Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Bomba' ile Tanışın: Dubai'de İkamet Eden Kişinin Patlayıcı Adı, Gittiği Her Yerde...

‘Bomba’ ile Tanışın: Dubai’de İkamet Eden Kişinin Patlayıcı Adı, Gittiği Her Yerde Vızıltı Yaratıyor

Dubai merkezli girişimci Madhur Bomb, bir ismin sahip olabileceği etkiyi çok iyi biliyor. Aslen Hindistan’ın Rajasthan kentinden olan 53 yaşındaki çocuk, soyadı nedeniyle kendisini havaalanlarında defalarca bayraklı buluyor.

Bomba, ABD’ye yaptığı ilk ziyaretlerden birinin canlı bir anısını anlattı: “Göçmenlik memuru pasaportumu aldı ve arka ofiste kayboldu. Birkaç dakika sonra geri döndü ve onu takip etmemi istedi. Arka ofiste, üst düzey bir göçmenlik memuru karşıma oturdu ve sordu, ‘Bay Madhur, bu sizin gerçek adınız mı Bomba? Onayladım ve gülümsedi. Sonra dedi ki, ‘Memurum bana adını gösterdi ve yolcuyla buluşmak için ısrar ettim.’ İşte oradaydım, tüm aile üyelerimin paylaştığı adımın kökenini açıklıyordum.”

Başka bir vesileyle, pasaportları rastgele kontrol ederken, bir ABD havaalanındaki bir güvenlik görevlisi şaka yaparak yüksek sesle şöyle dedi: “Hey, Bay böyle bir soyadı olan bir havaalanında bu kadar özgürce yürüyemezdim.”

Bomb, tuhaf soyadının kökeni hakkında fikir verdi: “Ana dilimizde soyadımız Bumb olarak yazılıyor, ancak atalarımız ingilizce yazarken onu Bomb olarak değiştirmeye karar verdiler. Akıl yürütmemiz Hindistan’daki sömürge dönemine kadar uzanıyor. İngiliz yönetimi sırasında yazımı Bumb olarak korusaydık, son mektubu gözetim altında bırakmış olabilirlerdi ve bize garip bir aile adı bırakmış olabilirlerdi. Bu nedenle, Bombaya çevirerek, son harf atlansa bile, Bom kimliğimizi hala koruyoruz.”

Kariyerine satış elemanı olarak başladığında benzersiz soyadının nasıl avantajlı olduğunu açıkladı: “Tuhaflığına rağmen soyadım benim için bir nimet oldu. Müşterilerin beni hatırlaması için bir kanca olarak kullandım. Kartvizitimi her teslim ettiğimde, ‘Bahse girerim adımı asla unutmayacaksın. Bu, müşterilerin karta tekrar bakmalarına neden oldu ve neredeyse her zaman ‘Böyle yazıldığından emin misiniz?’ veya ‘ Bu, Bombaywala gibi daha uzun bir soyadının kısaltılmış bir versiyonu mu?’ veya ‘Bu ismi nasıl aldın? Yaptığı şey kimsenin beni unutmamasını sağlamaktı; herkes beni Bomba olarak tanıyordu. İnsanlar genellikle telefonlarında ismimi ‘Bomba’ olarak saklarlar. Aynısı kardeşim Maneesh için de geçerli.”

Kardeşler, büyüdükleri güney Hindistan’ın Chennai kentinde aynı okula gittiler. Okul günlerini hatırlatan Madhur, eğlenceli bir olayı paylaştı: Sri Lanka’dan LTTE teröristlerinin bomba tehdidi yetkilileri herkesi eve göndermeye sevk etti. Daha sonra okul bülteni, okulda iki ‘bomba’ keşfettiklerini şaka yollu bir şekilde bildirerek havayı hafifletti — sadece gerçek bombalar değil, sadece öğrenciler olduklarını açıklığa kavuşturmak için.”

Madhur, seyahatlerinden biri sırasında kendisini güney Hindistan’daki Coimbatore tren istasyonunda buldu. Sırada bilet beklerken bir meslektaşı onu fark etti ve adını ‘Bomba’ diye bağırdı.’ Anında rezervasyon alanı sustu.

Bomba, BAE’deki bir ajan aracılığıyla işletme ruhsatı için başvururken serbest bölgedeki ruhsat memurlarının adını doğrulamak için aradığını söyledi.

Madhur Bombası, Yağmur Destek Grubunun kilit bir üyesi olarak önemli bir rol oynadı, kaynakları topladı ve geçen ayki sellerin harap ettiği bölgelere dağıttı.

İlk adı Madhur’un Hintçe’de ‘tatlı’ anlamına geldiğini söyledi. “Yani esasen ben tatlı bir bombayım – istediğim zaman tatlı olabilirim ve gerektiğinde bomba olabilirim. Benim adım dengeli doğamın bir kanıtıdır.”

Madhur, pilot olan oğlu Rohan’ın, Birinci Subay olarak anons yaparken aldığı tepkiler hakkında sık sık şaka yaptığını söyledi: “Bu sizin birinci subay Bombanız.” Bu ifade, yolculardan bakışlar veya kıkırdamalar uyandırmakta asla başarısız olmaz.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar