bunun bir sakatlık olduğunu sanmıyorum; Bu bir süper güç” diyor. “Bu yüzden otizm hakkında farkındalık yaratmak benim kişisel bir görevimdi.” Ancak tanı, uzun yıllardır bildiği bir şey için sadece resmi bir onaydı. ”Otistik olduğumu her zaman biliyordum” diye paylaşıyor. “Büyürken bazı alışkanlıklarım vardı. Örneğin, görsel olarak renklere karşı çok hassasım. Bu muhtemelen sanatsal gözüme çok katkıda bulundu; Ayrıntıları fark ediyorum. Bazı tekrarlayan davranışlarım var. Şu anda bile, konuştuğumuz gibi, dizlerimi defalarca ovuyorum. Daha çok güvende olduğuma, burada olduğuma dair güvence gibi.” Bunlar, durumu onu bunaltmaya başladığında Carlo’nun kendine güven vermesinin bazı yollarıdır. “Beni bu şeylere duyarlı yapan otizmim olduğunu biliyorum. Ama bununla gurur duyuyorum. Elde ettiğim şeylerle gurur duyuyorum ve spektrumda olmaktan gurur duyuyorum çünkü onu bir güce dönüştürdüm.” Carlo, sanat girişimi aracılığıyla, durumlarının hayatlarını tanımlamasına izin vermek yerine, kaderlerinin kontrolünü ele geçirmeleri için daha fazla kişiye ilham vermeyi amaçlıyor. “Çocukları spektrumda olan arkadaşlarım var ve gerçekten endişeleniyorlar. Dedim ki, “Yedi yaşına kadar konuşmaya başlamadım. Bu dünyanın sonu değildi ”. Durumun yeteneklerinizi belirlemesine izin veremezsiniz “diyor.

 

Sergi, yaratıcısının eşsiz deneyimlerini yansıtan, titizlikle detaylandırılmış ve hayal gücü bakımından zengin her sanat eseriyle otizm topluluğundaki inanılmaz yetenek ve çeşitliliğin bir kanıtı olarak hizmet ediyor. Carlo, ”Otistik insanlar sevdiğimiz şeylere aşırı odaklanma eğilimindedir” diye açıklıyor. “Sanat eserlerimiz son derece ayrıntılı ve ziyaretçiler onları incelemek için zaman harcıyor. World Art Dubai’de başka birçok güzel sanat eseri var. Bazıları büyük sanat eserleri, ama bizimkiler büyük ve ayrıntılı.” Carlo’ya göre, yelpazedeki diğer sanatçılarla işbirliği yapmak da zenginleştirici bir deneyimdi. ”Her şey yolunda gitti” diye hatırlıyor. “Hepimiz bunu aynı amaç için yapıyorduk – sanatımızı paylaşmak ve farkındalık yaratmak için. Bu satışla ilgili değildi; Sanatımızı ortaya çıkarmakla ilgiliydi. Bizim de sattığımız büyük bir ikramiyeydi.” Carlo, ”Ancak daha çok sanatın tadını çıkarmak ve duygularımızı ve hayal gücümüzü tuval üzerine sergilemekle ilgiliydi” diyor Carlo, bu girişim aracılığıyla klişelere meydan okumak ve anlayışı geliştirmek istediğini de sözlerine ekledi.

 

“En büyük zorluk farkındalığı yaymaktır. Otizmli insanlar hakkında yaratılan, konuşamadığımız, iyi iletişim kuramadığımız, pek çok şeyde gerçekten işlev göremediğimiz bir imaj var. Bu gerçeklerden daha uzak olamazdı “diye ekliyor. “Spektrumdaki insanlar, olmayanlar kadar yeteneklidir ve biz sadece sanatta değil, her alanda mükemmeliz. İş dünyasında, sporda, sanatta veya müzikte en başarılı insanların çoğu otistiktir. Dünyaya yapabileceğimizi göstermek için buradayız ”diyor Carlo. Koleksiyoncudan küratöre yolculuğu, sanatın engelleri aşma ve yaşamları değiştirme gücüne sahip olduğunu güçlü bir hatırlatma görevi görüyor. “İnsanlar bizi daha iyi anladığında, daha fazla fırsat elde edeceğiz. Yargılanmayacağız ve eşit muamele göreceğiz.” Geleceğe bakan sanat küratörü, hem sanatın takdir edilmesini teşvik etme hem de otizm hakkında farkındalık yaratma konusundaki savunuculuğuna bağlı kalmaya devam ediyor. “Bunu yapabildiğim sürece yapmaya devam edeceğim” diye onaylıyor. “Çünkü bunun ne kadar eğlenceli, cesaret verici ve ilham verici olabileceğini biliyorum.” somya@khaleejtimes.com
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar