Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaABD: Yargıç, Ceza Davasında Trump'a Tekrar Para Cezası Verdi, Hapis Cezası Konusunda...

ABD: Yargıç, Ceza Davasında Trump’a Tekrar Para Cezası Verdi, Hapis Cezası Konusunda Uyardı

Donald Trump’ın ceza davasındaki yargıç, kendisine 1.000 dolar para cezası verdi ve bir tıkaç emrini ihlal ettiği için 10. kez mahkemeye saygısızlık ederken, başka ihlallerin eski cumhurbaşkanını hapse atabileceği konusunda uyardı.

Yargıç Juan Merchan, şu ana kadar uyguladığı 1.000 dolarlık dokuz para cezasının, zengin iş adamını emri ihlal etmekten caydırmıyor gibi göründüğünü, bu da ifadelerin davaya müdahale etmesi gerekiyorsa jüri üyeleri, tanıklar ve hakim ve savcıların aileleri hakkında kamuoyuna açıklama yapmasını engellediğini söyledi.

Merchan, duruşmanın aksaması, önde gelen bir başkan adayının seçim öncesinde hapse atılmasının siyasi sonuçları ve eski bir cumhurbaşkanını ömür boyu hapis cezasına çarptırmanın olağanüstü güvenlik zorlukları da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı hapis cezasını “gerçekten son çare” olarak gördüğünü söyledi. Gizli Servis detayı.

Ancak Trump’ın tıkaç düzenine yönelik “devam eden, kasıtlı” ihlallerinin “hukukun üstünlüğüne doğrudan saldırı” anlamına geldiğini söyledi.”

“Hapis cezası vermek istemiyorum ve bunu yapmaktan kaçınmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Ama gerekirse yaparım, “dedi Merchan jürinin yokluğunda kürsüden.

New York yasaları, mahkeme tarafından dayatılan bir tıkama emrini ihlal ettiği için 1.000 dolara kadar para cezasına veya 30 güne kadar hapis cezasına izin veriyor.

Merchan, Cumhuriyetçi eski cumhurbaşkanının söylediği 22 Nisan tarihli bir yayın röportajı için Pazartesi günü 1.000 dolar para cezası verdi: “Bu jüri çok hızlı seçildi – yüzde 95 Demokrat. Bölgenin tamamı Demokrattır.”

Savcılar tarafından işaretlenen ve tanıklardan bahseden diğer ifadelerin Michael Cohen ve David Pecker emri ihlal etmedi.

Geçen hafta Merchan, şaka emrini ihlal ettiğine karar verdiği dokuz sosyal medya gönderisi için Trump’a 9.000 dolar para cezası verdi.

Merchan, Trump, eski bir ABD başkanının ilk ceza davasında New York mahkeme salonundaki sanığın masasına otururken konuştu.

Trump’ın şu anda 12. gününde olan cezai hush money davası, üst düzey bir yardımcının ve eski bir tabloid yayıncısının, ilk başkanlık teklifi sırasındaki çirkin cinsel davranış hikayelerini bastırma çabaları hakkında ifadelerine yer verdi.

New York savcıları, Trump’ı 2006 yılında kendisiyle cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden porno yıldızı Stormy Daniels’a 130.000 dolarlık ödemeyi örtbas etmek için ticari kayıtları tahrif etmekle suçladılar. Trump suçsuz olduğunu iddia etti ve Daniels ile seks yapmayı reddetti.

Trump sık sık gag emrinin, Beyaz Saray’ın geri dönüş teklifi için seçmenlere dava açma yeteneğini sınırladığından şikayet ediyor.

Pazartesi günkü oturumdan önce gazetecilere konuşan Trump, duruşmada önemli bir tanık olması beklenen eski avukatı Cohen hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak, New York savcılarının Demokrat Başkan Joe Biden ile siyasi beklentilerini boşa çıkarmak için çalıştıklarına dair desteklenmeyen iddiaları tekrarladı ve Merchan’ın kızının Demokrat politikacılar için çalıştığı için çıkar çatışmasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Trump’ın avukatları başarısızlıkla Merchan’ı davadan çıkarmaya çalıştı.

Trump, mahkeme salonunun dışındaki gazetecilere verdiği demeçte, “Yargıç beni susturdu ve sanırım onun toplam çatışması hakkında konuşmama izin verilmiyor” dedi. “Anayasal konuşma hakkımı elinden aldı.”

Duruşma daha sonra Trump’ın neredeyse her işlemi kuruşa müzakere eden tutumlu bir işadamı olduğunu ifade eden eski bir Trump Örgütü finans yetkilisi Jeffrey Mcconney’in ifadesiyle yeniden başladı.

Mcconney’nin ifadesi, savcıların davasının Daniels’a yapılan ödemeyi örtbas etmek için yasadışı olarak tahrif edildiğini söyledikleri iş kayıtlarına odaklanan yönlerini destekleyebilir.

Savcılar, Trump’ın Daniels’a yaptığı ödemenin, Demokrat aday Hillary Clinton’a karşı yürüttüğü kampanyada kadınlara yönelik muamelesinin merkezi bir sorun olduğu bir dönemde, haberleri seçmenlerden saklayarak 2016 seçimlerini bozduğunu söylüyor.

Değişen iş kayıtlarının, Trump’ın karşılaştığı 34 sayıyı kabahatlerden dört yıla kadar hapis cezasına çarptırılan ağır suçlara yükselten seçim yasası ve vergi yasası ihlallerini örtbas ettiğini söylüyorlar.

Davadaki ana oyuncular, Daniels ve Trump’ın gerçek adı Stephanie Clifford olan Daniels’a ödemeyi yapan eski avukatı Michael Cohen de dahil olmak üzere henüz ifade vermediler.

Geçen hafta, Trump’ın suçluluğuna veya masumiyetine karar verecek 12 jüri üyesi ve altı alternatif, 2016 kampanyasının azalan haftalarında ortaya çıkan iddia edilen işler ve cinsel taciz hikayelerine yanıt verme konusundaki çılgınca çabalarını anlatan eski uzun süredir yardımcısı Hope Hicks’in ifadesini duydu.

Davada zina ve gizli kazançlarla ilgili iğrenç iddialar yer alıyor, ancak Trump’ın karşılaştığı diğer üç cezai kovuşturmadan daha az sonuç olarak görülüyor. Kasım ayından önce yargılanacağı kesin olan tek kişi bu. 5 başkanlık seçimi.

Diğer davalar onu 2020 başkanlık yenilgisini bozmaya çalışmak ve görevden ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yanlış kullanmakla suçluyor. Trump üçüne de suçsuz olduğunu iddia etti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar