Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaBM Genel Sekreteri, Gazze'deki 'Dehşetin' Derhal Durdurulması Gerektiğini Söyledi

BM Genel Sekreteri, Gazze’deki ‘Dehşetin’ Derhal Durdurulması Gerektiğini Söyledi

BM Genel Sekreteri António Guterres, Refah’a yönelik hava saldırılarının yerinden edilmiş insanları barındıran çadırlara çarpmasını en güçlü şekilde kınadı.

Aralarında çok sayıda küçük çocuğun da bulunduğu ölen ve yaralıların görüntülerinin kalbi kırıldığını belirten Bakan, “Korku ve ıstırap bir an önce durmalı.”

Bu, Guterres’in acımasız şiddet olaylarında öldürülen 36.000’den fazla Filistinli ve yaklaşık 1.500 İsraillinin yasını tuttuğu Genel Sekreter Sözcüsüne atfedilen bir açıklamada geldi.

Bakan, Gazze’deki insani felaketin artık insan yapımı bir kıtlık ihtimalinin vicdansız olmasıyla daha da kötüleştiğini de sözlerine ekledi.

Genel Sekreter, derhal ateşkes ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması talebini yineledi. Uluslararası Adalet Divanı’nın bağlayıcı ve uyulması gereken son emirlerini hatırladı.

Yetkili, “İsrail makamları, ihtiyaç sahiplerine insani yardım yardımlarının derhal, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılmasına izin vermeli, kolaylaştırmalı ve mümkün kılmalı ve Güvenlik Konseyi’nin 2720 sayılı kararı (2023) uyarınca tüm geçiş noktaları açık olmalıdır.”

Guterres, Gazze’de ihtiyacı olan tüm sivillere ulaşmak için insani yardım kuruluşlarının tam, hızlı, güvenli ve engelsiz insani erişime sahip olması gerektiğini söyledi.

BM Başkanı şunları ekledi: “Etkilenen nüfus için güvenliği, saygınlığı ve umudu yeniden tesis etmek için süratle çalışmalıyız. Bu, Filistin Yönetimi’ni Gazze’deki sorumluluklarını yeniden üstlenmeye hazırlamak da dahil olmak üzere yeni Filistin Hükümetini ve kurumlarını desteklemek ve güçlendirmek için acil çabalar gerektirecektir. Siyasi bir ufuk oluşturmak için somut ve geri dönüşü olmayan adımlarla da ilerlemeliyiz.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar