Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEDubai: Hintli Müzisyen Shubha Mudgal, 30 Malhaar Sanatçısı Tagore'u Sahnede Canlandıracak

Dubai: Hintli Müzisyen Shubha Mudgal, 30 Malhaar Sanatçısı Tagore’u Sahnede Canlandıracak

BAE’deki bilge müziğinin, şiirinin ve felsefesinin en muhteşem kutlamalarından birini yakalayabilen Rabindranath Tagore’un hayranları ve takipçileri için iyi haber. BAE’nin Hint sahne sanatları ve eğitimi merkezi Malhaar, yaklaşmakta olan ‘Romancing Tagore’ sunumunu duyurdu. Etkinlik 11 Mayıs Cumartesi günü saat 7: 30’da yapılacak ve Dubai Jumeirah’taki Emirates Uluslararası Okul oditoryumu’nda gerçekleşecek. Akşam, Hint klasik müziği maestro Shubha Mudgal’ın yanı sıra 30 sanatçıdan oluşan Malhaar topluluğu ve geleneksel Hint ve Batı müziğinden oluşan ayrıntılı bir canlı orkestra yer alacak. Bu yılki ikinci baskısında, Malhaar’ın yıllık Tagore’un doğum ayı kutlaması, Nobel ödüllü şiirsel sözlerinin ve müziğinin çeşitli etkilerini, duyarlılıklarını ve varyasyonlarını keşfetmekle ilgili.

 

Bu yılki baskıda Malhaar, Hindustan klasiği sadık Shubha Mudgal’ın Tagore’un felsefesini yansıtan besteler yapacağı unutulmaz bir akşamla hazırken, Malhaar ensemble, Tagore şarkılarının popüler ve tanıdık yorumlarını sahnede 18 parçalı canlı orkestra ile sunacak. “Dubai’de tekrar sahne alacağım için heyecanlıyım. Malhaar korosu Rabindranath Tagore’un bestelerini sunarken, bestelere Brajbhasha, Awadhi ve Hintçe’de khayal veya thumri veya raag temelli besteler sunarak cevap vereceğim ”dedi. “Tagore benim için bir duygu. Bu büyüleyici gösteride seyirciler, Tagore’un şiirsel duyarlılıklarının, Tagore’un kendisinin birçok şarkı yaratmak için bolca kullandığı saf Hindustani klasik thumris, tappas ve dadras biçimiyle ve sık sık duyulan ve mırıldanan Rabindra sangeet’in (Tagore’un şarkıları) mükemmel bir şekilde harmanlanmasına tanık olacaklar ”dedi. Gösteriyi kavramsallaştıran Malhaar Sahne Sanatları Merkezi’nin Kurucusu ve Yöneticisi.

 

Geçen yıl Malhaar, Tagore meets Tagore adlı bir müzikalin küratörlüğünü yaptı. 90 Dakikalık müzikalde, BAE sahnesinde ilk kez sahne alan usta Hintli aktris Sharmila Tagore yer aldı. Bangla’da (bölgesel Hint dili) ünlü bir Tagore şiirini anımsatan okumasıyla seyirciyi büyüledi. Müzikal fantezi ortaya çıktıkça, Malhaar ayrıca Tagore’un felsefesine saygı gösterecek ve Bangla ve ingilizce yazıları aracılığıyla aşk, insanlık, sanat ve bilim ilişkisi, maneviyat ve milliyetçilik hakkındaki düşüncelerine dair içgörüler sunacak. Sikidar, ”Bir Malhaar sunumunun sahnede her zaman hayata geçirdiği eşsiz yetenek, akşamın son notası kaybolduktan çok sonra bile seyirciyi büyüleyecek” dedi. Romancing Tagore, 11 Mayıs Cumartesi günü saat 7.30’da ingilizce ve Bangla dilinde sunulacak. Biletler Platinum List web sitesinden satın alınabilir.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar