Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEBu Dubaili Kadın En Yüksek Zirvelere Tırmanıyor, Engelleri Aşmak

Bu Dubaili Kadın En Yüksek Zirvelere Tırmanıyor, Engelleri Aşmak

Dağcı ve Dubai’de ikamet eden Naila Kiani, Pazar günü 8.485 metreyle dünyanın beşinci en yüksek zirvesi olan Makalu’yu ölçeklendirdi. Olağanüstü başarı, onu dünyanın en yüksek 14 dağından 11’ini fetheden ilk Pakistanlı kadın yapıyor – hepsi 8.000 metreden fazla.

Kiani, Dubai’deki dokuz yılında son üç yılını dağcılık yaparak geçirdi.

İki küçük çocuğu olan Kiani, dünyanın en yüksek zirvelerine tırmanma tutkusunu sürdürmek için şehirde ideal ortamı ve kaynakları buldu.

Kiani’nin son başarısı kolay olmadı, Makalu’nun son zirve hamlesi, Pazar sabahı zirveye ulaşmadan önce tüm Cumartesi gecesi gerçekleşti. İniş tüm Pazar günü bir kar fırtınasıyla devam etti.

Ekip, olumsuz hava koşulları nedeniyle geri dönerken kaybolduğunda talihsiz bir olay dönüşüyle karşı karşıya kaldı ve yaklaşık 7.500m yükseklikte bulunan ‘kamp 3’ü bulamadı.

Sonunda, Nepal saatiyle akşam 7 civarında, ekip sığındıkları kampı buldu.

Önemli bir şekilde Kiani, hem erkekler hem de kadınlar kategorisinde, 3 yıldan biraz daha kısa bir sürede yaptığı en yüksek 14 8.000 metrelik zirveden 11’ine tırmanan tarihin gelmiş geçmiş en hızlı Pakistanlı olma rekorunu elinde tutuyor.

Olağanüstü başarılarının takdiri olarak Kiani, son zamanlarda Pakistan’daki herhangi bir kadın sporcuya verilen en yüksek sivil onur olan Sitara-i-Imtiaz ile onurlandırıldı.

2023’te Kiani, altı ayda dünyanın 8.000 metrelik zirvelerinin 14’ünden 7’sini ölçeklendirerek küresel dikkatleri üzerine çekti ve bu, aynı yıl dünya çapında yalnızca 10 dağcının elde ettiği bir başarıydı.

Kiani aynı zamanda rekabetçi bir boksördür.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar